Türkiye’nin Vize İstemediği Ülkeler

Türkiye’nin Vize İstemediği Ülkeler; Türkiye’nin ikili anlaşma yaptığı ülkelere vizesiz bir biçimde giriş yapılmasına olanak verilmektedir. Vize talep etmeden giriş yapılması için ülkeler arasında karşılıklı anlaşmalar imzalanmakta ve bu anlaşmalar Dışişleri Bakanlığı duyurular kısmında yayınlanmaktadır. Duruyular kısmı üzerinden hangi güncel anlaşmaların imzalandığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Vize başvuru yapmak zorunda olduğunuz ülkelerde ise dilerseniz vize danışmanlık firmalarından yardım alma olanağınız olacaktır. Bu şekilde başvuru detayları ile birebir uğraşmak zorunda kalmadan sürecin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Türkiye'nin Vize İstemediği Ülkeler

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir?

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir; Azerbaycan vatandaşı olan kişilerin ülkemize sadece kimlik belgeleri ile giriş yapmasına izin verilmektedir. Kişilerin bu noktada zaman sınırlamasına da uyması gerekir. 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize alması gerekmektedir. Ayrıca Azerbaycan’da çalışmak ya da sürekli ikamet etmek isteyen kişilerin bu konuda daha temkinli olmaları istenmektedir.

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler zaman sınırlaması konusunda 180 günlük sürede 90 günlük kısıtlamaya tabi tutulmaktadır. Bu sınırlamanın dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kişilerin sigortalarının aktif olmasıdır. Tüm seyahat sürecini içine alacak şekilde sağlık ve seyahat sigortanızın bulunması istenmektedir. Bu sigortalar konusunda eksik bilgi veren kişilerin vize başvurularının kabul edilmeyeceği de görülmektedir.

Türkiye Vize Alıyor Mu?

Türkiye vize alıyor mu; vize talep adımları olmaksızın giriş yapmak için Türkiye’nin muaf tuttuğu ülkeler listesine bir göz atmak gerekmektedir. Bunun dışındaki ülke vatandaşlarının Türkiye’ye giriş yapması için vize alması gerekmektedir. Vize başvuru adımlarında son 6 aya ait olan bir biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir. Bu 6 ay kuralının getirilmesinin ana sebebi ise sınır kapılarında sorunsuz bir erişim adımının sağlanmasıdır.

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında Ukrayna da yer almaktadır. Aynı şekilde Türk vatandaşlarının da Ukrayna’ya vizesiz giriş yapmasına izin verilmektedir. Bu noktada kişilerin daha öncesinde ülkelerden sınır dışı edilmiş olmaları durumunda vizesiz giriş olanağından faydalanma hakkı olmayacağının da ayrıca belirtilmesi gerekir. Vizesiz giriş sadece sabıka kaydı olmayan ve pasaportunda olumsuz bir ibare bulunmayan kişiler için geliştirilmiştir.

Hangi Ülkelere Vize Yok?

Hangi ülkelere vize yok; Gürcistan vatandaşlarının ülkemize vizesiz giriş yapmasına izin verilmektedir. Türk vatandaşları da Gürcistan’a sadece kimlik kartı ile giriş yapma hakkını saklı tutmaktadır. Bu noktada güvenlik önlemlerinin son değişimler sebebi ile oldukça sıkı tutulduğunun da bildirilmesi gerekir. Türkiye’nin vize istemediği ülkeler incelenirken Schengen ülkelerinin de analiz edilmesi gerekmektedir. Schengen ortak vize programına dahil olan ülkelerin kendi aralarında giriş çıkış adımlarını ekstra bir belgeye gerek duymaksızın tamamlamalarına olanak verilmektedir. Türkiye bir Schengen ülkesi değildir. Fakat Schengen ülkelerinden C tipi vize alma hakkı olacaktır. Bu alınan Schengen vizesi ile ortak programa dahil olan ülkelere giriş yapılması mümkün kılınmıştır.

Türk Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Türk pasaportu kaç ülkeye vizesiz; Türk pasaportu olan kişilerin 111 adet ülkeye vize zorunluluğu olmadan giriş yapmasına izin verilmektedir. Bu 111 adet ülke sadece bordo pasaporta sahip olan kişiler kapsamında sunulmaktadır. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin ise 111 e ek olarak 67 ülkeye daha vizesiz giriş adımı tamamlamasına izin verilir. Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında KKTC de bulunmaktadır. KKTC vatandaşlarının ülkemize sorunsuz bir biçimde vize zorunluluğu olmadan giriş yapmasına olanak verilir.

Hangi Avrupa Ülkeleri Vize İstemiyor?

Hangi Avrupa ülkeleri vize istemiyor; Bosna Hersek’e ve daha birçok Balkan ülkesine vizesiz bir biçimde giriş yapmanıza izin verilmektedir. Vizesiz giriş adımlarından istifade ederken zaman sınırlamasını ve güvenlik kurallarını dikkate almalısınız.

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında karşılıklılık anlaşması olan Balkan ülkeleri memnuniyet yaratan bir ilişki sunmaktadır. Bosna Hersek ve Makedonya’ya zaman sınırlamasına tabi olmak koşulu ile vizesiz giriş yapmanıza olanak verilmektedir. Vizesiz giriş sizin için seyahat planlamasında kolaylık sağlamaktadır.

Türkiye’nin Vize İstemediği Ülkeler S.S.S

Türkiye'nin Vize İstemediği Ülkeler 2021 Hangileridir?

Türkiye vize politikasında Avrupa Birliği'nin çoğu ülkesinin vatandaşları vizeden muaftır. Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda, İspanya, İtalya, İsviçre, Japonya, Rusya gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye seyahatlerinde vizeden muaftır.

Türkiye'nin Vize İstediği Ülkeler 2021 Hangileridir?

Türkiye Vize Politikasına göre 57 ülkeye vize uygulamaktadır. Bu ülkelerin çoğu Afrika ülkeleridir, Afganistan, Bangladeş ve Suriye gibi bazı Asya ülkelerinden de vize istenmektedir. ABD, Avustralya gibi bazı gelişmiş ülkelerin umuma mahsus pasaportlarına da vize uygulanmaktadır.

İtalya Vize Başvuru Formu sayfamızı ziyaret ediniz.