Türkiye Vize İstemeyen Ülkeler 2022

Türkiye Vize İstemeyen Ülkeler 2022

Türk vatandaşlarının yabancı ülkelere giriş çıkış adımlarında uymaları gereken prosedürlerde ikili anlaşmalara gire değişim yaşanabilmektedir. Herhangi bir muafiyet söz konusu değilse vize ve pasaportunuzu sunarak ülkelere giriş adımını tamamlamanıza olanak tanınmaktadır. Sahip olunan pasaport bir diğer adı ile seyahat belgesi türüne göre tabi olacağınız vize prosedürleri de değişim göstermektedir. Siyah, gri, yeşil ve bordo pasaport çeşitleri mevcuttur.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022; umuma mahsus olan pasaporta sahip kişilerin 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bordo pasaport bir diğer adı ile umuma mahsus olan pasaport sahiplerinin bu seyahat belgesi ile ayrıcalıklı bir konumdan istifade etmesi söz konusu değildir. Ayrıcalık kategorisinde olmayan Türk vatandaşlarının bordo pasaport ile sürece dahil olması sağlanır.

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir; 111 ülkeye vizesiz giriş adımında giriş sürecinde pasaportunuzu ya da kimlik belgenizi sunmanız istenecektir. Bu noktada ülkelerin maddi kural ve sınırlama koyabileceğini de unutmamalısınız. Örneğin Ukrayna’da kalacağınız her gün için hesabınızda bulunması gereken tutar belirlenmiştir. Vizeden muaf olan ülkeler arasında yer alsak da özellikle ülkelere giriş aşamasındaki maddi koşullarda daha çok dikkat edilmesi gerekir.

Türkiye Hangi Ülkelere Vize Uygulamıyor?

Türkiye hangi ülkelere vize uygulamıyor; Azerbaycan vatandaşlarının ülkemize vize olmadan giriş yapmasına izin verilmektedir. Sadece kimlik ile giriş yapmalarına imkan verilmektedir. Aynı şekilde Türk vatandaşlarının da Azerbaycan’a kısa süreli olarak vizesiz bir biçimde giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu aşamada uzun süre kalmak isteyen kişilerin oturum izni ya da çalışma izni talep edecek olan bireylerin vize talep adımını tamamlamaları gerekmektedir. Vize talep aşamasında fotoğrafınızı, başvuru formunun doldurulmuş halini, pasaportunuzu, maddi durumunuza ilişkin bilgilendirici belgeyi eksiksiz sunmanız gerekmektedir.

Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022 uzun süreli kalma durumunda vize talep etmektedir. Bu durum sadece Azerbaycan’a özel değildir. Ukrayna’da da aynı durum geçerliliğini korumaktadır. Oturum talep etmek isteyen kişilerin maddi durumları, ülkeye entegre olup olmayacakları gibi hususlarda da incelemeler yapılmaktadır. Bir ülkede 5 sene boyunda ikamet etmeniz durumunda vatandaşlık ya da süresiz oturum isteyebilirsiniz. Özellikle vatandaşlık talep adımlarında dilerseniz alanın uzmanı olan ekiplerden yardım alabilirsiniz.

Kimlik İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Kimlik ile hangi ülkelere gidilir; Ukrayna’ya kimlik ile giriş yapabilirsiniz. Ukrayna’dan daha öncesinde sınır dışı edilmiş olan kişilerin Türk vatandaşlarına tanınan bu haktan istifade etmesine hak verilmeyecektir. Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022; Ukrayna’da 90 günden fazla kalmak isteyen kişilerin ise vize başvuru adımını yerine getirmesi gerekmektedir.

Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir 2022?

Hangi ülkelere vizesiz gidilir; İran’da vize talep edilmeden 90 gün boyunca bulunmanıza hak verilmektedir. 180 gün içerisinde 90 günlük zaman dilimini aşacak olan kişilerin ise vize prosedürünü başlatmaları gerekmektedir. Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022; vizesiz giriş adımları ile giriş yaptığınız ülkelerde çalışma hakkınız olmayacaktır. Çalışma aşaması için ayrıca bir izin talep etmeniz gerekecektir. Çalışma vizesi almak için bireylerin daha önceki iş referansları hakkında da veri sunmaları gerekir.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir; bordo pasaportlu kişilerin girdikleri ülkelere ek olarak 67 ülkeye daha vizesiz giriş yapılmasına izin verilmektedir. Yeşil pasaport almak isteyen kişilerin bazı temel koşulları sağlamaları gerekmektedir. Memuriyette son 3 derecede olan kişilere ve bu kişilerin ailelerine yeşil pasaport tahsis edilmektedir. Yeşil pasaport başvuru adımının bir diğer avantajı da pasaport harcının ödenmeyecek olmasıdır. Sadece pasaport defter bedeli ile başvuru adımınızı tamamlayabilirsiniz.

Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022; ülkemizde siyah ve gri pasaportlu kişilerin de birçok farklı avantajdan istifade etmesine olanak tanınır. Siyah pasaport diplomatik, gri pasaport ise hizmete mahsus olarak kullanılabilmektedir.

[toggle title=”Umuma mahsus Türk pasaportuna sahip olan kişiler kaç ülkeye vizesiz girebilir?”]

Mevcut anlaşmalara göre toplamda 111 adet ülkeye vizesiz giriş sağlanır.[/toggle]

[toggle title=”Vizesiz giriş ile maksimum kaç gün kalınabilir?”]

Vizesiz olarak giriş yaptığınız ülkelerde maksimum 90 gün boyunca kalmanıza olanak tanınmaktadır.[/toggle]

[toggle title=”Vize talep adımlarında harç ödenmeli midir?”]

Vizesiz giriş yapılmayan ülkelerde başvuru safhasında vize harcını da ödemeniz gerekmektedir.[/toggle]