Kapıda Vize Veren Ülkeler

Kapıda vize veren ülkeler

Kapıda vize veren ülkeler sayesinde öncesinde temsilcilikler üzerinden vize işlemi gerçekleştirmek zorunda kalmadan direkt olarak ülkeye giriş yapma ve sınır kapılarında vize alma hakkınız olacaktır. Vize talep adımlarının daha kolay bir biçimde yerine getirilmesi için koyulan bir prosedür olan kapıda vize genellikle komşu ülkelere verilen bir avantaj olarak da tanımlanmaktadır. Son senelerde kapıda vize yerine e-vize sistemi geliştirilmiştir. Bu e-vize sistemi sayesinde temsilciliklere gitmek zorunda kalmadan tüm işlem akışınızı online şekilde sürdürmenize olanak tanınmaktadır.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Kapıda vize veren ülkeler arasında Umman, Ermenistan ve Azerbaycan da yer almaktadır. Temsilcilikler aracılığı ile yapılan işlemlere kıyasla kapıda vize uygulamasının daha pratik olduğu da görülmektedir. Öncesinde bir başvuru ya da başvuru sonuç bekleme adımı olmaksızın vize talep adımını ülkenin sınır kapılarında tamamlamanıza olanak verilir.

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir; kapıda vize almanıza dahi gerek kalmadan 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmanıza fırsat verilmektedir. Bu sayı umumi kullanıma açık olan pasaportlar için geçerliliğini korumaktadır. Yeşil pasaport sahibi olan vatandaşların ise bu konuda daha şanslı olduğu görülmektedir. Pasaport talep adımlarını il ve ilçe merkezlerinde yer alan NVİ aracılığı ile randevulu bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Türk Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Türk pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir; Azerbaycan ve Ukrayna da dahil olmak üzere 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmanıza olanak verilmektedir. Bu vizesiz giriş adımının kesinlikle zaman sınırlamasına tabi olduğunu da unutmamalısınız. 90 günlük süreden daha uzun kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize alım adımlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Ülkelerde oturum talep edecek ya da istihdam edilmek isteyecek olan kişilerin de vize talep etmeleri istenmektedir.

Kapıda vize veren ülkeler listesinde Kuveyt ve Maldivler de bulunmaktadır. Kapıda vize veren ülkelerin büyük bir çoğunluğunun ilerleyen senelerde elektronik vize aşamasına geçiş yapacağı tahmin edilmektedir. Bu şekilde güvenlik denetimlerinin ve giriş çıkışları kayıt altına almanın daha kolay olacağı düşünülmektedir.

Kapıda Vize Ne Kadar?

Kapıda vize ne kadar; kapıda vize almak isteyen kişilerin vize harcı da ödemeleri gerekmektedir. Vize harcı ödemeden kapıda vize başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Sadece kapıda vize aşamasında değil aynı zamanda klasik temsilcilik başvurularında da vize için harç ödemeniz gerekmektedir. Vize başvurunuzun ret yanıtı almasının hemen sonrasında, bu harcın size iade edilmeyeceğini de bilmelisiniz. Ret alan vize başvurularında yatırılmış olan tutar yanmış sayılır. Kapıda vize veren ülkeler arasında Tacikistan ve Tayvan da yer almaktadır. Fakat bu ülkelerin salgın prosedürleri kapsamında mevcut uygulamalarında – yönetmeliklerinde değişim olabilmektedir.

Japonya Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Japonya pasaportu kaç ülkeye vizesiz; Japonya pasaportu ile AB üye ülkelerine vizesiz giriş yapmanıza izin verilecektir. Kapıda vize veren ülkeler arasında Japonya bulunmamaktadır. Japonya’ya uzun süreli gitmek için vize almanız gerekmektedir. Vize talep adımlarında kişilerin maddi durumlarına ilişkin de bilgilendirme istenecektir. Bunun yanı sıra seyahat ve sağlık sigortanızın tüm seyahat kademelerini içine alacak şekilde geçerliliğini sürdürmesi gerekir. Bazı ülkeler sigortanın ederi konusunda da sınırlandırma koymaktadır. Bu sınıra uymayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir; yeşil pasaport sahibi olan kişilerin 111 adet ülkeye ek olarak 67 ülkeye daha vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Yeşil pasaport sahibi olmak için memuriyetin birinci, ikinci ya da üçüncü kademesinde olmanız gerekmektedir. Ayrıca belediye başkanları da görev süresi boyunca yeşil pasaport alabilmektedir. Yeşil pasaport sahiplerinin pasaport harcı ödemesi istenmeyecektir, sadece defter bedeli ödemeleri yeterli olacaktır. Aynı ayrıcalık öğrenci pasaportu sahipleri için de geçerlidir. Bu şekilde süreci daha sorunsuz ve maddi bakımdan da külfetsiz biçimde yerine getirebilirsiniz.

Kapıda Vize Veren Ülkeler S.S.S

Kapıda Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kapıda vize veren ülkeler şu şekilde: Kapı vizesi veren Afrika ülkeleri: Burundi, Cibuti, Komor Federe İslam Cumhuriyeti, Madagaskar, Mozambik, Senegal, Sudan, Tanzanya, Togo, Uganda ve Yeşil Burun Adaları. Kapı vizesi veren Asya ülkeleri: Bahreyn, Doğu Timor, Kamboçya, Kuveyt, Maldivler, Nepal, Sri Lanka, Tacikistan, Tayvan, Umman, Azerbaycan ve Ermenistan. Kapı vizesi veren Okyanusya ülkeleri: Palau, Samoa, Tonga ve Tuvalu.

Kapıda Vize Almak Ne Kadar Sürer?

İşlem süresi, gişe yoğunluğuna ve gişedeki memurun çalışma hızına göre değişebilmektedir. Sırada bekleme süresi göz ardı edildiğinde, 10 dakikalık bir süre içerisinde vize almanız mümkün.

Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Sınır kapılarında vize almak için öncelikle bu prosedürü uygulayan ülkelere gidiyor olmanız ve talep edilen ücreti ödeyebiliyor olmanız gerekir. Kimi ülkeler sınır kapılarında 30 gün kadar ülkeye giriş izni verebildiği gibi (örneğin Dominik Cumhuriyeti), Ermenistan gibi ülkeler maksimum 4 aya kadar ülkede kalış süresi verebilmektedir.

İtalya Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.