İtalyan Elektronik Kimlik Kartı

İtalya Vize İşlemleri

 

İtalyan Elektronik Kimlik Kartı

İtalyan elektronik kimlik kartı, İtalya vatandaşları ve İtalya’da yerleşik olarak ikamet eden yabancılar tarafından alınması gereken karttır. Bu kart içerisinde kişinin nüfusa ilişkin belge ve sertifikaları yer alır. Temassız özelliği nedeni ile birçok alanda bu kimliğin kullanımı sağlanır.

İtalyan Elektronik Kimlik Kartı Geçerliliği

İtalyan elektronik kimlik kartı geçerliliği kişinin yaşına göre değişiklik gösterir. 106/2011 sayılı kanun gereğince alınmış olan kararlara göre;

  • 18 yaşından büyük olan yetişkinlerin kimlik kartı geçerlilik süresi 10 yıldır.
  • 3-18 yaş arasında genç ya da çocuk olarak kabul edilen kişilerin kimliği 5 yılda bir yenilenmelidir.
  • 3 yaşından küçük olan çocukların ise kimlik geçerlilik süresi yalnızca 3 yıldır.

İtalyan Elektronik Kimlik Kartı Nasıl Alınır

CIE yani İtalyan elektronik kimlik kartı, yerleşik olunan İtalya ikamet belediyesine talep oluşturularak edinilebilir. Bu talep incelenerek gerekli mercilere iletilmesi sağlanır. Kart başvurusunda bulunan kişinin belirtmiş olduğu adrese kimlik kartının gönderimi ile süreç tamamlanır. Tüm sürecin ortalama olarak aldığı süre ise 6 iş günüdür.

İtalyan Elektronik Kimlik Kartı İçerisinde Yer Alan Bilgiler

İtalyan elektronik kimlik kartı içerisinde birçok farklı bilgi yer alır. Kimliğin içerisinde yer alan çipte bulunan bilgiler; isim, soyisim, doğum tarih ve yeri, ikamet, kart sahibinin fotoğrafı ve iki parmak izi yer alır.

Kimliğin üzerinde ise; kart numarası, veren belediye, soyadı, adı, doğum yeri ve tarihi, cinsiyet, boy uzunluğu, uyruğu, veriliş tarihi, son kullanma tarihi ve kart sahibinin imzası yer alır.

İtalyan Elektronik Kimlik Kartı Harcı

İtalyan elektronik kimlik kartı için başvuruda bulunacak kişilerin, kart düzenlenmesi için 16,74 Euro harç ödemesi yapması beklenir. Ancak kişi kartını kaybetmiş ve yeni bir kart başvurusunda bulunacak ise bu ücret iki katına çıkar.

Her bir başvuruda belediye işlemleri için alınacak masralara yönelik ise 5,42 Euro ödeme yapılması beklenir. Zamana ya da yapılan yeni yasalara göre fiyatlarda değişiklik görülmesi muhtemeldir.

İtalya dışında ikamet eden İtalya vatandaşları ise kimlik kartı için İtalya Ankara Büyükelçiliği ya da İtayla Konsoloslukları’na başvuruda bulunabilir. Bu başvurunun ardından İtalya onayı ile düzenlenen yeni kimlik, kimlik başvuru sahibine iletilir.

İtalyan Elektronik Kimlik Kartı Fiziksel Görünüşü

İtalyan elektronik kimlik kartının görünüşü, ID-1 boyut standartlarına uygun olarak düzenlenmiştir. Kart üzerine bilgiler lazer kazıma ile oluşturulmuştur. Genel yapı itibari ile oldukça güvenilir bir yapıya sahiptir. Bilgiler, kişinin nüfus kayıtlarına ilişkin bilgilerdir.

Alanların açıklamalarında ise İtalyanca ve İngilizce dili kullanılır. Gerekli zamanlarda ise üç dilli sürümlerin yayınlandığı görülebilir. Üç dilli sürümlerde İngilizce, Fransızca ve İtalyanca dillerinde bilgilerin yazımı yapılabilir.

Üç dilli sürümler, İtalya’nın azınlık olarak görülmediği yerlerde düzenlenir. Ancak bu kişilerin elektronik kimlik başvurusunda bulunması gerekir.

İtalyan Elektronik Kimlik Kartı S.S.S

İtalya Elektronik Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

CIE yani İtalyan elektronik kimlik kartı, yerleşik olunan İtalya ikamet belediyesine talep oluşturularak edinilebilir. Bu talep incelenerek gerekli mercilere iletilmesi sağlan

İtalya Elektronik Kimlik Kartı Nedir?

İtalyan kimlik kartı, İtalya'da ikamet eden herkese ve yurtdışında yaşayan İtalyan vatandaşlarına verilebilecek isteğe bağlı bir kimlik belgesidir . İtalyan elektronik kimlik kartı, İtalya vatandaşları ve İtalya'da yerleşik olarak ikamet eden yabancılar tarafından alınması gereken karttır

İtalya Vize Başvuru sayfamızı ziyaret ediniz.