italya turistik vize

İtalya Turistik Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya’ya direkt olarak İtalya turistik vize alıp gidebileceği gibi, Schengen vizesi alarak da gidebilmektedirler. Alınan Schengen vizesi yalnızca İtalya’ya değil, çok sayıda Avrupa ülkesine de giriş yapmayı mümkün kılmaktadır. Bu nedenle İtalya’ya seyahat edecek olan kişiler genellikle bahsi geçen vize tipine başvuru yaparak, İtalya’nın yanı sıra çok sayıda ülkeyi de gezebilmektedirler. Fakat bazı durumlarda kişi yalnızca İtalya’ya giriş yapmak isteyebilmektedir. Bu tür durumlarda da İtalya Konsolosluğu vasıtası ile vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

İtalya Turistik Vize İşlemleri

İtalya’ya seyahat edecek olan kişilerden yalnızca Bordo pasaporta sahip olan kişiler vize başvurusu yapmak zorundadır. Diğer pasaport tiplerinden herhangi birine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu tür vize uygulamalarına tabii değildirler. Bu nedenle bahsi geçen pasaportlara sahip olan kişiler 90 gün süre ile İtalya’da her türlü amaç için konaklama gerçekleştirebilmektedirler. Bordo pasaporta sahip olan kişiler ise seyahat amaçları doğrultusunda vize başvurusu yapmak zorundadır. İtalya genellikle gezi amacı ile tercih edildiği için, Türk kökenli kişiler de gezi amacı ile vize başvurusu yapmaktadırlar. Yapılan İtalya turistik vize başvurusunda gerekli şartların tamamlanması halinde kişi vize almaya hak kazanmaktadır. Konsolosluk tarafından belirlenen süre kadar da İtalya sınırları içerisinde kalmak mümkün hale gelmektedir.

İtalya Turistik Vize Başvurusu Gerekli Belgeler

Vize başvurusu yaparken her vize tipinde farklılıklar göstermekle birlikte, çeşitli evraklar İtalya Konsolosluğu tarafından istenmektedir. İnternet üzerinden gerekli formların doldurulmasının ardından randevu tarihi belirlenmektedir. Randevu tarihinin de belirlenmesinin ardından başvuru yapacak olan kişilerin konsolosluk tarafından talep edilen evrakların tamamını hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan evraklar, belirtilen tarihlerde de ilgili kurumlara teslim edilmelidir. Bu işlem konsolosluk vasıtası ile yapılabileceği gibi, yetkilendirilmiş seyahat acenteleri de yapılabilmektedir. Bu sayede İtalya turistik vizesi başvuruları hızlandırılmakta ve değerlendirme süreci de kısa tutulmaktadır.

-Pasaport

Ülkeye giriş yapabilmek için çok sayıda evrak hazırlanmaktadır. Fakat İtalya Konsolosluğu tarafından en çok pasaporta ve Vize Başvuru Formu’na önem verilmektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin pasaportlarının gerekli şartları tamamlamış olması gerekmektedir. 10 yıldan daha uzun bir süre kullanılmakta olan pasaportlar kullanım ömrünü doldurmuş olduğu için yenilenmelidir. Ayrıca pasaportların da seyahat tarihlerinden sonra minimum 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce pasaportun veriliş tarihi ve geçerlilik süresi kontrol edilmelidir.

Pasaport içerisinde ek olarak, 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır ve bu sayfaların her ikisi de yan yana olmalıdır. İtalya turistik vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanması halinde vize basımı gerçekleştirileceği için, bu boş sayfalara İtalya Konsolosluğu tarafından ihtiyaç duyulmaktadır. Son olarak da pasaportlar herhangi bir şekilde yıpranmış olmamalıdır. Eğer pasaportlar zarar görmüş ise, başvuru yapmadan önce değişim yapılmalıdır. Verilen sayıların tamamı minimum değerlerden oluşmaktadır. Bu nedenle her sayının fazla olması, başvuru sürecinin olumlu şekilde sonuçlanma ihtimalini arttırmaktadır.

İtalya turistik vize ücreti

-İtalya Vize Başvuru Formu

Yakın tarihlerden bu yana neredeyse her ülke vize başvurularında Vize Başvuru Formu’nun hazırlanmasını talep etmektedir. Form içerisinde başvuru sahibinin seyahat planı anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle İtalya Konsolosluğu için büyük önem arz etmektedir. Form, belirtildiği şekilde doldurulmaması halinde başvurular direkt olarak reddedilmektedir. Bu da kişiyi tekrardan başvuru oluşturmak durumunda bırakmaktadır.

Vize Başvuru Formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Yalnızca ‘Ad – Soy ad’ bölümünde Türkçe karakterler kullanılmalıdır. Geri kalan tüm sorulara verilen cevaplarda İngilizce ve İngilizce karakterler kullanılmalıdır. Form içerisinde yer alan ve ‘Gerekli’ ibaresi bulunan soruların da eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. İstenen şartların tamamlanmaması halinde form İtalya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

-Biometrik Fotoğraf

Başvuru yapacak olan kişilerin 2 adet biometrik fotoğraf çektirmesi gerekmektedir. Çekilen fotoğrafların da boyutlarının 3.5 cm x 4.5 cm olması gerekmektedir. Arka fonda beyaz renk kullanılabileceği gibi, gri fon da kullanılabilmektedir. Ayrıca fotoğrafların her ikisi de birbirinin aynısı olmalı ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Son olarak da İtalya turistik vize başvurusunda kullanılan fotoğrafların daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması gerekmektedir.

-İtalya Vize Dilekçesi

Vize Dilekçesi, başvuru sahibinin bağlı bulunduğu kurum tarafından hazırlanmaktadır. Şirketin antetli kağıdına hazırlanacak olan dilekçe, şirket yetkilisi tarafından doldurulmalıdır. İtalya Başkonsolosluğu’na veyahut da İtalya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılması gereken formun içerisinde seyahat edecek olan kişi ile ilgili bilgiler, şirket ile ilgili bilgiler ve seyahat tarihleri ile ilgili bilgiler yer almalıdır. Dilekçenin hazır hale getirilmesinin ardından da şirket yetkilisi tarafından evrak kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.

-Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Başvuru yapan kişilerden ayrıca finansal duruma ilişkin belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler arasında en çok önem verilen belge son 3 aya ait olan maaş bordrosudur. Bunun haricinde İtalya turistik vize başvurusu yapan kişiden son 3 aya ait Banka Hesap Dökümü istenmektedir. Hesap içerisinde de minimum 5.000 TL olması gerekmektedir. 5.000 TL’den daha az olan miktarlar, başvuru sürecini olumsuz yönde etkilemekte ve başvurunun olumsuz yönde sonuçlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca eğer varsa araç ruhsatı, tapu, kredi kartı ekstreleri gibi belgeler de İtalya Konsolosluğu ile paylaşılmalıdır. Fotokopisinin paylaşıldığı belgeler, başvuru sürecini oldukça büyük ölçüde olumlu etkilemektedir. Bu nedenle turistik vize başvurusu yapan kişilerin bu belgeleri temin etmesi fazlasıyla tavsiye edilmektedir.

-Mesleki Durumu Gösteren Belgeler

Kişinin çalıştığını gösterebilmesi için de bazı belgeleri hazır hale getirmesi gerekmektedir. Bunlar SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü adlı belgelerdir. Her iki belge de kaşeli ve imzalı olmalıdır. Ek olarak, bağlı bulunulan kurum tarafından da resmi İzin Belgesi alınmalıdır. Alınan belge de yine aynı şekilde şirket yetkilisi tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir.

-İtalya Vizesi Ek Belgeler

İtalya turistik vize işlemleri için başvuruda bulunan kişiler eğer 18 yaşından daha küçük ise muvafakatname almalıdır. Bu belge, ebeveynler tarafından izin verilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca bahsi geçen belgenin noter tarafından onaylanması gerekmekte ve orijinalinin İtalya Konsolosluğu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

Seyahat planını desteklemek amacı ile başvuru sahiplerinden bir takım belgeler daha istenebilmektedir. Otel konfirmasyonları ve uçak biletleri, bu belgeleri oluşturmaktadır. Kişi İtalya’ya giriş yapmadan önce konaklayacağı yerler için rezervasyon yaptırmış olmalıdır. Bu rezervasyonların onaylanması halinde de çıktı alınmalı ve uçak biletleri ile birlikte randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilmelidir.

İtalya Vize Ücretleri

İtalya’ya gidecek olan kişilerin ödeyecekleri vize ücretleri farklı hususlara göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Kişi eğer kısa süreli bir ticari vizeye başvuru yapmış ise ufak ücretler ödemektedir. Fakat uzun süreli bir aile ziyareti vizesine başvurulduysa ödenmesi gereken ücret daha farklıdır. Ayrıca bazı durumlarda yapılan turistik vize başvuruları iptal edilebilmekte, dolayısıyla reddedilebilmektedir. Bu tür durumlarda kişi İtalya’ya giriş yapabilmek için tekrardan vize başvurusu yapmaktadır. Doğal olarak tekrardan vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Buna benzer durumların oluşması halinde kişi fazladan vize ücreti ödemek zorunda kalmaktadır.

Bahsi geçen durumların yaşanmaması için İtalya Konsolosluğu tarafından istenen belgelerin belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu sayede yapılan başvuruların olumlu şekilde sonuçlanma ihtimali büyük ölçüde artmaktadır.

İtalya Turistik Vizesi S.S.S

İtalya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya turistik vize almak  için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmalıdır.


İtalya Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya turistik vizeleri başvuru tarihinden 7 iş gün sonra sonuçlanır. Bu süre hatalı ve eksik başvurularda 15 günü bulmaktadır.


İtalya Turistik Vizesi Ücreti Nedir?

İtalya kısa süreli turistik vizelerinde konsolosluk harcı 80 Euro’dur. 2021 yılında geçerli olan İtalya vizeleri ücretleri şu şekildedir:

2021 Yılı İçin Belirlenmiş İtalya Vize Ücretleri

✅ İtalya Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

.

İtalya Vize Ücretleri sayfamızdan bilgi alınız.