italya transit vize

İtalya Transit Vize

İtalya her dönem milyonlarca misafiri ağırlayan bir Avrupa ülkesidir. Fakat İtalya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında vizenin kaldırılmasına yönelik herhangi bir antlaşma bulunmadığı için Bordo pasaportlu kişilerin İtalya’ya gidebilmek için vize alması gerekmektedir. Direkt olarak İtalya transit vize yerine Schengen vizesi de almak bir diğer seçenektir. Schengen vizesi ile yalnızca İtalya’yı değil, çok sayıdaki Avrupa ülkesini de gezmek mümkündür. Bu nedenle genellikle bahsi geçen İtalya Transit Vize tipi tercih edilmektedir.

İtalya Transit Vize Başvuru Hizmetleri

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan 4 pasaport tipi vardır. Bu pasaportlar arasından yalnızca Bordo pasaporta sahip olan kişilerin İtalya’ya giderken vize alması gerekmektedir. Bunun dışında kalan Siyah, Yeşil, Gri pasaport sahiplerinin herhangi bir vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır. Bahsi geçen kişiler uçak biletlerini alıp, direkt olarak İtalya’ya giriş yapabilmektedirler. Fakat bu ayrıcalığa da ufak bir sınırlama getirilmiştir. Kişi 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde İtalya’da toplamda 90 gün kalabilmektedir. Bu nedenle 90 günün dolmasının hemen ardından Türkiye’ye dönülmesi gerekmektedir. Dönüşün gerçekleşmemesi halinde vizesiz seyahat kuralları ihlal edilmiş olmaktadır.

İtalya Transit Başvurusu Gerekli Evraklar

İtalya’ya girebilmek için farklı sebeplerden dolayı vize başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru yapacak olan kişi eğer İtalya’da bulunan yakınlarını ziyaret etmek için ülkeye giriş yapıyor ise aile ziyareti vizesine başvurmalıdır. Eğer iş için ülkeye giriş yapılması gerekiyorsa da ticari vize tipine başvuru yapmak gerekmektedir. Bunlardan farklı olarak, İtalya üzerinden özel araç ile transit geçiş yapılacaksa da İtalya transit vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Fakat bu ve buna benzer tüm vize tiplerinin alınabilmesi için İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilen evrakların ve belgelerin her birinin özen göstererek hazırlanmış olması gerekmektedir. Konsolosluğun belirttiği şekilde hazırlanmayan ve notere onaylatılmayan belgeler kesinlikle kabul görmemektedir. Bu tür durumlarda da başvuruların süreleri uzatılmaktadır. Dolayısıyla seyahat tarihlerinde de bir takım aksaklıklar meydana gelebilmektedir.

İtalya transit vize nasıl alınır

-Vize Başvuru Formu

Başvuruda gerekli olan belgelerin ilki Schengen Vize Başvuru Formu’dur. Formun genel amacı, kişinin ve seyahat planının detaylı olarak anlaşılması ve tanınmasıdır. Bunun için İtalya Konsolosluğu tarafından hazırlanan formun içerisinde çok fazla sayıda soru yer almaktadır. İtalya transit vize başvurusu yapabilmek ve işlemleri başlatabilmek için de bu formun doldurulmasına ve hazır hale getirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle her Bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu formu doldurmak ile yükümlüdürler.

Hazırlanan formların imzalanmış olması gerekmektedir. İmza için en alt bölümde yer alan kısım seçilmektedir. Elektronik sistemler aracılığı ile doldurma işlemi yapılıyor ise, elektronik imza atılmalıdır. İmzaların atılmasından sonra, kişi verdiği bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğunu taahhüt etmektedir. Bu nedenle eğer İtalya Konsolosluğu tarafından yapılan kontrollerde herhangi bir uyuşmazlık ve gerçek ile uyumsuzluk tespit edilirse kişi kasıtlı olarak yanlış beyanda bulunmaktan sorumlu tutulabilmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için tüm bilgilerin en iyi ve en doğru şekilde verilmesi gerekmektedir.

-Pasaport

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen Bordo pasaportların kullanım süresi 10 yıldır. 10 yıllık kullanım süresini tamamlayan pasaportların yenilenerek, değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportların geçerlilik süresi de büyük önem arz etmektedir. Seyahat tarihinden itibaren minimum 6 ay kadar daha pasaportların geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Verilen sayılar, tamamen minimum değerlerdir. Bu nedenle İtalya transit vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için bu sayıların yüksek tutulması tavsiye edilmektedir.

Kullanılacak olan pasaportun içerisinde yan yana olmak şartıyla en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır. Bu sayfalara başvurunun onaylanması halinde vize basılacağı için, İtalya Konsolosluğu böyle bir şart öne sürmüştür. Son olarak da pasaportların yüzeyinde veya içerisinde herhangi bir şekilde yırtık, yanık vs. olmamalıdır. Bu tür durumların olması, başvuruların gecikmesine ve çoğu zaman reddedilmesine neden olmaktadır.

-Fotoğraf

Başvurularda İtalya Konsolosluğu tarafından 2 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir. Fakat bahsi geçen fotoğrafların biometrik özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bunun için de arka fonun beyaz veyahut da gri renk olması şarttır. Tüm şartların yerine getirilebilmesi için ayrıca fotoğrafların ölçüleri 3.5 cm x 4.5 cm olması gerekmektedir. Son olarak da İtalya transit vizesi başvurusunda kullanılacak olan fotoğraflar daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olmalıdır. Aksi takdirde İtalya Konsolosluğu tarafından onay verilmemektedir.

-Sağlık Sigortası

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, yurt dışına çıkarken Sağlık Sigortası yapması kısa süre önce zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle sigorta şirketleri aracılığı ile bu sigorta yaptırılabilmektedir. İtalya’da veyahut da seyahat halinde meydana gelebilecek sağlık sorunları 30.000 Euro’ya kadar karşılanabilmektedir. Bu da seyahat eden kişilerin sağlık açısından güvenliğini sağlamaktadır. Bu nedenle sigortanın yaptırılması ve sigorta poliçesinin orijinalinin ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

-Ulaşım Aracı ile İlgili Evraklar

Transit vize, genel olarak araç ile seyahat edildiği zamanlarda alınmaktadır. Fakat uçak, otobüs, tren gibi ulaşım araçları ile seyahat ederken de bazı durumlarda Transit vize alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun nedeni, ülkeden aynı gün içerisinde çıkılmasının pek mümkün olmamasıdır. Kişi İtalya transit vize başvurusu yapıp, vizeyi aldıktan sonra ortalama olarak 3 gün İtalya’da kalabilmektedir. Bu nedenle de istenen evrakları en iyi ve en doğru şekilde hazırlaması gerekmektedir.

Araç ile seyahat edecek olan kişilerin aracın ruhsatını, ehliyetin orijinalini, Turing tarafından verilen belgeyi randevu tarihinde ilgili kuruma teslim etmelidirler. Ayrıca seyahat tarihleri boyunca geçerli olacak yeşil sigortanın da orijinalinin İtalya Konsolosluğu ile paylaşılması gerekmektedir. Tüm bu belgelerin temin edilmesi ve teslim edilmesi halinde herhangi bir problem ortaya çıkmamaktadır. Eğer kişi özel otomobilden farklı olarak diğer bir toplu taşıma aracı ile seyahat edecek ise, bilet rezervasyonlarını ilgili kurum ile paylaşmalıdır. Bilet alınmış ise, biletlerin orijinalleri de ibraz edilebilmektedir. Bu sayede ulaşım konusunda ortaya çıkabilecek problemler engellenebilmektedir.

-Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Seyahat planını destekleme özelliğine sahip olan belgeler, uçak biletlerinden ve konaklama rezervasyonlarından oluşmaktadır. Fakat ulaşım aracı ile ilgili bilgi verirken, uçak biletleri de İtalya Konsolosluğu’na sunulacağı için bu bölümde yalnızca rezervasyon belgeleri temin edilmektedir.
İtalya transit vize başvurusu yapacak olan kişilerin ülkeye giriş yapmadan önce kalacakları yerleri ayarlamaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle otel rezervasyonu yaptırılmaktadır. Rezervasyonların da onaylanması halinde konfirmasyon oluşmaktadır. Hazırlanan konfirmasyonların bir çıktısının alınması ve randevu tarihinde ilgili kurumda bulunan yetkiliye teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin verilmesi şarttır. Bu nedenle her başvuru sahibinin hazır hale getirmesi tavsiye edilmektedir.

İtalya Transit Vize Ücretleri

İtalya’ya gidecek olan kişiler için çok sayıda vize seçeneği bulunmaktadır. Birbirinden farklı sebeplerden dolayı alınan vizelerin de ücretleri çeşitlilik göstermektedir. Kısa süreli vizelerin ücretleri düşük olduğu gibi, uzun süreli ve çok girişli olan vizelerin de ücretleri diğer seçeneklere göre bir hayli yüksektir. Fakat İtalya transit vize başvuruları kısa süreli ve tek girişli olarak yapıldığı için ücretleri diğer birçok vize tipine göre daha düşüktür. Fakat Dolar ve USD değerlerinin sürekli olarak değişmesinden dolayı vize ücretleri bir takım değişikliklere maruz kalabilmektedirler. Bunun için vize başvurusu yapmadan önce İtalya Konsolosluğu’nun orijinal internet adresinden bilgi alınmalıdır.

İtalya Transit Vizesi S.S.S

İtalya Transit Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya kısa süreli  transit vize almak  için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapılır. Uzun süreli Schengen vizelerinde şahsen İtalya konsolosluklarından randevu alınması gerekir.


İtalya Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya transit vizeleri başvuru tarihinden 5-7 iş gün sonra sonuçlanır. Bu süre hatalı ve eksik başvurularda 15 günü bulmaktadır.


İtalya Transit Vizesi Ücreti Nedir?

İtalya kısa süreli transit vizelerinde konsolosluk harcı 80 Euro’dur. 2021 yılında geçerli olan İtalya vizeleri ücretleri şu şekildedir:

2021 Yılı İçin Belirlenmiş İtalya Vize Ücretleri

✅ İtalya Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

.

İtalya Vize Ücretleri sayfamızdan bilgi alınız.