italya ticari vize

İtalya Ticari Vize

İtalya içerisinde ticari amaçlarla bulunması gereken bireylerin, ülkeye giriş yapabilmesi ve faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için İtalya ticari vize onayını alması gerekir.

İtalya’ya ticari amaçlar içeren faaliyetler sebebiyle seyahat etmeyi planlayan bireyler, İtalya ticari vize belgelerini eksiksiz şekilde hazır etmelidir. İtalya’ya ticari eylemler, iş görüşmesi, fuar katılımı, konferans, bir sektöre ait fuar eylemleri gibi farklı katılım amaçları ile gerçekleştirilen seyahatlerde yer alan vize uygulamaları, İtalya ticari vize onayı içerisinde sayılır. İtalya ticari vizesi işlemlerini tamamlamak için, İtalya ile etkileşim içerisinde olunan İtalyan firma yetkililerinden bir vize davetiyesi gelmesi zorunludur. İtalya ticari vizesinin belgeleri, İtalya Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu kriterler üzerinden eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır.

İtalya Ticari Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

 • Pasaport (İtalya ticari vizesi başvuruları esnasında kullanılacak olan pasaportlar, seyahat dönüşü en az 3 ay daha kullanılabilir olmalıdır. Aynı zamanda son on sene içerisine çıkarılmış olması ve son iki sayfasının boş kalması şartı da aranır. Aynı zamanda pasaportlar yıpranmamış halde bulundurulmalıdır.)
 • İtalya ticari vizesi başvuru formu (Bu form bizzat başvuruyu gerçekleştiren kişi tarafından eksiksiz şekilde doldurulmalı ve ıslak imza unutulmamalıdır. Diğer belgeler ile aynı bilgileri içermelidir.)
 • Ticari vize olmasından dolayı, iş yapılacak firmadan gelen davetiye (Bu davetiye bizzat firma tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. Davet yazısını imzalamış olan yetkili kişinin kimlik belgesinin fotokopisi ve İtalya’daki işinde çalıştığını kanıtlayan belgesi de yer almalıdır. Eğer çalışan kişi yabancı ise, İtalya oturum izni belgesini de göndermekle yükümlüdür.)
 • Davet formunu gönderen firmaya ait olan ticari sicil belgesi
 • İtalya firması ile mevcut olan anlaşmaları gösteren diğer tüm belgeler
 • Fuar için gelinen ziyaretlere özel; fuar giriş kartları ya da katılımı kanıtlayan belgeler
 • Başvuru yapan kişiye ait 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Güncel haliyle, tarihli ve aile bilgilerini içeren)
 • Nüfus cüzdanının önlü arkalı 1 adet fotokopisi
 • Başvuruda bulunan kişiye ait olan finansal durum belgeleri (son 3 aya ait olan maaş bordrosu, içerisinde en az 3 bin lira bakiye olan banka hesabı bilgileri. Bu belgelerde ıslak imza da olmalıdır.)
 • Eğer varsa, İtalya ticari vize başvurusunda bulunan kişinin üzerinde görünen araç, ev gibi mülklerin tapu bilgileri
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin vize talebini detaylı bir şekilde açıklayan ve İngilizce ile hazırlanmış dilekçe (Bu dilekçe direkt İtalya Konsolosluğu’na hitap edecek şekilde hazırlanmalıdır. Bağlı olunan kurum tarafından hazırlandığı takdirde, mutlaka firmaya ait kaşe ile belirlenmeli ve imza ihmal edilmemelidir. Dilekçe içerisinde başvuruda bulunan kişinin görevi belirtilmeli, seyahat tarihleri ve seyahatin kim tarafından karşılandığı da eklenmelidir.)

İtalya Ticari Vize İşverenler için Gerekli Evraklar

Eğer başvuruda bulunan kişi bizzat işveren ise; kendi adına dilekçesini hazırlayabilir. Ancak devlet dairesi çalışanı ise; bağlı olduğu kuruma ait olan antetli kağıt ile dilekçe hazırlanmalı ve kurumun kaşesi ile imzası olmalıdır. Emekli olan kişiler de direkt kendileri adına dilekçelerini hazırlayabilirler.

Eğer başvuru yapan kişinin başka Schengen ülkesi ziyaretleri olduysa, bu seyahatlerin tüm bilgileri detaylı bir şekilde aktarılmalıdır. Aynı şekilde İtalya ziyaretinden sonra direkt geçilmesi planlanan başka Schengen ülkeleri varsa da, bu ziyaretlerin de detaylı bilgileri verilmelidir. Konsolosluğun internet sitesinde, örnek İtalya ticari vizesi için dilekçeler bulunmaktadır.

 • Başvuruyu gerçekleştiren kişinin, çalışmakta olduğu kuruma ait olduğunu kanıtlayan belgelerin de gönderilmesi gerekir. Vergi levhası, faaliyet belgeleri, şirkete ait imza sirküleri ve varsa ticaret sicil gazetesi bilgileri yer almalıdır. Gerekli olan bu belgelerin imza kısmında kurumların kaşesi ve imzası yer almalıdır. Kişinin çalıştığını gösteren belge unutulmamalıdır. SGK girişi ve hizmet dökümü alınmalı, kurum tarafından imzalanmalıdır.
 • Seyahat amacını belirten ve ülkeye gidiş nedenlerini açıklayan bilgilere ait belgeler.
 • İtalya’ya gidecek olan kişinin konaklama bilgileri, seyahat tarihleri, bilet bilgileri ve ödeme bilgileri de yer almalıdır.
 • İtalya’ya gidecek olan kişinin en az 30 bin Euro değerinde bulundurmakla yükümlü olduğu orijinal sigortasının belgeleri

İtalya ticari vize ücreti

Özel Bir Durumu Olan Bireylerin Eklemesi Gerekenler

Eğer başvuruda bulanan kişi emekli ise; bunu kanıtlayan bir belge göndermelidir. Eğer bu kişi memur olarak çalışıyorsa; bağlı olduğu kuruma ait antetli kağıda hazırlanan resmi izin belgesi ve diğer kurum belgeleri de eklenmelidir. Öğrenciler için güncel öğrenci belgesi gönderme zorunluluğu bulunmaktadır. Çiftçiler için de tarla ve benzeri mülk tapularının örnekleri talep edilir.

Eğer başvuruda bulunan kişi Türkiye’den gelecek olan bir yabancı ise, bu kişinin en az 6 aylık TC oturma izni belgesinin kopyası talep edilir.

 • Eski pasaportları olan kişilerin, bu pasaportlara ait olan fotokopileri de göndermesi gerekecektir.
  Ticari Vize Başvuruları İçin Randevu Zorunluluğu

İtalya ticari vizesi başvuruları için randevu alma zorunluluğu bulunur. İtalya ticari vizesinde kısa süreli Schengen vizesi kategorisi uygulandığı için randevu işlemleri direkt Konsolosluk tarafından yetkilendirilen belirli vize başvuru merkezlerinden sağlanır. İtalya ticari vize randevusu online olarak alınabilir, telefondan randevu alınamaz.

İtalya Ticari Vizesi Çıkış Süresi

İtalya ticari vizesinin sonuçlanması için belirlenen süre, işlem yapılan konsolosluğun durumuna göre değişiklik gösterir. İstanbul’da yer alan İtalyan Konsolosluğu’ndan yapılan vize işlemleri için yaklaşık 4-5 iş günü yeterliyken, Bursa ve Trabzon’daki konsolosluklardan yapılan işlemler daha uzun süre gerektirir. Eksiksiz ve doğru bilgiler içeren belgelerle gidilmesi halinde en fazla 7 iş günü içerisinde bu süreç sonuç verir. İşlemler için başvuruları başlatırken, tatil günleri ve resmi bayramlar gibi özel günler de hesaba katılmalıdır.

İtalya Ticari Vizesine Ait Ödemeler

Vize için gereken başvuru sürecinde, bazı ödemelerin olacağı bilinmelidir. Bu ödemeler için sabit bir fiyattan söz edilemez. Her kişinin kendi özel durumuna göre fiyatlar değişiklik gösterir. Bununla birlikte, dönem dönem direkt konsolosluk tarafından da ödemeler için güncellemeler yapılır. En doğru bilgiyi konsolosluklarla iletişime geçerek almak mümkün olacaktır. Ödemelerin belirtilen tarihte yapılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde, vize başvuruları direk ret ile cevaplanabilir.

İtalya ticari vizesi alımı için yapılan başvurularda konsolosluk gerekli gördüğü takdirde ek belge talebinde bulunabilir. Aynı zamanda mülakat isteği de olabilir. Bu nedenle süre olarak bu ihtimaller de göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca mülakat tarihlerine dikkat edilmesi, ek belgelerin de eksiksiz şekilde temin edilmesi zorunludur. İstenen ek belgeler, diğer belgeler ile aynı bilgileri içeriyor olmalıdır. Aksi takdirde vize başvurularında aksama ya da direk ret ile cevaplanması mümkündür.

İtalya’da ticari amaçlarla bulunacak olan kişiler için gerekli olan vize, oturma izni ya da başka bir vize yerine geçmez. Sürekli olarak ticari faaliyetlerde bulunacak kişiler her ziyaretlerinde vize başvurusunda bulunmakla yükümlüdür. Her çıkan vizeden sonra diğer vizenin de olumlu yanıt alması gibi bir kesinlik yoktur. Farklı nedenlerden dolayı vize başvuruları ret yanıtı alabilir. Alınan ret yanıtından sonra yeniden başvuruda bulunmak mümkündür. Bu nedenle ret yanıtından sonra yeniden denenememesi gibi bir durum söz konusu değildir.

İtalya Ticari Vizesi S.S.S

İtalya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya kısa süreli  ticari vizesi almak  için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapılır. Uzun süreli Schengen vizelerinde şahsen İtalya konsolosluklarından randevu alınması gerekir.


İtalya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya ticari vizeleri başvuru tarihinden 7 iş gün sonra sonuçlanır. Bu süre hatalı ve eksik başvurularda 15 günü bulmaktadır.


İtalya Ticari Vizesi Ücreti Nedir?

İtalya kısa süreli ticari vizelerinde konsolosluk harcı 80 Euro’dur. 2021 yılında geçerli olan İtalya vizeleri ücretleri şu şekildedir:

2021 Yılı İçin Belirlenmiş İtalya Vize Ücretleri

✅ İtalya Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

.

İtalya Vize Randevusu sayfamızdan bilgi alınız.