italya schengen vizesi

İtalya Schengen Vizesi

İtalya’ya çeşitli amaçlarla gerçekleştirilecek olan ziyaretler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya Büyükelçiliği, İtalya konsolosluğu ve aracı vize acentelerine başvuruda bulunarak, İtalya Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Avrupa Birliği üyesi olan İtalya, ülkesine ziyarette bulunacak olan kişilere Schengen vize prosedürünü uygulamaktadır. İtalya Schengen Vizesi talep eden kişiler, vize başvuru formu ile birlikte, konsolosluk tarafından talep edilen belgeleri tamamlayarak konsolosluğa başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Turistik olarak gerçekleştirilecek olan seyahatlerde vatandaşların konsolosluk veya büyükelçiliğe doğrudan başvuruda bulunmalarına gerek yoktur. Aracı vize acenteleri üzerinden İtalya Schengen vizesi alınabilmektedir. Ancak 90 günü aşan ziyaretler, ticari, eğitim, sağlık, oturma izni ve aile birleşimi gibi uzun süreli vizeler için vatandaşların konsolosluk ve büyükelçiliğe bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İtalya’ya seyahat gerçekleştirmek için vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşların izlemesi gereken adımlar ve uygulanan prosedür şu şekildedir:

İtalya Vize Başvuru Formu

Vize başvurusunda bulunacak kişiler, konsolosluk ve büyükelçilikten, aracı vize acentelerinden ve resmi web sitelerinde yer alan vize başvuru formunu temin etmelidirler. Vize başvuru formu İtalyanca ve Türkçe olarak düzenlenmiştir.

Form üzerinde yer alan kişisel bilgiler pasaport ile uyumlu şekilde doldurulmalıdır. Seyahat amacı doğru ifadelerle açıkça belirtilmeli, formda yer alan seçenek seyahat amacına en uygun şekilde işaretlenmelidir. Pasaport bilgileri, geçerlilik tarihi, pasaportun alındığı yer ve tarihi yazılmalıdır. Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin pasaport süreleri vizelerinin onayı açısından da büyük önem taşımaktadır. Pasaportların bitiş süresi, planlanan ve konsoloslukla paylaşılan dönüş tarihinden en az 6 ay öncesi bir tarihte olmalıdır. 6 aydan az süresi kalmış pasaportlara vize verilmemektedir. Bu yüzden vize başvurusu öncesinde kişilerin pasaportlarının sürelerini uzatmaları tavsiye edilmektedir.

Vize başvuru formunda seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı, eğer masraflar ikinci bir kişi veya sponsor tarafından karşılanacak ise bu kişilerin bilgileri, iş daveti üzerine vize talep ediliyorsa, daveti ve ödemeleri yapan firmaların bilgileri ve yetkili kişinin bilgileri formda ilgili alanda doğru ifadelerle paylaşılmalıdır.

Konsolosluk bu kişilerle iletişime geçerek bilgilerin teyidini yapabilir, bu kişi ve kurumlardan ek belge talep edebilirler. Reşit olmayan bireylerin İtalya seyahati için talep ettikleri vizelerde ise, velilerin yasal izinleri talep edilmekte ve formun vasiler tarafından doldurulup imzalanması gerekmektedir. Reşit olmayan kişilerin imzaladıkları formlar ve başvuruları geçersiz sayılır.

Vize başvuru formu doldururken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu, tüm bilgilerin büyük harflerle, tükenmez kalemle ve okunaklı bir şekilde doldurulmasıdır. Form doldurma sırasında yapılan hatalar karalama veya silme ile düzeltilmeye çalışılmamalı, yeni bir form düzenlenerek eski form iptal edilmelidir. Form üzerinde doldurulmuş alanlarda sonradan yapılan değişiklikler, yetkili kişiler tarafından kabul edilmemekte ve başvurular geçersiz sayılmaktadır.

İtalya Schengen Vize Evrakları

İtalya’ya kısa süreli gerçekleştirilecek olan ziyaretler için konsolosluk tarafından talep edilen evrakların listesine ilgili kurumlardan ve resmi web sitelerinden, aracı vize acentelerinden ve konsolosluk iletişim numaralarından ulaşılabilir. Talep edilen evraklar vize başvuru formuyla beraber konsolosluğa sunulmalıdır. Eksik hazırlanmış, istenilen formata uymayan, sahte ve üzerinde değişiklik yapılmış belgeler konsolosluk tarafından kabul edilmemekte olup, vize başvuruları reddedilmektedir.

Kısa süreli seyahatler için talep edilen İtalya Schengen vizesi için hazırlanması gereken evraklar vukuatlı nüfus sureti, pasaport aslı ve örneği, seyahat süresini kapsayan özel sağlık sigortası, İtalya seyahatinin gerçekleşeceği ulaşım araçlarının rezervasyon ve bilet bilgileri, İtalya’da konaklanacak yerin adres ve rezervasyon bilgileri, seyahat masraflarının karşılanabileceğine dair mali ve banka dokümanları, iş bilgilerini kanıtlayan resmi evraklar, eğer seyahat masrafları bir başkası tarafından karşılanacak ise, bu kişilerin seyahat masraflarını karşılayacağına dair resmi belgeler, vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu olarak sıralanmıştır.

Konsolosluk bu belgeler dışında vize talebinde bulunan kişilerden ek evraklar talep etme hakkına sahiptir ve kişiler bu belgeleri en kısa sürede tamamlayarak yetkili kurumlara sunmakla mükelleftirler. Zamanında teslim edilmeyen veya eksik olarak teslim edilen evraklarda, yapılan vize başvuruları reddedilerek geçersiz sayılacaktır.

İtalya Schengen vizesi ücreti

-İtalya Vize Kabul Süreci

İtalya büyükelçiliği ve İtalya konsolosluğu, Türkiye ve İtalya resmi tatillerinde kapalı olup hizmet vermemektedir. Konsolosluk ve Büyükelçilik hafta içi her gün vize taleplerini kabul etmekte ve vize işlemlerini gerçekleştirmektedir. Aracı vize acenteleri üzerinden yapılacak başvurularda, kurumların çalışma saatleri geçerlidir.

İtalya’ya seyahat gerçekleştirmek için yapılan İtalya Schengen Vize başvuruları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmakta ve pasaportlar sahiplerine teslim edilmektedir. Ancak eksik evrak sunulması, konsolosluğun ek belge talep etmesi, kişilerin yüz yüze görüşme için konsolosluğa davet edilmesi gibi durumlarda bu süre uzamakta olup, konsolosluk gerekli incelemeleri bitirinceye kadar sürebilmektedir. Bu yüzden planlanan seyahat tarihinden ortalama 3 ay öncesinde vize başvurusunda bulunmak, seyahat planının aksamasına engel olacak ve işlemlerin zamanında tamamlanabilmesine olanak tanıyacaktır.

Turistik ve kısa süreli vizeler haricinde yapılan vize başvurularında, vize onay süreci daha uzun olmaktadır. Uzun süreli seyahat planları için kişiler doğrudan konsolosluk ve büyükelçiliğe randevu talebinde bulunmalı ve vize başvurusu yapmalıdırlar. Uzun süreli seyahatler için talep edilen vizelerde aracı kurumlar üzerinden yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

-İtalya Vize Reddi:

Yapılan vize başvuruları konsolosluk tarafından kimi durumlarda reddedilmekte ve kişilerin yeniden vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Eksik evrak sunulması, belgelerin gerçek olmaması, sunulan bilgiler ve seyahat amacının gerçekliği yansıtmaması, önceki İtalya seyahatlerinde adli suçlara karışmış olmak, adli sicil kaydında seyahati engelleyecek nedenlerin bulunması, konsolosluk ile yapılan görüşmeler sırasında gerçekleri gizlemek gibi konular İtalya Schengen vizesi talebinin reddedilmesine yol açan durumlardır. Bu tür durumlar ile karşılaşan kişilerin evraklarını yeniden düzenleyerek konsolosluğa yeni vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

-İtalya Vize Ücretleri:

İtalya Schengen vize ücretleri konsolosluk tarafından ilan edilen banka hesap numaralarına, kişilerin talep ettiği vize türüne uygun ücretlerde, kişilerin kimlik bilgileri ve talep ettikleri vize türü bilgisi ile birlikte yatırılmalıdır. Ödemenin yapıldığını ispatlayan banka dekontu, vize başvuru formu ve diğer evrakların arasına eklenerek konsolosluğa teslim edilmelidir.

Reddedilen vize başvurularında ücret iadesi yapılmamakta olup, gelecekte yapılacak başvurularda ödenen ücret kullanılamaz. Yeni yapılacak olan başvurular için uygun özelliklerde tekrardan vize ödemesi yapılması gerekmektedir.

-İtalya Vizesi Önemli Bilgiler:

Vize talebinde bulunan kişilerin vize başvuru sürecinde dikkat etmesi gereken çeşitli konular bulunmaktadır. Kişiler, vize başvuru formunda yer alan imza alanlarına farklı imza atmamalı, 2 adet imza alanı imzalanmalı ve eksik imza ile form teslim edilmemelidir.

Vize başvuru formuyla birlikte 2 adet biometrik fotoğraf, başvuru belgeleri arasına eklenmelidir. Biometrik özelliklerde çekilmeyen, üzerinde rötuş yapılan, istenilen ebatlarda olamayan fotoğraflar geçersiz sayılmaktadır. Fotoğraflarda kişilerin kimlikleri açık bir şekilde tespit edilebilmeli, gözlük ve protez kullanımı varsa bu kriterler göz önüne alınarak fotoğraflar çektirilmelidir. Yüzün bir kısmının kapalı olması, kulakların ve çenenin açık olmadığı fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Daha önceden İtalya veya diğer Schengen vizesi kapsamındaki ülkelere seyahat gerçekleştirmemiş olan kişiler, yetkili kurumlara başvurarak, prosedür gereği parmak izi vermelidir. Daha önce seyahat gerçekleştiren kişilerin yeniden parmak izi vermesine gerek bulunmamaktadır.

İtalya Schengen Vizesi S.S.S

İtalya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya kısa süreli  Schengen vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır. Uzun süreli Schengen vizelerinde şahsen İtalya konsolosluklarından randevu alınması gerekir.


İtalya Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Schengen vizeleri başvuru tarihinden 7 iş gün sonra sonuçlanır. Bu süre hatalı ve eksik başvurularda 15 günü bulmaktadır. Uzun süreli Schengen vizelerinde bu süre bir ayı bulmaktadır.


İtalya Schengen Vizesi Ücreti Nedir?

İtalya kısa süreli Schengen vizelerinde konsolosluk harcı 80 Euro’dur. 2021 yılında geçerli olan İtalya vizeleri ücretleri şu şekildedir:

2021 Yılı İçin Belirlenmiş İtalya Vize Ücretleri

✅ İtalya Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

.

İtalya Vizesi Randevu  sayfamızı ziyaret ediniz.