italya aile ziyaret vizesi

İtalya Aile Ziyaret Vizesi

İtalya, çeşitli özelliklerinden dolayı yılın her dönemi milyonlarca kişiyi ağırlamaktadır. Aile ziyareti amacıyla ülkeye giriş yapabilmek için Avrupa vatandaşı olmayanların İtalya Aile Ziyaret Vizesi talebinde bulunmaları gerekmektedir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da İtalya’ya girebilmek için öncelikle seyahat sebebine uygun olacak şekilde başvuru gerçekleştirmelidir. Bu uygulama her kesimden kişi için geçerli olmasa da, Türk asıllı vatandaşların büyük bir kısmı için uzun bir süredir geçerliliğini korumaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kullanıma sunulan 4 ayrı pasaport tipi bulunmaktadır. Vize uygulamasına tabii olan pasaport tipi ise Umuma Mahsus (Bordo) adlı pasaporttur. Bahsi geçen pasaporta sahip olan kişilerin İtalya’ya girebilmesi için öncelikle vize talebinde bulunması gerekmektedir. Bunun haricinde Gri, Siyah ve Yeşil pasaporta sahip olanlar da vizesiz bir şekilde İtalya dahil olmak üzere onlarca ülkeye kolaylıkla seyahat edebilmektedirler. Kullanıma giren bu vize uygulaması, bahsi geçen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamamaktadır. Fakat bu pasaport tiplerine sahip olan kişiler de 180 günlük periyot içerisinde yalnızca 90 gün belirtilen ülkede kalabilmektedirler. Sürenin dolmasının ardından ülke sınırlarından ayrılmak gerekmektedir.

İtalya Aile Ziyaret Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya’ya seyahat edecek olan Bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ilk olarak vize başvurusu yapmalıdırlar. Bunun için de İtalya Konsolosluğu tarafından istenen her belgenin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin neler olduğuna farklı platformlar aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Fakat daha net ve doğru bilgi için İtalya Konsolosluğu’na ait olan orijinal web sitesi ziyaret edilmelidir. Ayrıca ilgili kurum tarafından talep edilen her belgenin belirtildiği şekilde hazırlanması ve zamanı gelince teslim edilmesi gerekmektedir. Belgelerin ve evrakların talep edildiği şekilde hazırlanmaması halinde başvuru sahiplerinin bulunduğu talepler direkt olarak reddedilebilmektedir veyahut da başvuru süreci uzatılabilmektedir.

İtalya aile ziyareti vizesi nedir

-Pasaport

İtalya’ya ailesini ve yakınlarını ziyaret edecek olan kişilerin İtalya aile arkadaş ziyaret vizesi alması gerekmektedir. Amacına uygun olmayarak yapılan vize başvuruları direkt olarak reddedilmektedir. Bu nedenle İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen şartların tamamına uyulması gerekmektedir. Tamamlanması ve uyulması gereken ilk şart da pasaporttur. Belirtilen kriterlere uymayan pasaportlar, değiştirilmek ve yenilenmek zorundadır.

İtalya aile ziyaret vizesi başvurularında kullanılan pasaportların kullanım süresini doldurmamış olması gerekmektedir. Bu nedenle 10 ve 10’dan daha uzun sürelerdir kullanılan pasaportlar başvurudan önce yenilenmelidir. Ayrıca kullanılan pasaportların da seyahat tarihinin bitişinin ardından 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Son olarak da vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için pasaport içerisinde 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Bu şartların tamamlanması halinde pasaport ile ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkmamaktadır.

-Schengen Vize Başvuru Formu

Her ülkenin konsolosluğunda olduğu gibi İtalya Konsolosluğu tarafından da Vize Başvuru Formu adı verilen formun doldurulması istenmektedir. Form içerisinde yer alan soruların genel amacı kişinin tanınması ve seyahat planının anlaşılmasıdır. Bu nedenle sorulara verilen cevapların tamamı İtalya Konsolosluğu için büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla İtalya aile ziyaret vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin tamamı bu formu doldurmak ile yükümlüdürler.

Formun doldurulmasının ardından en alt kısımda bulunan buton işaretlenmelidir. Bu bölümün işaretlenmesi, elektronik imza anlamına gelmektedir. Elektronik imzanın atılması ile beraber kişi, vermiş olduğu bilgilerin tamamının doğru ve gerçeğe uygun olduğunu taahhüt eder. Bu sebeple daha sonraki süreçlerde İtalya Konsolosluğu tarafından yapılacak olan kontrollerde herhangi bir şekilde bilgi uyuşmazlığı fark edilirse kişi yanlış beyanda bulunmaktan sorumlu tutulabilmektedir. Bahsi geçen durumların yaşanmaması için form içerisindeki soruların her birine doğru bir şekilde cevap verilmelidir.

-Fotoğraf

Yapılacak olan İtalya aile ziyaret vizesi başvurularında başvuru sahiplerinden 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafların ölçülerinin 3.5 cm x 4.5 cm olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan arka fonun da beyaz renkte olması gerekmektedir. Ek olarak da fotoğraf çekimi esnasında herhangi bir şekilde aksesuar kullanılmamalıdır. Gözlük, başörtüsü ve şapka gibi aksesuarlar da bahsi geçen ürünlere dahildir.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal durumu detaylı olarak gösteren belgeler arasında ilk olarak maaş bordroları yer almaktadır. İtalya ziyaret vizesi almak için başvuru yapan kişilerin ilk olarak son 3 aya ait olan maaş bordrolarını temin etmeleri gerekmektedir. Hazırlanan belgenin de ilgili kurum tarafından kaşelenmesi ve imzalanması gerekmektedir. Ayrıca banka hesaplarının kontrol edilebilmesi için de aktif olan Banka Hesap Özeti İtalya Konsolosluğu tarafından istenmektedir. Bu belge de aynı şekilde imzalanmalı ve kaşelenmelidir. İlgili bankanın da İmza Sirküleri alınmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir. Son olarak da başvuru sahibinin hesabında 1 haftalık vize için minimum 3.000 TL’lik bakiye bulunması gerekmektedir. Sürenin artması ile birlikte bu miktar da doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir.

-Vize Talep Dilekçesi

Vize talep dilekçesi, bağlı bulunulan kurum veyahut da şirket tarafından hazırlanmalıdır. İtalya Konsolosluğu’na veya İtalya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılacak olan dilekçe, tamamen İngilizce içerikli olmalıdır. Bunun haricinde de dilekçe içerisinde şirkete ilişkin bilgiler, seyahat edecek olan kişiye ilişkin belgeler ve seyahat planına ilişkin belgeler yer almalıdır.

-Seyahat Detayı ile İlgili Belgeler

Seyahat planını ve seyahatin detayını en iyi şekilde gösteren belgeler, otel konfirmasyonlarıdır. Fakat bu konfirmasyonların yapılabilmesi için öncelikle İtalya aile ziyaret vizesi başvurusu yapan kişilerin kalacakları otellerde rezervasyonlarının olması gerekmektedir. Rezervasyonlar eğer bahsi geçen konaklama şirketleri tarafından onaylanır ise, konfirmasyon çıktıları alınabilmektedir. Bunlar da randevu tarihinde İtalya Konsolosluğu tarafından görevlendirilen kurumlara teslim edilmelidir. Ek olarak gidiş ve dönüş bilgilerini içeren uçak biletleri de belirtilen tarihlerde orijinal halleri ile yetkili kişiye teslim edilmelidir.

-Çalışma Durumu ile İlgili Belgeler

Çalışma durumuna ilişkin olarak hazırlanan belgeler, bağlı bulunulan kurumdan alınmaktadır. Bu belgeler Vergi Levhası, şirketin İmza Sirküleri, şirketin Ticaret Sicil Gazetesi ve Faaliyet Belgesi’nden oluşmaktadır. Alınan her belgenin imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Aksi takdirde İtalya Konsolosluğu tarafından bu belgeler kabul edilmemektedir.

-Ek Evraklar

Hazırlanması gereken diğer evraklardan biri de Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve Sağlık Sigortası’dır. İlk belge Nüfus Müdürlüğü vasıtası ile temin edilebilmektedir. Sağlık Sigortası da ilgili sigorta şirketleri aracılığıyla yaptırılabilmektedir. Yapılan sigorta, İtalya’da meydana gelebilecek sağlık problemlerini 30.000 Euro’ya kadar karşılamaktadır. Bu nedenle İtalya aile ziyareti vizesi için başvuru yapmadan önce bu sigortanın yaptırılması gerekmektedir.

İtalya Vize Ücretleri

İtalya’ya seyahat etmek için yapılan vize başvurularında ücretler belirli hususlara göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bunun ilk sebebi, vize türüdür. Kişi eğer kısa süreli bir aile ziyaret vizesi alacak ise, düşük ücretler ödemektedir. Eğer uzun süreli ve çok girişli bir çalışma vizesi alınacaksa da ücretler diğer alternatiflere göre daha yüksek olmaktadır. Bunun için İtalya Konsolosluğu’na başvuru yapmadan önce konsolosluğun orijinal internet sitesinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Gerekli kontrollerin yapılmasının ardından elektronik sistemler üzerinden direkt olarak başvuru yapılabilir ve ardından randevu alınabilmektedir. Randevunun alınması ile birlikte de sistem tarafından verilen tarihe kadar konsolosluk tarafından talep edilen belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalı ve randevu tarihinde yetkili kişiye teslim edilmelidir.

İtalya Aile Ziyaret Vizesi S.S.S

İtalya Aile Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya kısa süreli  Aile ziyaret vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır. İtalya’da yaşayan aile bireylerinden davet mektubu almak gerekir.


İtalya Aile Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Aile ziyaret vizeleri başvuru tarihinden 5-7 iş gün sonra sonuçlanır. Bu süre hatalı ve eksik başvurularda 15 günü bulmaktadır.


İtalya Vizesi Ücreti Nedir?

İtalya kısa süreli Aile Ziyaret vizelerinde konsolosluk harcı 80 Euro’dur. 2021 yılında geçerli olan İtalya vizeleri ücretleri şu şekildedir:

2021 Yılı İçin Belirlenmiş İtalya Vize Ücretleri

✅ İtalya Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

.

İtalya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.