italya vizesi

İtalya Vizesi

İtalya; tarihi kültürü, yaşam biçimi, moda ve sanat alanındaki gelişmeleri ile birçok kişinin ziyaret etmek, gezmek ve çalışmak istediği ülkeler arasında yer almaktadır.

Eğitimden yemek kültürüne kadar birçok alanda oldukça beğeni toplayan İtalya, birbirinden farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

İtalya’ya gitmek isteyen kişiler ise öncelikle Konsolosluk ’tan vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Gerekli evrakları toparlayan kişiler İtalya vizesi başvurusu yaparak kolayca İtalya’ya gidebilirler.

Yapılan vize başvurusunda eksik evrakların olması, yeni bir bekleme süreci yaratacağından İtalya vize başvurusundan önce gerekli evrakların tam olması oldukça önemlidir.

İtalya Vize Başvuru İşlemleri

Gidilecek yere ve kişinin durumuna göre değişen vize işlemlerinde öncelikli konu evrakların tam ve doğru olmasıdır. İtalya’ya kısa süreli ziyaretler için yetkili başvuru merkezine vize müracaatı yapmak yeterli iken Schengen vize başvuruları için seyahat acentelerine de başvuru yapılabilmektedir. İtalya, Schengen sınırları içinde yer aldığından İtalya vizesi alınarak ülkeye giriş yapılması zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan anlaşma gereği ülkeye yapılan vize başvurularında gerekli evrakların tam olması şarttır. Bununla birlikte; öncelikle İtalya’ya seyahat amacının belirlenmesi gerekmektedir. Meslek durumuna ve seyahat amacına göre bu başvuru evrakları tamamlanmalıdır. İtalya’ya vize almak için başvuru sahibinin temin etmesi gereken evrakları şu şekilde sıralayabiliriz:

İtalya vizesi işlemleri

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar eksiksiz bir şekilde toplanıp ilgili konsolosluk birimine başvuru yapılmalıdır.

 • Pasaport. Schengen vizesinde kullanılacak pasaportların 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve deforme olmaması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu; başvuru formu Türkçe, İtalyanca olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda vizenin alınma amacı ve seyahatin süresi belirtilmelidir. Bununla birlikte; formdaki tüm bilgiler eksiksiz ve büyük harflerle doldurulmalı, vize başvurusunun olumlu neticelenmesi için doğru bilgiler verilmelidir. 18 yaşından küçüklerde ise vize başvuru formu ebeveynlerce doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Şirket yetkililerince düzenlenmiş vize talep dilekçesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işe giriş belgesi, SGK hizmet dökümü
 • Ticaretle uğraşanlar için; Oda kaydı, Vergi levhası, Ticaret Sicil Gazetesi, İmza sirküsü
 • 2 tane biyometrik fotoğraf. Fotoğraflar 3.5 x 4.5 cm boyutunda ve son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır. Ayrıca fotoğraflarda beyaz arka fon tercih edilmelidir.
 • Araç veya tapu fotokopileri (varsa) . Gelirinizi ve varlıklarınızı doğru belgelemeniz başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayabilecektir.
 • Banka hesap cüzdanı ve maaş bordrosu. Vize başvuru işleminde kullanılacak olan bordronun kurum tarafından imzalanması ve aktif olarak kullanılan bankanın hesap cüzdanı gerekmektedir. Ayrıca hesaplarda hareket olmalı, bakiyesinin en az 5 bin TL olması sağlanmalıdır. Bankadan alınacak belgeler ise ıslak imzalı, kaşe basılmış şekilde düzenlenmelidir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi. Nüfus cüzdanında mutlaka T.C. kimlik numarası yazmalıdır.
  Seyahat sağlık sigorta poliçesi. Seyahatiniz boyunca herhangi bir sağlık sorununa karşı sizi koruyacak seyahat sağlık sigortası yapılması gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Nüfus kayıt örneği ailenin ikametini gösterecek şekilde tam vukuatlı şekilde düzenlenmelidir.

Öğrenciler için;

 • öğrenci belgesi ve ailenin mesleki ve finansal belgeleri 18 yaşından küçükler için; noter tasdikli izin belgesi. Seyahat, ebeveyn ile gerçekleştirilse dahi noter onaylı ebeveyn muvafakat namesinin alınması zorunludur. Vize başvurusunu yapan kişi yabancı uyruklu ise; en az altı ay geçerliliği bulunan oturma belgesi

Seyahat için İtalya’ya gidecek kişiler aile, eş, dost, akraba ziyareti için vize almaları gerekmektedir. Ayrıca Schengen vizesi almak için vize başvuru merkezlerine başvuru yapılması gerekmektedir. Konsolosluklara yapılacak direkt başvurular kabul edilmemektedir.

İtalya Vize Türleri

İtalya’ya vize almak isteyen kişiler seyahat amacına ve süresine göre farklı vize çeşitleri ile karşılaşmaktadırlar. İtalya devletinin uyguladığı vize çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

– İtalya Turistik Vizesi

İtalya’yı daha iyi tanımak ve İtalyan kültürünü yakından görmek için seyahat amaçlı alınan bu vize ile kısa süreli İtalya vizesi alabilirsiniz. Doksan günden az olan Schengen vizesiyle Schengen bölgesinde konaklama imkanına kavuşursunuz. Bu süre İtalyan Konsolosluğu’nun kararına göre değişebilmektedir.

– İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya’da ailesi, akrabası bulunan kişileri ziyaret etmek için tercih edilen kısa süre vizedir. İtalya’ya bir yakınının yanına seyahat etmek isteyen kişiler akrabalarından alınacak davet yazısı ile İtalya Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdırlar.

– İtalya Ticari Vizesi

İtalya’ya ticaret amaçlı seyahat edecek kişilerin tercih edebileceği vize çeşididir. İtalya’da fuar ve iş toplantısına katılmak isteyen kişilere özel verilen bu vize ile İtalya’yı ticari amaçla ziyaret edebilirsiniz. Ticari amaçlı seyahatlerde gönderilen mektuplar standartlara uygun düzenlenmeli, düzenlenen mektuba oturma kartı ve kimlik fotokopisi de eklenmelidir.

– İtalya Oturma Vizesi

İtalya’da oturmak veya oturma iznini uzatmak için alınan Oturma Vizesi şehirdeki postaneye yapılır. Postane aracılığı ile Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacak bu başvuru ile Emniyet Müdürlüğü’nden randevu alınır.

– İtalya Çalışma Vizesi

İtalya’ya çalışmak için gitmek isteyenler üç aydan fazla sürede İtalya’da kalmaları durumunda çalışma vizesi almak zorundadırlar. D tipi vize çeşidi olarak da bilinen bu vize çeşidinde eğitim durumunuza göre vize almanız kolaylaşacaktır.

İtalya Vize Randevusu Almak

İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru evrakları ile beraber yetkili merkezlerden randevu alması gerekmektedir. Yetkilendirilmiş merkezler dışında yapılacak İtalya vizesi başvurusu kabul edilmemektedir. Randevu alınmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri en az 1 ay önceden başvuru yapılması hususudur. Bunun sebebi ise Konsolosluğun yoğunluğuna göre randevu tarihinin daha ileri tarihlere verilebilmesidir.

Konsolosluk tarafından belirtilen tarih ve saatte gerekli işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Evraklarda herhangi bir sorun olmaması halinde Schengen vize başvuruları 10 iş günü içerisinde sonuçlandırılabilmektedir. İtalya’ya geçiş yetkisi alabilmek içinse tek yetkili kurum İtalya Konsolosluğu’dur.

İtalya Vizesi Başvuru İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen vizesini almak için başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Schengen vizesinin başvurusu direkt olarak İtalya Konsolosluklarına yapılmamalıdır. Vize müracaatları yetkili başvuru merkezlerine veya akreditasyon almış seyahat acentelerine yapılmaktadır.
 • Vize başvuruları seyahat amacına ve mesleki duruma göre yapılmalıdır. Vize başvurusunu yapmadan önce başvuru konusunu iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.
 • Vize başvurusundan önce evrakların tam, doğru ve güncel olması gerekmektedir. Fotokopisi olan evrakların asılları da yanınızda yer almalıdır. Ayrıca başvuru ücreti yatırılmalı ve dekont
  alınmalıdır.
 • Vize başvurusunda bulunmak için randevu almanız şarttır. Randevu almadan İtalya vizesi müracaatı yapılamamaktadır.
 • Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa başvuru ücreti iade edilmemektedir. Bu sebeple, başvurunuzun doğru ve eksiksiz yapılması oldukça önemlidir.
 • Vize başvurunuz sonuçlanmadan uçak bileti satın almanız, başvurunuzun uzaması sebebiyle uçağı kaçırmanıza sebep olabileceğinden vize başvurunuz sonuçlanmadan uçakta yer ayırtılmaması yararınıza olabilir.
 • Yeşil pasaportu bulunan kişiler Schengen vizesinden muaf tutulmaktadır. Bu pasaporta sahip olan kişiler vize almadan İtalya’ya geçebilirler. Başvuru yapmadan önce bu ayrıntıyı da göz önünde bulundurmalısınız.
 • Biyometrik veriler sistemde beş yıl boyunca saklandığından daha önce Schengen vizesini aldıysanız, parmak izi için biyometrik işleme tekrar tabi tutulmazsınız. Bu da işlem süresinin kısalmasını sağlayacaktır.
 • Konsolosluklardan alınacak Schengen vizesi ile ilk giriş İtalya’ya olması şartıyla yirmi altı ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapabilirsiniz. Böylece, diğer ülkelere de kolayca geçiş yapabileceğinizi unutmayın.

İtalya Vizesi S.S.S

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya kısa süreli Schengen vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak gerekir. Uzun süreli İtalya Ulusal vizeleri için vize başvuru sahibi İtalya konsolosluklarından şahsen randevu almalıdır.


İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya kısa süreli vizeleri başvuru tarihinden 5-7 gün sonra sonuçlanır. Bu süre hatalı ve eksik başvurularda uzayabilir. Uzun süreli vizelerde ise İtalya vizesi sonuçlanma süresi 1 ayı bulabilir.


İtalya Vizesi Ücreti Nedir?

İtalya kısa süreli vizelerde konsolosluk harcı 80 Euro’dur. 2021 yılında geçerli olan İtalya vizeleri ücretleri şu şekildedir:

2021 Yılı İçin Belirlenmiş İtalya Vize Ücretleri

✅ İtalya Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

.

İtalya Vizesi Başvuru İşlemleri Nedir?

Kısa süreli İtalya vize başvurularında vize başvuru sahibi yetkili vize başvuru merkezinden randevu alarak vize için gerekli evrakları hazırlar. İtalya vize ücreti ödendikten sonra vize başvuru dosyası yetkili vize başvuru merkezine teslim edilir.

İtalya Vize Başvuru Formu sayfamızı ziyaret ediniz.