İtalya Vizesi Ret Nedenleri

İtalya Vizesi Ret Nedenleri

İtalya vizesi başvuru işlemlerini değerlendiren İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi ret nedenleri ile ilgili açıklama yapmama hakkını saklı tutmakla birlikte genellikle vize talebinin neden ret kararı ile sonuçlandığını başvuru sahibine özel bir mektupla belirtmektedir. Ret nedeni bir veya birden fazla olabilmektedir.

Geçmiş veya güncel adli kayıtlar: Schengen bölgesinde kamu düzenini tehdit oluşturacak cezalar alınmış olması. Terör suçu, taciz, uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili suçları içerir.

Hatalı seyahat belgesi: Sahte kimlik veya sahte kimlik belgeleri ile başvuru yapıldığı tespit edildiğinde vize reddi almanın yanı sıra yasal olarak da işlemlerle karşı karşıya kalırsınız.

Planlanan seyahatin amacı ve koşullarına uygun olmayan belgelerin ibrazı: Finansal durumunuzu belgeleyen evraklar yani banka hesap dökümleriniz, maaş bordronuz, firmanızdan aldığınız belgeler arasındaki tutarsızlık veya bu belgelerin seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterlilikte görünmemesi İtalya vizesi ret nedenleri arasındadır.

Hasarlı pasaport: Yırtık sayfaları olan, kimlik bilgilerinin okunaksız olduğu veya pasaport defteri kapağı hasarlı pasaportlarla yapılan başvurular ret ile sonuçlanır.

Geçersiz pasaport: Pasaport seyahat sonrası en az 3 ay geçerli değilse, en az 2 boş sayfası yoksa geçerli pasaport yerine seyahat belgesi kitapçığı sunuluyorsa ve pasaport 10 yıldan eski ise başvurunuz kabul edilmez veya doğrudan vize reddi alırsınız.

Seyahat amacınız desteklemeyen evrak ve başvurular: Örneğin turistik vize başvuru yaparak aile veya arkadaş yanında kalacağınızı belirtirseniz seyahat amacının gerektirdiği vize türüne başvuru yapmadığınız için vize reddi alırsınız. Örneğin İtalya’da daha uzun süre kalmayı amaçlarken başvurunuzu Yunanistan Konsolosluğuna yaparsanız başvurunuz ret ile sonuçlanır. Randevu tarihi itibariyle düşen rezervasyonlar ret almanıza neden olabilmektedir. Evrak takibinin profesyonelce yapılması gerekir

İtalya vize reddi

Geçersiz davetiye: Davetiyenin, gönderen kişinin adres, kimlik ve iletişim bilgileri ile sunulması gerekir. İtalya vize işlemlerinde davetiye formatlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Davetiye tarihinin seyahat tarih aralığı ile uyumlu olması gerekir.

Yetersiz geçim kaynakları: bankadan alınan belgeler imza sirküleri ve kaşeli olmalıdır. Benzer şekilde şirket evrakları da yetkili imza ve kaşesini taşımalıdır. Banka dökümü güncel olmalıdır, 1 aydan daha eski banka dökümü sunmak vize reddine neden olmaktadır.

Geçersiz vukuatlı nüfus kayıt örneği: Bu belgenin tam vukuatlı şekilde alınması gerekir. Gerektiği taktirde İngilizce tercümesi talep edilen tam vukuatlı nüfus kayıt örneği doğum, ölüm ve evlilik durumu hakkında bilgiler içerir.

Geçersiz seyahat sağlık sigortası: 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası sunulması önemli bir Schengen koşuludur.

Yanlış konaklama bilgisi: Otel rezervasyonlarınız seyahat tarihi itibariyle geçerli ve gerçek olmalıdır. Davetiyesiz aile ve arkadaş ziyareti yapamazsınız.

Önceki Schengen vize kullanımı: Önceki Schengen vizeleriniz doğru şekilde kullanılmadıysa, vize bitiş tarihi itibariyle Schengen bölgesinden ayrılmamışsanız, girişlerinizin çoğunu vizesini aldığınız SChengen ülkesi dışındaki ülkelerden yaptıysanız vize reddi almanız olasıdır.

İtalya Vizesi Ret Nedenleri S.S.S

İtalya Vize Ret Sebepleri Nelerdir?

İtalya vizesi ret kararının en önemli sebebi eksik ya da hatalı bilgi verilmesidir. Sabit bir geliri ve banka hesabında parası olmayanlar, geçersiz evrak sunanlar, adli sicil kaydı temiz olmayanlar İtalya vizesi alamaz.

İtalya Vize Ret Kararına Nasıl İtiraz Edilir?

İtalya vize ret kararı için İtalya konsolosluklarına bir dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. Eksik evrak mevcutsa konsolosluk bu evrakların tamamlanmasını isteyebilir. İtalya vize ret kararı kesinleşirse mahkeme yolu açıktır.

İtalya vize ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.