İtalya vizesi randevu

İtalya vizesi randevu

İtalya vizesi randevu alma işlemi İtalya Konsolosluğu tarafından akreditasyonu yapılmış vize başvuru merkezlerinden internet üzerinden online şekilde alınmaktadır. İtalya vize randevusu Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya, Trabzon’daki başvuru merkezlerinde gerçekleştirilir. Bununla birlikte vize sonucu ve süresine karar veren Türkiye’deki tek yetkili kurum İtalya Konsolosluğu vize departmanıdır.

İtalya Vizesi Randevu İşlemleri

Online şekilde alınan İtalya vize randevusunda belirtilen tarih ve saatte vize başvuru sahibinin şahsen başvuru merkezinde olması gerekmektedir. Tanımlı parmak izi olmayan yolcuların başvuruya şahsen gelmeleri gerekirken, son 2 yıl içinde alınan Schengen vizesinde VIS ibaresi bulunan kişiler istedikleri takdirde başvurularını yetki yazısı verdikleri üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile yapabilmektedirler. Böyle durumlarda İtalya başvuru merkezi evrakları posta yoluyla kabul etmez ancak akredite vize danışmanlık firmalarının vize başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştıracak yöntemleri mevcuttur. Randevu tarihinde ilgili başvuru merkezinde olmayan başvuru sahiplerinin randevu tarihini erteleme veya değiştirme gibi seçenekleri yoktur.

İtalya vizesi randevu işlemleri bireysel olarak kabul edilmektedir. Ancak 12 yaşından küçüklerin ebeveynleri ile aynı randevu tarih ve saatinde başvuru yapmalarına izin verilmiştir. Eğer ebeveynlerin ve çocuklarının randevu saatleri birbirinden farklı ise bütün aile aynı randevu saatinde başvuru yapabilirler. Grup başvurusu yapılacaksa gruptaki kişi sayısı kadar randevu alınması gerekmektedir.

Online sistemde alınan vize işleminde dikkatli olunması gerekir. Türkçe-İngilizce karakterlerin girilişi, verilen kimlik ve pasaport bilgilerinin tutarlılığı gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

İtalya vize randevusu İtalya Konsolosluğunda mülakat içermemektedir ancak gerektiği takdirde İtalya Konsolosluğu vize departmanı başvuru sahibini mülakata çağırma hakkını saklı tutmaktadır.

İtalya vize işlemleri başvurudan 3 ay önce yapılabilir. Başvuru yoğunluğu olduğu durumlarda randevular geç tarihe verilebilmekte vizenin çıkışı seyahat tarihine yetişmeyebileceği durumlardan kaçınmak için randevunun seyahatten 1 ay öncesinde alınması tavsiye olunur. İtalya vizesinin çıkış süresi 7 ila 10 iş günüdür ve bu süre İtalya vize randevusunda evrakları teslim ettiğiniz ve parmak izi kaydınızı yaptırdığınız tarihten itibaren geçerlidir.

İtalya Vize prosedürlerinde güncellemeler olabileceğinden buradaki bilgilerin başvurudan önce ilgili kurumlardan teyit edilmesi tavsiye edilmektedir.

İtalya vizesi randevu S.S.S

İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya Vize Randevusu kısa süreli vizelerde yetkili vize başvuru merkezlerinden alınmaktadır. Uzun süreli İtalya vizelerinde vize başvuru sahibi şahsen İtalya konsolosluklarından randevu almalıdır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya kısa süreli vizeleri 5-7 iş gününde alınabilmektedir. Bu süre eksik ve hatalı vize başvurularında 15 güne kadar uzayabilir. Uzun süreli İtalya vizelerinde bazı durumlarda bir ay içinde vize alınabilmektedir.

İtalya Vize Ücreti Nedir?

Kısa süreli İtalya vizeleri konsolosluk harcı 80 Euro, hizmet bedeli 30 Euro ve danışmanlık ücreti 30 Euro'dur.

İtalya Vize Başvuru Formu sayfamızdan bilgi alınız.