İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya turistler için bir cazibe merkezi olmasının yanı sıra, eğitim amacıyla giden öğrencilerin gözdesi konumundadır. İtalya vizesi nasıl alınır sorusuna pratik bir yanıt arıyorsanız bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

İtalya Schengen üyesi ülkelerden biridir ve İtalya’ya kısa süreli turistik, ticari veya aile ve arkadaş ziyaret amaçlı seyahat edecek kişiler İtalya vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, İtalya Konsolosluğu tarafından istenen belgeleri hazırlamalıdırlar. İtalya vizesi için gerekli evrak ve belgeler işinize ve yolculuğunuzun amacına göre değişmektedir. İtalya turistik vize, iş amaçlı vize, aile ve arkadaş ziyareti vizeleri Schengen vizesi kategorileri içinde yer alan C kategorisi vizeleridir ve kısa süreli geziler için geçerlidirler.

Vize belgelerinin randevu tarihinde güncel olması, başvuru formu ve başvuru dilekçesinde belirttiğiniz taleplerin şüpheye yer bırakmayacak şekilde belirtilmesi önemlidir. Ama hepsinden önemlisi vize dosyanızdaki evrakların ülkeye geri dönüşünüz hakkında güven verici olması gerekir. Türkiye’deki maddi manevi bağlarınız ve banka hesap hareketleri ve özetleri ülkeye geri dönüşünüzün teminatı niteliğinde olmalıdır. Eğer uzun süreli bir İtalya Schengen vize talep ediyorsanız, bunun nedenine dair detaylı bir dilekçe hazırlamanız gerekir. Schengen vize başvuru formuna yazdığınız seyahat amacınızı belgelerinizle desteklemiş olursunuz. Başvuru formunda yapılacak küçük bir hata bile vize reddi almanız sebep olabilmektedir.

İtalya vizesi gerekli belgeler

Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli pasaport, biyometrik fotoğraf, talep dilekçesi, şirket belgeleri, şirket görev dilekçesi, hizmet dökümü, vukuatlı nüfus kayıt örneği, konaklama ve uçak rezervasyonları, güncel maaş bordroları, tapu, araç ruhsatı gibi belgeler İtalya vizesi için gerekli evraklar arasındadır ve kişinin durumuna göre değişebilmektedir. Örneğin ev hanımları ve öğrenciler kazançlarını belgeleyemedikleri için gezinin masraflarını karşılayacak garantör desteğiyle vize başvurusu yapabilmektedirler. Emeklilerin, şirket sahiplerinin, devlet görevlilerinin, çalışanların, , çiftçilerin, doktor ve avukat gibi özel meslek gruplarındaki kişilerden durumlarına uygun evraklar talep edilmektedir.

Evrak listeleri vize türüne göre farklılık göstermektedir. Örneğin iş amaçlı ziyaretler ticari vize kapsamında olduğundan İtalya’da ticari faaliyet içinde bulunulan firmadan davetiye alınmalıdır. Aile veya arkadaş ziyareti amaçlı gidiliyorsa İtalya’da yaşayan yakınınızdan davetiye göndermesi gerekir. Eğer 90 günde kısa süreli eğitim için gidiliyorsa İtalya’daki eğitim kurumundan kabul yazısı talep edilmelidir.

Vize başvuru sonucuna vizenin süresine karar veren tek yetkili kurum İtalya Konsolosluğu veya İtalya Büyükelçiliği olmakla birlikte, Schengen vize başvurusu akredite vize merkezlerine yapılmaktadır.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli İtalya vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak gerekir. Uzun süreli İtalya vizeleri için İtalya konsolosluklarına şahsen başvuru yapmak gerekir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya kısa süreli vizeleri ortalama olarak 7 iş gününde sonuçlanmaktadır. uzun süreli İtalya vizelerinde bu süre bir ayı bulabilir.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

Kısa süreli İtalya vizeleri konsolosluk harcı 80 Euro'dur. 30 Euro hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti ek olarak ödenir.

İtalya Vize Randevu sayfamızdan bilgi alınız.