İtalya Vizesi Mülakat Soruları

İtalya Vize Talebinin Sunulması

İtalya vize talebinin sunulması için İtalya Büyükelçiliği’ne randevu alınarak ya da VFS Global ofislerinden herhangi bir randevu almadan başvuruda bulunulabilir. Vize talebi için randevu alındıktan sonra gerekli evrakların sunulması gerekir.

İtalya Vizesi Şartlar Ve Belgeler

İtalya vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin gerekli nedenlerine uygun olarak kimlik bilgilerini, konaklama bilgilerini ve seyahatlerine ilişkin bilgilerini kanıtlayan belgeler sunması beklenir. Belgeler içerisinde mutlaka kişinin gidiş amacına yönelik dilekçe doldurması gerekir. Ayrıca maddi durumunuzu gösteren belgelerin bulunması da önemlidir.

Büyükelçilikte Mülakat

İlk defa Schengen vizesi almak isteyen kişilerin güvenirliğinin test edilmesi için mülakata davet edilmesi gerçekleştirilir. Bu mülakat kısa soruları içere ve çok uzun sürmeyen bir mülakattır. Ancak ilk defa vize başvurusunda bulunacak kişiler mülakata çağrılacağını düşünerek erkenden vize talebini oluşturmalıdır. Aksi takdirde seyahatinizden önce vizenizi almanız mümkün olmayabilir.

Pasaportun İade Alınması

Vize işleminin tamamlanmasının ardından pasaportunuzu Büyükelçilikten ya da VSF Global ofisten alabilirsiniz. Temel olarak pasaportunuzu iade alacağınız nokta başvuru işleminizi gerçekleştirdiğiniz yerdir. Pasaport iadesi, vize talebi cevabının iletilmesinin ardından gerçekleştirilir.

Yabancının Hakları

İtalya’ya seyahat etmek isteyen yabancı bir ülke vatandaşı, vize almaya hak kazandıktan sonra belirli haklar ve ödevlere tabii olacaktır. Bu hakların detayları İtalya konsolosluğunda yer alır. Hakların ihlal edilmesi durumunda ise deport, vizenin elinden alınması ve benzeri problemler ile karşılaşılabilir.

Nereden Vize Talebinde Bulunmalıyım?

Vize talebinde bulunmak için ülkenizde ikamet ettiğiniz yere en yakın olan büyükelçilik ya da diplomatik temsilcilikler tercih edilmelidir. Ayrıca İtalya tarafından yetkilendirilmiş VSF Global ofislerinden de vize talebinde bulunabilirsiniz. En kısa sürede vize cevabınızı almak istiyorsanız büyükelçilikten başvuru gerçekleştirmeniz önerilir.

Nereden vize talebinde bulunulur?

Vize talebinde bulunmak için ikamet ettiğiniz ile hizmet veren İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ya da İtalya İzmir Fahri Konsolosluğu’ndan yapabilirsiniz. Bunun yanında VSF Global ofislerinden de başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vize ücreti ne kadardır?

Vize talebiniz öncesinde ödemeniz gereken harç ücreti Schengen vize türleri için 60 Euro’dur. Eğer oturma izni olan ulusal vize başvurusunda bulunursanız 116 Euro ödeme yapmanız gerekecektir. Bu ücret başvuru yapmak istediğiniz yıla göre değişiklik gösterebilir.

İtalya’nın yanı sıra başka schengen ülkelerini ziyaret edeceğim, Vizemi hangi ülkenin Büyükelçilikten talep etmeliyim?

Schengen vizesi almanız doğrudan Schengen ülkelerini ziyaret etmeniz için hak doğurmaz. Eğer diğer ülkeleri de ziyaret etmek istiyorsanız, seyahat edeceğiniz ülkelerden vize talebinde bulunmanız gerekir. Bu ülkelerden vize almadan yalnızca bir vize ile seyahat gerçekleştirmeniz istisnai durumlar dışında mümkün değildir.

Süresi yakında dolacak olan çok girişli Schengen vizem var. Yeni bir vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Yeniden vize başvurusu yapmak için vizenizin sonlanmasına gerek bulunmaz. Ancak yeni vizenizin başlangıcı, eski vizenizin sonlanmasından itibaren olacaktır.

Schengen vizem 6 ay geçerliyken Schengen alanında ne kadar kalabilirim?

Çok girişe sahip olan vizenizin 6 ay uzunluğu varsa, 90 günden uzun konaklama sağlayamazsınız.

Vizemin geçerlilik süresi nedir?

Vizenizin geçerlilik süresi, vize üzerinde belirtilmiş olan bitiş tarihidir. Ancak bitiş tarihi gelene kadar ziyaret gerçekleştirdiğiniz ülkeyi terk etmelisiniz. Aksi takdirde fazla kaldığınız gün sayısına bağlı olarak para ya da hapis cezasına çarptırılabilirsiniz.

Belgelerini posta/ekspres kurye ile yollayabilir miyim?

Vize işlemleri için belgelerin postalama ya da benzeri yöntemler ile yollanması mümkün değildir. Ancak kişinin vize işlemleri için bir vekil gönderilebilir. Sağlıklı bir işlem için vize başvurusunda kişinin kendisinin bulunması tercih edilir.

Vizemi aldıktan sonra ne yapmalıyım?

Vizenizi aldıktan sonra gerçekleştirmek istediğiniz seyahati vize geçerlilik tarihinden itibaren gerçekleştirebilirsiniz. Seyahat sırasında harcamalarınız için gerekli bakiyeyi almaya dikkat etmelisiniz. Vizenizin süresinin bitiş tarihinden önce ise seyahatinizi sonlandırarak kendi ülkenize dönüş yapmanız gerekir.

Vize işlemlerinde yardımcı olması için bir seyahat acentesine mi yoksa bir danışmana mı başvurmalıyım?

Vize işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için mutlaka bir acentadan yardım alınması mecburi değildir. Ancak kendiniz gerekli görürseniz bir danışmana başvurabilirsiniz. İlk defa vize alıyorsanız bir danışman yardımı almak vize işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilir.

Turizm ya da ziyaret vizesi yerine ticaret vizesinin daha kolay alındığını duydum, Doğru mudur?

Turizm ya da ziyaret amaçlı gerçekleştirilecek bir seyahatte ticari vize alınamaz. Bunun yanında her bir vizenin değerlendirilmesi için gerekli süreyi etkileyen durum vize türü değil; evraklar, konsolosluk ve tatillerdir. Ayrıca turistik amaçla gerçekleştirilecek seyahatin ticari vize olarak alınması için sahte evraklar ve benzeri durumların hazırlanması gibi doğru olmayan durumlar sağlanır. Eğer vizenizde haksız fiillerde bulunduğunuz keşfedilir ise ciddi problemler ile karşılaşabilirsiniz.

İtalya’dayım ve vizemin süresi dolmak üzere; birkaç gün daha kalmak istiyorum. Emniyetten uzatmam mümkün mü?

Vizenizin süresi tamamlanmadan önce ülkeyi terk etmeniz gerekir. Bitmek üzere olan bir vizenin emniyetten ya da ilgili mecralardan uzatılması mümkün değildir. Eğer vize uzatma talebi oluşturmak isterseniz bunu vizeniz bitmeden 1 ay önce, vizenizi uzatmak için gerekli nedenlerinizi kanıtlayarak yapmanız gerekir. Vize uzatma işlemleri için ise ölüm, yaralanma ya da vize sürenizi aşan resmi durumların olması gerekli olarak görülür. Turistik, seyahat ya da ziyaret gibi nedenlerde uzatma işlemi genellikle sağlanmaz.

Ticari vize için S.S.S

İş için sık sık İtalya’ya gidiyorum ve bir yıllık çok girişli vize talebinde bulunmak istiyorum. Bir yıllık seyahat sağlık sigortası mı yaptırmam gerek?

Sağlık sigortası, yalnızca ilk defa İtalya’ya gerçekleştirilecek seyahati kapsayacak nitelikte olmalıdır. Daha sonraki seyahatlerinizde herhangi bir sigortanız olmadan seyahat sağlayabilirsiniz. Ancak vize geçerliliği boyunca beher seyahat sigortası yaptırılması zorunludur. Ayrıca İtalya içerisinde uzun süreli konaklama gerçekleştirmek isterseniz uzun süreli sigorta yaptırmanız zorunlu kılınabilir.

İtalyan şirketinin davetiye mektubu 10 günlük. Akabinde, bir konferans için, Paris’e gideceğim. Hem İtalya hem Fransa seyahatimi kapsayacak tek bir Schengen vizesi almam mümkün mü?

Uygun bir sigorta, Fransa ziyaretinizi kapsayan belgeler ve otel rezervasyonunuz ile Schengen vizesi alabilirsiniz. Schengen vizenizi alırken talebinizi ve belgelerinizi net bir şekilde açıklamanız gerekir. Dolduracağınız başvuru formunda da tutarlı ve eksiksiz bilgi sunmaya özen göstermeniz gerekir.

İş için 10 günlüğüne Milano’ya gidiyorum ama turizm amaçlı 3 gün Viyana’ya uğramak istiyorum. Ticari vize mi yoksa turistik vize mi talep etmeliyim?

Bu tür seyahatler için ticari vize tercih edilebilir. Ancak İtalya’dan diğer ülkeye geçiş sağlarken kullanacağınız uçak bileti, otel rezervasyonu ve gerekli olması durumunda diğer belgeleri ibraz etmeniz gerekir.

Aynı yerde çalışmakta olan 3 arkadaşız ve 10 günlük eğitim için Roma’ya gideceğiz. Benim daha önceden alınmış Schengen vizelerim ve Amerika vizelerim mevcut. Ancak arkadaşlarımız ilk vizesi. Birlikte başvuruda bulunabilir miyiz?

Beraber vize başvurusunda bulunulmasında herhangi bir problem yoktur. Ancak arkadaşlarınız ilk vize talebinde bulundukları için Büyükelçilik tarafından mülakata davet edilecektir. Sizin ilk vizeniz değil ise sizin mülakata katılmanıza gerek yoktur.

Turistik vize için S.S.S

Birçok defa ticari Schengen vizesi aldım. Şimdi İtalya’ya uzun süreli bir tatil için gitmek istiyorum. Çok girişli vize alabilir miyim?

Ticari vizeler, kısa süreli seyahatlere özel olarak verilen vizelerdir. Bu vizeler doğrudan çok girişli vize almanıza yardımcı olmaz. Bunun yanında daha önce birçok kere vize almış ve sorunsuz bir şekilde ülkenize dönmüş olmanız konsolosluğun gözünde olumlu bir etki yaratacaktır. Yani daha önceden aldığınız vizeler dolaylı yoldan çok girişli vize almanıza yardımcı olabilir.

İtalya’daki akrabamı ziyaret edeceğim. Vize için mali imkanlara sahip olunduğunun belgelenmesi yeterli mi?

Yakın ziyareti gerçekleştiriyor da olsanız, vize talebinizde seyahatiniz için gerekli maddi imkanlara sahip olduğunuzun belgelenmesi yeterli olacaktır. Eğer yeterli bir maddi gücünüz yoksa, seyahat ile yanına gideceğiniz kişi sizin maddi giderlerinizi üstlenerek size devatiye gönderebilir. Bu durumda sizi davet eden kişinin maddi durumlarına bakılacaktır.

Banka teminatının tutarı ne kadar olmalıdır?

Bankanızda bulundurmanız gereken tutar için net bir sayının söylenmesi mümkün değildir. Bu seyahat içerisinde nerede konaklayacağınız, konaklama ve uçak biletlerinin önceden ödenmiş olması ve kaç gün için seyahat gerçekleştirileceğine bağlı olarak belirlenen bir miktardır. Günlük olarak yapılacak hesaplar için ise İçişleri Bakanlığı, İtalya’da yerleşik olarak bulunan bankalara gerekli bilgileri genelge ile duyurmuştur.

Türkiye’de yaşayan İtalyan vatandaşıyım ve A.I.R.E.’ye kayıtlıyım. İki yıldır, evleneceğim Türk ile birlikte yaşıyorum. Nişanlımı kısa süreliğine İtalya’ya götürmek istiyorum. Ne tür bir vize talebinde bulunmalıyım?

İki yıldır evli olmanız, eşinizi İtalya vatandaşlığı alması için uygun koşullara ulaştırmaz. Bu nedenle gerçekleştireceğiniz turistik seyahatin nedeni ile turistik vize talebinde bulunabilirsiniz. Bu vize için uygulanacak adımlar diğer vizeler ile aynı olacaktır.

6 aydır İspanya’da okuyorum ve İspanya oturum iznim var. 15 günlük tatil için İtalya’ya gideceğim. Hangi belgeleri ibraz etmem gerekir?

İspanya Schengen bölgesinde bulunan bir ülkedir. Schengen ülkeleri yapılan anlaşmalara göre, bir diğer ülkede vatandaşlık ya da oturma izni olan kişiler diğer Schengen ülkelerine kısa süreli seyahat gerçekleştirebilir. Bu nedenle herhangi bir belge sunmadan doğrudan geçişinizi tamamlayabilirsiniz.

İtalya Vizesi Mülakat Soruları S.S.S

İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kısa süreli İtalya vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir. Uzun süreli vizeler için İtalya konsolosluklarından şahsen randevu almak gerekir.

İtalya Vize Mülakat Soruları Nelerdir?

İtalya vize mülakatında İtalya seyahatinin amacı, İtalya'da kaç gün kalınacağı, İtalya seyahatlerinin nasıl karşılanacağı gibi sorular sorulur.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Normal şartlar altında kısa süreli İtalya vizeleri başvuruları 5 gün iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

İtalya vize ücretleri sayfamızdan bilgi alınız.

İçerik gizle
8 Vize ücreti ne kadardır?