İtalya Vizesi için Gerekli Evraklar 2021

italya vizesi için gerekli evraklar 2018

İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişiler İtalya vizesi için gerekli evraklar 2018 senesinde konsolosluğun belirlediği vize koşullarını kontrol ederek seyahat planlarını uygun şekilde oluşturmalıdırlar. İtalya vizesi nasıl alınır sorusuna verilebilecek ilk cevap geçerli bir pasaportunuz varsa, gerekli evrakları hazırladıktan sonra İtalya Konsolosluğu’nun akredite ettiği başvuru merkezlerine doğrudan veya danışman firmalar aracılığı ile vize başvurusunda bulunarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Ancak vizenin sonucuna ve ne kadar süreyle verileceğine karar veren kurumlardır İtalya Konsolosluğu ve diplomatik misyonlarıdır.

İtalya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaportunuzun seyahat sonrası geçerlilik süresine dikkat etmeniz gerekir. Schengen vizesi başvurusu yapacaksanız pasaportunuzun geçerlilik süresi vize bitiş tarihi itibariyle 3 ay olması talep edilmektedir. Bu özelliğe ilaveten pasaportunuzun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması vize etiketinin işlenebileceği en az 2 boş sayfası olması, yıpranmış olmaması ve içindeki bilgilerin okunabilir durumda olması gerekir.

Geçerli pasaportunuz varsa seyahatinizin amacına göre gerekli evrakları hazırlamanız gerekecektir. Schengen statüsündeki vizelerde seyahat amacıyla bağlantılı olarak sosyal durumunuza veya mesleğinize uygun evrakları hazırlamalısınız. Sigortalı çalışanların, devlet memurlarının, iş yeri sahiplerinin, öğrencilerin, ev hanımlarının, emeklilerin hazırlamaları gereken evraklar birbirinden farklılıklar içerebilmektedir. Ayrıca vize türüne özel belgeleri de hazır etmelisiniz. İtalya vizesi için gerekli evraklar 2018 vize işlemlerinde ticari ve aile ve arkadaş ziyareti vize başvurularında İtalyanca hazır bir formatı olan davetiye formları talep edilmektedir.

Genel olarak İtalya vizesi başvurularında geçerli pasaport, fotoğraf (biyometrik özellikte), şirket evrakları (faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası vb.) banka hesap dökümleri, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, vize talep dilekçesi ve vize başvuru formu talep edilen evraklar arasındadır. Ancak bu belgeler ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Vize başvuru formu hemen her konsolosluk tarafından talep edilir ve ülkeye özel olarak hazırlanmış formlardır. Vize başvuru formunda verdiğinizi bilgiler, sunduğunuz vize evrakları ile bütünlük içinde olmalıdır.

Vize başvurusunda sunduğunuz evrakların güncel olması gerekmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu evraklar sizin Türkiye’ye geri dönüşünüzü konsolosluğa taahhüt ettiğiniz belgeler niteliği taşır. Özellikle banka hesap dökümlerinizin ve taşınmaz mallarınızın, Türkiye’deki aile ve sosyal bağlarınızın güçlü olması vizenin sonucuna pozitif etki eden unsurlardır.

İtalya Vizesi için Gerekli Evraklar 2021 S.S.S

İtalya Vizesi Başvurusu Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya vize başvurularında ortak evraklar şunlardır: Pasaport ve kimlik belgeleri fotokopileri, 2 adet biyometrik fotoğraf, Vukuatlı nüfus kaydı ve adli sicil kaydı, Gelir belgeleri ve banka hesap dökümleri, Seyahat sağlık sigortası, Otel ve konaklama rezervasyonları

İtalya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kısa süreli İtalya vizelerinde yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınır. Uzun süreli İtalya Schengen vizeleri için İtalya konsolosluklarından şahsen randevu almak gerekir.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya kısa süreli vize ücreti konsolosluk harcı 80 Euro'dur. Bu ücrete 30 Euro hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti eklenir.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır sayfamızdan bilgi alınız.