İtalya Vizesi 2023

Güzel mimarisi ve tarihi ile en sevilen ülkelerden biri olan İtalya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşların ilk olarak seyahat amaçlarına uygun bir İtalya vizesi almaları gerekmektedir.

İtalya Schengen ülkeleri arasında yer alan bir Avrupa ülkesidir. Bu bağlamda İtalya’ya seyahatler için alınması gereken kısa süreli vizelerde Schengen vize prosedürlerinin geçerli olduğunu belirtebiliriz. Ancak uzun süreli vizeler yani D tipi vizeler için de ulusal vize kuralları geçerlidir.

İtalya vizesi 2023 yılı vize işlemlerinde eğer 90 günden az kalacaksanız ve resmî pasaport hamili iseniz o zaman vize almanıza gerek yoktur. Ancak uzun süreli yani 90 günün üzerinde bir kalış durumu söz konusu ise o zaman sizlerin de seyahat amacınıza uygun bir vize almanız şarttır.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

İtalya’ya seyahat etmek isteyenler yukarıda da belirtildiği üzere kısa süreli yani C tipi ya da uzun süreli yani D tipi vize kategorilerinde yer alan vize türlerinden birine başvuruda bulunmalıdırlar. Bu bağlamda kısa süreli İtalya vizesi 2023 yılı müracaatları İtalya vize başvuru merkezlerine, uzun süreli İtalya vize başvuruları da İtalyan Konsoloslukları ya da İtalyan Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır.

İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 yılı için belirlenen belgeler, hangi vize türüne göre başvuruda bulunulacağı hususunda farklılık göstermektedir. O yüzden hangi vize türü ile seyahat edecekseniz ona uygun güncel evrakları vize danışmalık firmalarından ya da İtalyan Konsolosluğu web sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz.

İtalya vizesi için ne gerekli sorusunun yanıtı da bu bağlamda az önce söylediğimiz üzere vize türüne göre farklılık gösterecektir.

İtalya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

İtalya vizesi 2023 yılı vize işlemlerinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de İtalya aile birleşimidir. İtalya aile birleşimi yapabilmek için İtalya vatandaşı biri ile evlenmek ya da İtalya vatandaşı 1. Dereceden aile üyelerinin yanına seyahat etmek gerekmektedir.

D tipi uzun süreli bir vize türü olan İtalya aile birleşimi vizesi ile birlikte kişilere ikamet hakkı da verilmektedir. İtalya aile birleşimi vizesi ile ülke sınırları içerisinde 6 ay ile 12 ay aralığında kalınabilmektedir. Uzun süreli bir vize türü olduğu için müracaatların İtalya Konsoloslukları ya da İtalyan Büyükelçiliği’ne yapılması gerekmektedir.

İtalya aile birleşimi gerekli evraklar listesi aşağıdaki maddelerde belirtildiği gibidir:

 • İtalya vize başvuru formu
 • Geçerliliği olan güncel bir pasaport
 • Nüfus kağıdı fotokopisi
 • 2 adet usule uygun bir biçimde çektirilmiş, uygun ölçülerde biyometrik fotoğraf
 • Sabıka kaydı
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümleri
 • Evlilik cüzdanı ya da evlilik ehliyeti
 • İtalya’da bulunan eşin maddi durumunu belgeleyen evraklar
 • İtalya’da bulunan eşin ikamet adresi
 • İtalya’da bulunan ve ortak ikamet edilecek konuta dair kira kontratı ya da tapu fotokopisi

Aile birleşimi vizesi ne zaman çıkar sorusunun yanıtı için bunun cevabının 1 ila 3 ay arasında olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya vizesi 2023 yılında bu ülkede uzun süreli çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü çalışma vizesi olarak isimlendirilmektedir. Çalışma vizesi de uzun süreli bir vize türüdür ve D tipi ulusal vize grubunda yer alır. Bu bağlamda bu vize için yapılacak başvurular, gerekli evraklar hazırlandıktan sonra İtalyan Konsolosluğu ya da İtalyan Büyükelçiliği’ne müracaat yolu ile sağlanmaktadır.

İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar listesi içerisinde yer alan belgelerden en mühim olanı işe kabul yani iş sözleşmesinin olduğu belgedir. Çünkü bu evrak olmadığı takdirde ne çalışma vizesi ne de çalışma izni alamazsınız. O yüzden İtalya çalışma izni nasıl alınır sorusunun yanıtı için öncelikle; İtalya’da bir kurum tarafından işe kabul edilmeli, sonrasında İtalya’da çalışma için vize başvurusunda bulunmalı ve İtalya’ya gittiğinizde de ilgili kurumlara çalışma izni için müracaat etmelisiniz şeklinde süreçlere ayırarak bir cevap oluşturabiliriz.

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya vizesi 2023 yılı müracaatları, özellikle bu ülkede eğitim görmek isteyen öğrenciler tarafından da merak edilmektedir. İtalya’da eğitim alabilmek için öncelikle ne tür bir eğitimin söz konusu olduğunu değerlendirmek gerekmektedir. Çünkü alınacak öğrenci vizesin türü buna göre belirlenecektir.

Eğer siz lisans ya da lisans üstü gibi uzun süreli bir eğitim programına dahil olacaksanız o zaman D tipi uzun süreli öğrenci vizesi için müracaat etmeniz gerekmektedir. Ancak katılacağınız eğitim programının süresi

İtalya Vize Ücreti 2023

İtalya vizesi 2023 yılı için merak edilen konulardan bir tanesi de vize harç bedelleri tutarıdır. Buna göre İtalya vize ücreti 2023 yılı için fiyatların, seçilen vize türü için değişkenlik göstereceğini belirtebiliriz. Yani bu bağlamda uzun süreli vize türleri ile kısa süreli vize türleri arasındaki harç bedelleri tutarı aynı değildir diyebiliriz. Ancak İtalya vizesinde C tipi kısa süreli vizeler için belirlenen vize harç bedellerinin 60 Euro olarak belirlediğini söyleyebiliriz.

İtalya vizesi için bankada ne kadar para olmalı sorusunun yanıtı için de 7 ila 10 günlük seyahatler kapsamında bankada mutlaka 13 ila 15 TL civarında para olması gerekmektedir.

İtalya Vizesi Aile Birleşimi 2023

İtalya vizesi 2023 yılı için aile birleşimi yapacak olan kişilerin yukarıda belirtilen evrak listesini eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve ilgili müracaat yerlerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

İtalya vizesi aile birleşimi 2023 yılı itibariyle vize müracaat sonuçları 1 ila 3 ay içerisinde açıklanmaktadır.

İtalya vizesi kaç TL sorusu için de aile birleşimi için en güncel fiyatın konsolosluklar üzerinden öğrenilebileceğini söyleyebiliriz.

İtalya Çalışma Vizesi 2023

İtalya vizesi 2023 yılı için bu ülkede uzun süreli olarak çalışacak kişilerin öncelikle İtalya’da hizmet veren yasal bir kurum tarafından işe alınmaları gerekmektedir. Bu bağlamda daha sonra İtalya çalışma vizesi 2023 yılı için vize müracaatında bulunabilir ve vize onayı almaları halinde İtalya çalışma izni için de başvuruda bulunabilirler.

İtalya çalışma vizesi kaç günde çıkar sorusu için ise müracaat açıklanması için en az 15 günlük bir sürecin geçtiğinden bahsedilebilir.

İtalya Eğitim&Erasmus Vizesi 2023

İtalya vizesi 2023 yılı için bu ülkede eğiti almak isteyen öğrencilerin merak ettiği konular arasında erasmus ön plandadır. Bu bağlamda İtalya için erasmus öğrenci değişim programına katılan öğrencilerin C tipi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İtalya eğitim&erasmus vizesi 2023 yılı için diğer eğitim programına başvuracak öğrencilerin de eğitimlerinin süresi dahilinde  uygun bir vize müracaatında bulunmaları gerekmektedir.

İtalya öğrenci vizesi ne zaman çıkar sorusu için ise müracaat sonuçlarının 7- 15 gün içerisinde açıklandığı söylenebilir.

İtalya Vizesi 2023 S.S.S

İtalya Vizesi Kolay mı?

Evet, sizlerden istenen vize evraklarını usule uygun bir şekilde hazırladıktan ve vize şartlarını yerine getirdikten sonra İtalya vizesi almak kolaydır.

İtalya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Hayır, İtalya kısa süreli vize türleri için yeşil pasaport hamili kişilerden vize istememektedir.

İtalya Vizesi Schengen mi?

Evet, İtalya hem Schengen hem de Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır.

İtalya vize randevu sayfamızdan bilgi alınız.