İtalya Vize Ücreti 2021

italya vize ücreti 2018

İtalya vize ücreti 2018 yılında İtalyan Konsolosluğu tarafından akredite edilen vize başvuru merkezi ücreti, Konsolosluk harcı ve işlemlerini danışman firmalar aracılığı yapan kişiler için danışman firma hizmet ücretlerini içerir. Vize başvuru merkezi konsolosluk adına konsolosluk vize harcı bedelini tahsil etmektedir. Başvurular ve parmak izi verme işlemi vize başvuru merkezinde gerçekleşir.

İtalya Vize Harç Ücretleri

İtalya vizesi ücreti vize türüne ve talep edilen vize türünün uzunluğuna göre farklılık gösterir. Schengen vize harç bedeli 60 Euro olarak belirlenmiştir. 6 yaşından küçükler harç bedelinden muaftır ancak vize işlem merkezi ücretleri tahsil edilmektedir. İtalya D vize ücreti 116 Euro’dur. Eğitim amaçlı seyahat edecek kişiler gerekli evraklarla eğitim alacakları kurumdan temin edecekleri evrakları ibraz ederek vizeden muaf olmaktadırlar ancak 90 günden daha uzun süre eğitim alacak kişiler belirlenen vize ücreti 50 Euro’dur. Ukrayna, Sırbistan, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve Arnavutluk vatandaşları İtalya vize işlemlerini Türkiye’den yaptıkları taktirde vize harç bedeli 35 Euro’dur. Vize başvuru merkezi bütün koordinasyon ücreti olarak yaşa göre bir düzenleme olmaksızın 29 Euro tahsil etmektedir. İtalya’ya acil seyahat etmek isteyen kişiler İtalya Ekspres vizesi ile vizelerini 2 ila 4 iş günü içinde alabilmektedir. Bu da ekstra ücretlere tabidir.

Vize başvuru merkezleri ayrıca öncelikli başvuru, ekspres başvuru, Schengen vize formu doldurma, kargo hizmeti, biyometrik fotoğraf çekimi gibi ek hizmetler sunmaktadır. Bunlar vize ücretlerine başvuru sahibinin onayı ile dahil edilmekte olup ekstra hizmet bedellerini içermektedir. İtalya vize ücreti 2018 yılında Euro karşılığında TL olarak nakit kabul edilmektedir. İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezinde fotokopi, kargo, bilgisayar çıktısı gibi hizmetler için ek hizmet bedelleri alınmaktadır. İtalya Schengen vize başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılamamaktadır.

İşlemlerini kurumsal vize danışmanlık hizmeti alarak gerçekleştirmek isteyen kişilerden, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonu, randevu alımı, başvuru formu doldurma, dilekçe hazırlama, evrak takibi gibi işlemleri için hizmet bedelleri tahsil edilmektedir. Daha önce İtalya’dan Schengen vizesi almış olan kişiler parmak izi verme işlemi için randevuya gelmeden işlemlerini aracı firmalar sayesinde yapabilmektedirler.

İtalya vizesinin sonucuna, süresine ve giriş sayısına karar veren yetkili tek kuruluşu İtalya Konsolosluğudur. Başvuru merkezinde yapılan bütün işlemler konsolosluk adına yapılmaktadır ancak İtalyan Konsolosluğu dışında hiçbir kurumun vize sonucu hakkında açıklama yetkisi bulunmamaktadır.

İtalya Vize Ücreti 2021 S.S.S

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya kısa süreli vize ücreti konsolosluk harcı 80 Euro'dur. Bu ücrete 30 Euro hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti eklenir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizelerinin sonuçlanma süresi 5 iş günüdür. Eksik ve hatalı başvurularda bu süre 15 günü bulabilir. Uzun süreli vizelerin sonuçlanma süresi bir ayı bulabilmektedir.

İtalya Vize Ücreti Nereye Ödenir?

İtalya kısa süreli vize ücretleri yetkili vize başvuru merkezlerinde tahsil edilmektedir.

İtalya Vize Randevu sayfamızdan bilgi alınız.