İtalya Vize İşlemleri

İtalya Vize İşlemleri

İtalya’ya turistik, ticari veya aile ziyareti amacıyla seyahat edecek kişiler İtalya vize işlemleri için seyahat amaçlarına uygun başvuru yapmalıdırlar. Seyahat amacına uygun başvuru kişinin çalışma veya sosyal durumuna uygun evrakları hazırlayarak, bütün vize belgelerinin birbiriyle uyumlu başvuru yapılması gerektiği anlamına gelir. İtalya vize işlemleri, İtalyan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri ve aracı kurumlar aracılığıyla yapılmaktadır. Konsolosluğa doğrudan yapılan başvurular zaman kaybına yol açarken başvuru merkezleri üstünden yapılan başvurular konsolosluğun vize işlemlerini daha hızlı sonuçlandırmasına sebep olmaktadır. İtalya Schengen vizesi başvurularının sonucuna ve vize süresine karar veren tek kurum İtalya Konsolosluğudur.

İtalya Vize İşlemleri Hakkında

İtalya vize işlemleri için gerekli pasaportun geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 6 ay olmalıdır. Pasaport ayrıca son 10 yıl içinde çıkarılmış vizenin işlenebileceği en az 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır. Ticari ve aile ziyareti başvurularında davetiye formatlarına dikkat edilmelidir. Bu davetiyeler İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş ve özel bir formata sahiptir. İtalya ticari vize ve aile ve arkadaş ziyareti vizelerinde davetiye gönderen taraftan da ek belgeler talep edilmektedir.
İtalya vize işlemlerinin sonuçlanma süresi 5 ila 7 iş günüdür ancak başvuru zamanına dikkat edilmesi gerekir. Seyahatten en fazla 3 ay önce başvuru yapabilirsiniz. Eğer seyahatinize çok kısa bir zaman kaldıysa 48 veya 72 saatte sonuçlanan ekspres vize başvurusu yapma imkanı İtalya vize işlemlerinde mevcuttur. Birçok Schengen vize uygulamasında ekspres vize işlemi yapılmamaktadır.

Eksik evraklarla yapılan başvurularda konsolosluk eksik evrakları ve gerektiği durumda destekleyici başka evraklar da talep edebilmektedir. Vize işlemlerinde evrakların güncelliği çok önemlidir. Evrakların güncelliği randevu tarihi baz alınarak belirlenir. Bankadan alacağınız hesap dökümü gibi belgelerin randevu tarihi itibariyle geçerli olması, otel ve uçak rezervasyonlarının randevu tarihi itibariyle düşmemiş olması gerekmektedir. Ek evrak veya yetersiz evraklarla yapılan işlemler vize başvuru sürecini uzatabilmektedir.

İtalya vize işlemlerinde vize randevusunda mülakata yapılmamaktadır ancak konsolosluk seyahat amacını netleştirmek bağlamında başvuru sahibini mülakata davet edebilir. Seyahat amacı dışındaki işlemler vize reddi alınmasına sebebiyet vermektedir.