İtalya; Vatandaşlık Şartları

İtalya Güneybatı Avrupa’da yer alan Akdeniz’e kıyışa olan bir yarımada ülkesidir. Türkiye ile arasında ortalama 24 bin kilometre bulunur. İtalya; vatandaşlık isteyen kişiler için İtalya vatandaşlığı kriterleri yazımızda.

İtalya Vatandaşlığı Gerekli Belgeleri

İtalya; Vatandaşlık için beyana tabi olan belgeler:

  • Sabıka kaydı: İtalya vatandaşlığı için sabıka kaydı harcı yatırılmış bir şekilde teslim edilir.
  • İkamet belgesi: Vatandaşlık başvurularında yasal izne tabi olacak şekilde son 6 aya ait ikamet belgesi istenir.
  • Aile kayıt tablosu: İtalya’da yaşarken aile birleşimi tablonuz istenir.
  • Gelir beyannamesi: İtalya vatandaşlığı için sosyal yardıma ihtiyaç duymamak zorunluluktur. Ailenizi geçindirdiğinize ve hiçbir yardıma muhtaç olmadığını gösteren kira sözleşmesi, tapu, banka hesabı veya gelirinizi gösteren diğer belgelerin tamamı eklenir. Vergi veriliyor ise müdürlük tarafından onaylı son üç yıllık evraklar gereklidir.

Beyana Tabi Olmayan Gerekli Belgeler

İtalya; vatandaşlık için beyana tabi olmamakla birlikte istenilen belgelerden biri nüfus kayıt örneğidir. Nüfus kayıt örneğinde adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve ailenizin bilgiler bulunur. Sabıka kaydı ise İtalya’dan alınan sabıka kaydı istenir. Vatandaşı olduğunuz ülkedeki sabıka kaydınız beyana tabiyken İtalya’da yaşadığınız dönemki sicilinizin de temiz olması gerekir. Pasaport ise sonradan İtalya’ya gelenlerden istenir. İbraz edilen pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve tüm sayfaların fotokopisi eklenerek verilir.

İtalya Vatandaşlık Şartları

İtalyan vatandaşlığı almak için öncelikle kişinin oturum izni alması gerekir. İtalya; vatandaşlık oturum izni için verilen vize şekli önemlidir. Anne ve babanın İtalyan vatandaşı olmasıyla otomatik kazanım elde ediliyor ise hiçbir prosedür uygulamadan direk vatandaşlık alabilirsiniz. Çifte vatandaşlık için ise yine tüm belgelerin hazırlanması gerekir. Evrakların eksiksiz olarak tercümesi şekilde teslim edilmesi gerekir. Eğer kan bağı ile vatandaşlık alınmıyorsa oturum izni zorunluluktur. Belirtilen süre için İtalya’da oturum izniniz bulunuyorsa, gelir beyanınızda yardıma muhtaç değilseniz, sabıka kaydınız yok ise ve ailenizle sorunsuz bir yaşam sürebiliyorsanız vatandaşlık alabilirsiniz.

İtalya Vatandaşlığı Başvurusu

İtalya; vatandaşlık başvurusu birçok sebeple yapılabilir. Oturum izni ve evlilik ile İtalyan vatandaşlığı için gereken süre 5 yıldır. Kişi belgeleri ile başvuru merkezine başvurur ve onaylanması halinde kişi kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkarak İtalya vatandaşlığına geçer. Ancak çifte vatandaşlık için başvurması halinde iki ülkenin de vatandaşı sayılabilir.

İtalya Vatandaşlığı Dilekçesi

İtalya vatandaşlığı için hangi sebeple olursa olsun beyana tabi olan ve olmayan belgeler toplandıktan sonra İtalya İç İşleri Bakanlığı’na dilekçe yazılır. Bu dilekçe valiliği verilir. Yurt dışında ikamet edip İtalyan vatandaşlığına geçmek için konsolosluklardan işlem yapılır. Vatandaşlık talebi için sadece İtalyanca kabul edilir.

İtalya; Vatandaşlık Şartları S.S.S

İtalya Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya Vatandaşlık başvurusuna İtalya'da 10 sene oturma izni almış kişiler başvuru yapabilir. İtalya konsolosluklarından da randevu alınarak başvuru yapılabilir.

İtalya Vatandaşı Nasıl Olunur?

İtalya vatandaşlarıyla evli kişiler ve İtalya'da oturma izni bulunan kişiler İtalya vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.

İtalya Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

İtalya vatandaşı olabilmek için İtalya'da oturma izni bulunması gerekir. Ebeveynleri İtalya vatandaşı olanlar kolaylıkla vatandaşlığa alınır. Oturma izni bulunanlar, adli sicil kaydı bulunmayanlar ve sabit bir geliri olanlar İtalya vatandaşı olabilmektedir.

İtalya vize ücreti sayfamızdan bilgi alınız.