İtalya; Nüfus İşlemleri

İtalya; nüfus işlemleri, Türkiye’de ikamet eden İtalyan vatandaşların gerekli nüfus kayıt işlemini gerçekleştirmesi için düzenli hale getirilmiş işlemdir. Türkiye’ye göç eden kişilerin en kısa sürede nüfus işlemlerini yatırarak ileride pasaport yenileme, belge kayıt, sertifika kayıt, pasaport düzenleme ve benzeri işlemler için hak kazanır.

İtalya Nüfus İşlemleri Nereden Yapılır?

İtalya; nüfus işlemleri AIRE tarafından yetkili bir biçimde yapılır. Türkiye’ye gelmiş olan İtalya vatandaşları, 90 gün içerisinde AIRE’ye giderek gerekli nüfus kayıt işlemini yaptırmalıdır. Aksi takdirde bu kişilerin nüfus işlemlerine bağlı olarak gerçekleştirilen işlemleri daha uzun ve zorlu olacaktır.

AIRE’ye kayıt olmak için Türkiye içerisinde bulunan size en yakın İtalya Konsolosluğu’na gitmeniz gerekir. Konsolosluk içerisinde basit birkaç adım ile kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

AIRE Nedir?

AIRE, yurt dışında ikamet eden İtalya vatandaşları için özel olarak düzenlenmiş yetkili İtalya; nüfus işlemleri merkezidir. İtalya vatandaşı olan kişinin kimlik bilgileri buraya kaydedilir ve ileride evlenme, aile yapısı, vatandaşlık alınması, ikametgah gibi bilgiler burada düzenlenir.

Ayrıca AIRE, kişlerin İtalya’da bulunan kimlik bilgileri ile Türkiye’deki bilgilerinin taşınması arasında aracılık yapar.

AIRE’ye Nasıl Kaydolunur?

İtalya; nüfus işlemleri için AIRE’ye kaydolmak istiyorsanız öncelikle ikamet edilen ülkedeki İtalya Konsolosluğu’na müracaatta bulunulması gerekir. Bazı durumlarda ise İtalya içerisinde kişinin kayıtlı olduğu belediye de AIRE kaydının gerçekleştirilmesi için talepte bulunabilir.

AIRE’ye kayıt olmak için giderken mutlaka yanınızda geçerli İtalyan pasaportunuzu ve ikamet ettiğiniz ülkede yasal bir şekilde ikamet ettiğiniz belgeyi götürmeniz gerekir. İki belgenin teslimi kayıt için yeterli olacaktır.

AIRE Kayıt Verilerinde Değişiklik Yapmak

Gerekli bir durum oluştuğunda İtalya; nüfus işlemleri için AIRE’de bazı bilgilerde değişiklik yapmanız gerekir. AIRE, kişinin güncel bilgilerini takip eder ve değişiklik olması durumunda İtalya belediyesine bu bilgileri iletir.

AIRE içerisinde bulunan herhangi bir bilginizi değiştirmek istiyorsanız İtalya Konsolosluğu’na giderek neden değişiklik yaptığınıza ilişkin belgeleri sunarak değişiklik talebi oluşturmanız gerekir. Yapılan incelemelerin sonucunda değişiklik talebi haklı bulunursa kişinin değişikliği sağlanır.

AIRE Kayıtları Ne Zaman Değiştirilir?

AIRE içerisinde değişiklik yapmanız gereken durumlar şu şekildedir;

  • Adres: Eğer yurt dışında ikamet ettiğiniz adresinizi değiştiyseniz bu durumu konsolosluğa bildirmeniz gerekir. İkamet adresiniz size resmi olarak ulaşılan adrestir.
  • Vatandaşlık: İtalya ya da Türkiye vatandaşlığı ile ilgili herhangi bir gelişme yaşarsanız durumunuzu güncellemeniz gerekir.
  • Medeni hal: Evlenmek ya da boşanmak sizin medeni halinizi değiştirir. Medeni hal değişmesi durumunda ise kişilerin güncel bilgilerini konsolosluk ile paylaşması gerekir.
  • Çekirdek ailenin birleşimi: Eğer aileniz İtalya’dan Türkiye’ye gelerek aile birleşimi yaşadıysanız bu durumu konsolosluğa iletmeniz gerekir.
  • İsim değişikliği: İsminizde herhangi bir değişiklik yaparsanız AIRE’ye bildirerek yeni isminizin ne olduğunu tanıtmalısınız.

Tüm bu yapılan bu işlemler hem Türkiye’de hem İtalya’da bilgilerinizin güncel kalmasını sağlar.

İtalya; Nüfus İşlemleri S.S.S

İtalya Nüfusu Kaçtır?

2021 yılında İtalya nüfusu 61 milyon civarındadır, İtalya nüfus bakımından Avrupa'nın büyük ülkelerinden biridir.

İtalya Nüfus İşlemleri Nerede Yapılır?

İtalya; nüfus işlemleri AIRE tarafından yetkili bir biçimde yapılır. Türkiye'ye gelmiş olan İtalya vatandaşları, 90 gün içerisinde AIRE'ye giderek gerekli nüfus kayıt işlemini yaptırmalıdır. Aksi takdirde bu kişilerin nüfus işlemlerine bağlı olarak gerçekleştirilen işlemleri daha uzun ve zorlu olacaktır.

İtalya'nın En Önemli Özellikleri Nedir?

İtalya Avrupa'da 61.000.000 nüfusu ile Avrupa'nın en kalabalık 4 Ülkesinden biridir. Yüzölçümü 302,000 metrekaredir. İtalya'nın iklimi ılıman bir iklimdir. İtalya Roma İmparatorluğu'na ev sahipliği yapmış ülkelerden biridir.

İtalya vize randevu sayfamızdan bilgi alınız.