İtalya Konsolosluk İşlemleri

İtalya Vize İşlemleri

 

İtalya; Medeni Hal

Medeni hal, bir kişinin nüfus ile ilişkin bilgilerinin değişmesine neden olur. Bu nedenle gerçekleşen herhangi yeni bir durumda İtalya; medeni hal güncellemesi yapmak için konsolosluğa başvuruda bulunulması gerekir.

Konsolosluklar tarafından yapılan bu değişiklikler İtalyan belediyelerine iletilerek kişinin nüfustaki değişikliklerinin onaylanması sağlanır.

Medeni Durumdaki Değişiklikler

İtalya; medeni hal değişiklikleri doğumi evlilik, boşanma ve ölüm gibi konularda yapılır. Eğer yurt dışında yaşayan vatandaşlardan biri sayılan bu durumlardan herhangi biri ile karşılaşır ise AIRE’ye kayıt olmalı ya da AIRE’de bulunan kaydı değişmeleri gerekir.

Doğum

En az biri İtalyan olan çiftin çocukları yurt dışında dünyaya gelirse, farklı bir ülke vatandaşı olsalar dahi İtalya vatandaşı olarak kabul edilirler. Bu durumda kişilerin herhangi bir çocuğu olduğunda ya da bir çocuk evlatlık edindiklerinde İtalya; medeni hal değişimi için AIRE’ye başvuruda bulunmaları gerekir.

Doğum için durum değişimi sırasında doğum belgesi, bebek için alınmış kimlik kartı ve benzeri belgelerin sunulması beklenir.

Evlilik

Evlenen çiftlerden birinin İtalya vatandaşı olması durumunda AIRE’ye uygun bir şekilde bilfirim yapılması gerekir. Yurt dışında gerçekleşen bir evliiğin, yetkili bir belediyede İtalyanca olarak da transkripsiyonlu olarak gerçekleştirilmesi gerekir.

Türkiye’de evlenmek isteyen İtalyan kişiler, konsoloslukta ya da konsolosluk ofislerinde kutlanabilir. İtalya’da ikamet eden eşlerin ise İtalya belediyelerinde evlenme işlemini gerçekleştirebilir.

Boşanma

Boşanma, bir kişinin medeni halinin değişmesine neden olan eylemlerden biridir. İtalya; medeni hal değişikliği yapılan durumlarda konsolosluğa gidilerek bildirilmelidir. AIRE’de önceden değiştirilmiş olan medeni halin yeniden bekar olarak değiştirilmesi gerekir.

Boşanma işlemi için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

  • Mahkeme tarafından alınmış nihai karar (kararın aslı ya da onaylı fotokopisi olabilir)
  • Kararın apostilli olarak İtalyanca tercümesi,
  • Kendi kendini onaylayan beyanneme ve tüm sunulacak olan bu belgelerin fotokopisi konsolosluğa sunulmalıdır.

Tüm bu belgeler ışığıdnda kişinin medeni hali değiştirilir ve yeniden bekar olarak sisteme kaydedilir. Bu değişiklik İtalya belediyesine iletilerek kararın İtalya’da da geçerli olması sağlanır.

Ölüm

İtalya dışında yaşayan bir kişinin ölmesi durumunda kişinin hayatını kaybettiği resmi kayıtlara işlenir. Ancak bu kayıtlara işlenme durumu İtalya’ya da bildirilerek tescilli bir ölüm gerçekleştirilmelidir.

Ölüm ile karşılaşılması durumunda kişilerin konsolosluğa sunması gereken belge şu şekildedir;

  • İkamet edilen ülke (eğer kişi Türkye’da yaşıyor ise Türkiye’den) yetkili sicil daire tarafından düzenlenmiş ve gerekli şartlara uygun olarak tercüme edilmiş ve tasdiklenmiş kişinin öldüğüne ilişkin belge,
  • Ölen kişinin sahip olduğu vatandaşlık ya da vatandaşlıklara ilişkin kimlik kartı, İtalyan vatandaşlığı belgesi ve İtalyan pasaportu konsolosluğa sunulmalıdır.

İtalya konsolosluğunun belgeleri doğru bir şekilde değerlendirebilmesi için İtalyanca diline çevrilmiş olası gerekir. Bu belgelerin yeminli tercümanlar tarafından çevrilmesi gerekir. Aksi takdirde belgenin çevrilmiş hali kabul edilemeyecektir.

İtalya Konsolosluk İşlemleri S.S.S

İtalya Konsolosluk İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya kısa süreli vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılır, uzun süreli vizeler için ise vize başvuru sahipleri konsolosluğa bizzat başvuru yapmalıdır.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Telefon numarası nedir?

İstanbul'daki İtalya Başkonsolosluğu telefon numarası şöyledir: 0212 – 243 10 24 / +90212 243 10 25

İtalya Konsolosluğu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzun süreli İtalya vizelerinde vize başvuru sahibi bizzat konsolosluktan randevu almalıdır. Kısa süreli vizelerde yetkili vize başvuru merkezleri vardır.

İtalya vize ücret sayfamızdan bilgi alınız.