italya izmir konsolosluğu

İtalya İzmir Konsolosluğu

İzmir’de bulunan İtalya Konsolosluğu, büyükelçilik tarafından verilen görevlerin tamamının gerçekleştirmek ile yükümlüdür. Bu nedenle bazı dönemlerde yalnızca konsolosluk hizmeti verdiği gibi, bazı dönemlerde de yalnızca vize başvuruları ile ilgili hizmet verilmektedir. Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hem de Türkiye’de yaşayan farklı uyruklu kişiler İtalya İzmir Konsolosluğu vasıtası ile vize başvurusu yapabilmektedirler. Fakat yapılan başvurular yalnızca konsolosluk tarafından kontrol edilmediği için, sonuçlanması uzunca bir zaman alabilmektedir.

İtalya Konsoloslukları ülkenin farklı bölgelerinde aktif olarak hizmet vermektedir. Nüfusun yoğun olduğu ve merkezi bir konuma sahip olan illerde açılan konsolosluklardan biri olan İtalya İzmir Konsolosluğu, verdiği hizmetler sayesinde çeşitli evrak işlemlerinin de gerçekleştirilebilmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca, konsolosluk tarafından yakın tarihlerde tüm vize başvuruları farklı kurumlara devredilmiştir. Vize Hizmet Merkezleri’ne ek olarak, seyahat acenteleri aracılığı ile de İtalya vize başvurusu yapılabilmektedir. Bu sayede konsoloslukların yükü hafiflemiş ve başvurular daha kısa süreler içerisinde yapılmaya başlanmıştır.

İtalya İzmir Konsolosluğu Hakkında

İtalya İzmir Konsolosluğu, İzmir’in Alsancak semtinde bulunmaktadır. Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan konsolosluk, Cumhuriyet Apartmanı’ndadır. Alsancak da Konak ilçesine bağlı olarak bilindiği için, dolayısıyla konsolosluk Konak’ta yer almaktadır. Ayrıca, İtalya İzmir Konsolosluğu vasıtası ile Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve de Cuma günleri 09:00 – 13:00 ile 13:30 – 16:30 saatleri arasında hizmet alınabilmektedir. Belirtilen saatlerin dışında kalan zamanlarda konsolosluk hizmeti alınamamaktadır.

İtalya İzmir Konsolosluğu, İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olarak çalışmaktadır. Bu nedenle resmi tatillerde tüm kurumlar hizmet vermemektedir. Bu nedenle 1 Ocak, 2 Nisan, 1 Mayıs, 15 Haziran, 21-22 Ağustos, 29 Ekim, 25 Aralık, 26 Aralık gibi tarihlerin tamamı resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Belirtilen tarihler yalnızca Türkiye’de anılan özel günler ile sınırlı kalmamıştır. İtalya’da anılan ve kutlanan özel günlerde de bahsi geçen kurumlar resmi tatil yapmaktadır. Dolayısıyla bu günlerde herhangi bir şekilde konsolosluk hizmeti alınamamaktadır.

İtalya İzmir Konsolosluğu Görev Bölgesi

Konsolosluk, öncelik olarak İzmir’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve yabancı uyruklu kişilere hizmet vermektedir. Fakat İzmir’den sonra Adana, Adıyaman, Antalya, Aksaray, Afyon, Ağrı, Aydın, Bitlis, Burdur, Batman, Bingöl, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Elazığ, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Isparta, Konya, Karaman, Kayseri, Kilis, Mersin, Manisa, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, Uşak, Tunceli, Şırnak, Niğde, Van gibi illerde ikamet eden kişilere öncelik verilmektedir. Bu illerde ikamet eden kişiler, her türlü vize işlemleri ve konsolosluk işlemleri için İtalya İzmir Konsolosluğu ile iletişime geçebilmektedirler.

İtalya İzmir konsolosluk iletişim

İtalya Vize Ücretleri

İtalya’ya seyahat edecek olan kişilerden yalnızca Bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize alması gerekmektedir. Geriye kalan Yeşil, Siyah ve de Gri renkli pasaportlardan birine sahip olan kişiler bu uygulamaya tabii değildir. Dolayısıyla bahsi geçen vize uygulaması yalnızca Umuma Mahsus isimli pasaportu kullanan kişiler için geçerlidir.

Yapılan olan vize başvurularında ücretler bir takım kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bu değişikliğin genel sebebi, müracaat edilen vize çeşididir. İtalya’ya seyahat edecek olan kişilerin tercih edebileceği çok sayıda vize çeşidi bulunmaktadır. Aile ziyaretine gidiliyor ise aile ziyareti vizesi, iş için gidiliyor ise ticari vize, transit olarak ülkeden geçilecek ise transit vize gibi vize çeşitlerinden herhangi biri seyahat amacına uygun olacak şekilde seçilebilmektedir. Fakat bu vizeler de kendi aralarında kısa süreli ve uzun süreli olarak 2 ayrı kategoriye ayrılmaktadırlar. Dolayısıyla kısa süreli vizelerde düşük ücretler ödeneceği gibi, uzun süreli vize başvurularında da yüksek ücretler ödenmektedir. Ayrıca vize müracaatlarının olumsuz şekilde sonuçlanması da vize başvuru ücretlerini büyük ölçüde etkilemekte ve yükseltmektedir. Başvurular olumsuz şekilde sonuçlandıktan sonra, yatırılan ücretler kişiye geri iade edilmemektedir. İtalya İzmir Konsolosluğu ve diğer ülkelerin konsoloslukları bu ücreti iade etmeme hakkına sahiptirler. Yatırılan ücret, yalnızca başvurunun işleme alınabilmesi için kullanılmaktadır.

İtalya Vize Çıkış Süresi

İtalya İzmir Konsolosluğu vasıtası ile yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama olarak 7 iş günüdür. Dolayısıyla minimum süre 10 gün olarak belirlenmiştir. Fakat İtalya, turistik anlamda fazlasıyla önem bir ülke olduğu için yaz aylarında milyonlarca kişiyi ağırlamaktadır. Doğal olarak Türkiye’den de binlerce kişi İtalya’ya giriş yapabilmek amacı ile vize başvurusunda bulunmaktadırlar. Bu tür durumların oluşması halinde de vize başvurularında yoğunluk meydana gelmekte ve başvuruların olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanması 20 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Bu uzama sebebiyle de seyahat tarihlerinde bir takım sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle İtalya İzmir Konsolosluğu tarafından, yapılacak olan vize başvurularının en az 8 hafta önceden yapılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca, vize başvuruları seyahat tarihlerinden 90 gün önce de yapılabilmektedir. Bu, tamamen kişinin tercihine kalmış bir seçenektir.

İtalya Schengen Vizesi

İtalya’ya giriş yapacak olan kişiler direkt olarak İtalya vizesi alabileceği gibi, Schengen vizesi de alabilmektedir. Fakat yakın tarihlerden bu yana, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından genellikle İtalya vizesi değil, Schengen vizesi tercih edilmektedir. Alınan vize, Schengen bölgesinde yer alan tüm ülkelerin gezilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sebeple, kişi tek bir vize aracılığı ile tüm Avrupa ülkelerini belirtilen süreler boyunca gezebilmektedir. Ayrıca Schengen vizesi için ödenen ücretler de diğer vize tiplerine göre bir hayli düşüktür. Ek olarak, alınan vize ile tek girişli olmaktan farklı bir şekilde, aynı ülkeye birçok kez giriş – çıkış yapmak mümkün hale gelmektedir. Bu özellik de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının genel olarak Schengen vizesi almasını sağlamaktadır.

İtalya Vize Başvurularında Kullanılan Evraklar

İtalya’ya giriş yapabilmek amacı ile yapılacak olan vize müracaatlarında başvuru sahiplerinden bir takım belgeler talep edilmektedir. Talep edilen bu belgelerin her birinin eksiksiz olarak hazırlanması ve sistem tarafından verilen randevu tarihlerinde ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. İtalya İzmir Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin eksik olarak hazırlanması halinde yapılan vize başvuruları olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Konsolosluk için büyük önem arz eden belgelerin de eksik olarak hazırlanması, başvuruların direkt olarak reddedilmesine ve değerlendirilmeye alınmamasına neden olmaktadır.

Hazırlanması gereken belgeler finansal durumu gösteren ve mesleki durumu gösteren belgeler olarak ayrılmaktadır. İtalya Konsolosluğu İzmir için bahsi geçen bu belgeler oldukça büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bu belgelerin haricinde 2 adet biometrik fotoğraf, pasaportun orijinali ve seyahat sağlık sigortası poliçesinin de temin edilmesi gerekmektedir.

Finansal duruma ait olan belgeler 2 adettir. Bunlardan ilki maaş bordrosudur. Bordronun, son 3 aya ait olması gerekmektedir. Ayrıca alınan kurum yetkilisi tarafından kaşelenmeli ve de imzalanmalıdır. Diğer evrak ise Banka Hesap Dökümü’dür. Bu evrak da ilgili banka tarafından alınmalı ve son 3 aya ait olmalıdır. Bazı durumlarda İtalya İzmir Konsolosluğu tarafından bankanın İmza Sirküleri de istenebilmektedir. Bu tür taleplerin doğma ihtimaline karşın, bu belgenin de hazır hale getirilmesi tavsiye edilmektedir.

Mesleki durumu göstermeye yardımcı olan belgeler de 4A SGK Hizmet Dökümü ve İşe Giriş Bildirgesi’nden oluşmaktadır. Bahsi geçen bu belgeler de bağlı bulunulan şirketten veyahut da kurumdan alınabilmektedir. Alınan belgelerin her ikisinin de şirket yetkilisi tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde İtalya İzmir Konsolosluğu tarafından yapılan kontrollerde hazırlanan belgeler kabul edilmemekte ve başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır.

İtalya İzmir Konsolosluğu İletişim Bilgileri

 

 

Adres ve İletişim Bilgileri

 

İtalya İzmir Başkonsolosluğu S.S.S

İtalya İzmir Konsolosluğu Adresi Nedir?

İtalya İzmir Konsolosluğu Adres: Cumhuriyet Meydanı Cumhuriyet Apartmanı No: 12/3, 35212 Alsancak, İzmir
E Posta: consolato.izmir@esteri.it


İtalya İzmir Konsolosluğu Telefonu Nedir?

İtalya İzmir Konsolosluğu Telefon: +90 (232) 463 66 76 / +90232 463 66 96


İtalya İzmir Konsolosluğu Görev Alanı Nedir?

İtalya İzmir Konsolosluğu Görev Bölgesi

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van.

İtalya İzmir Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

İtalya İzmir Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 09.00-13.00/13.30-16.30

İtalya Vize Ücret sayfamızı ziyaret ediniz.