italya istanbul başkonsolosluğu

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

İtalya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkileri yürüten İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşayan İtalyan vatandaşlarının tüm resmi ve konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 güne kadar olan İtalya seyahatleri için başkonsolosluk vize görüşmelerini kabul etmemektedir. Başkonsolosluk kısa süreli ziyaretler için aracı vize merkezleri ve acenteleri üzerinden vize başvurularını kabul etmektedir. 90 günden fazla sürecek olan İtalya seyahatlerinde ise vize başvuruları bizzat başkonsolosluk tarafından kabul edilmekte ve vize süreci yürütülmektedir.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri

Başkonsolosluk Türkiye ve İtalya’nın resmi tatil günleri ve hafta sonu haricinde, hafta içi her gün hizmet vermektedir. Vize kabulleri başkonsolosluğun belirlediği gün ve saat aralığından yapılmaktadır. Uzun süreli vize talebinde bulunacak olan Türk vatandaşları konsolosluğun iletişim kanallarından vize randevusu alıp, verilen gün ve saatte başkonsoloslukta olmak durumundadırlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hangi pasaport türüne sahip olurlarsa olsunlar, 90 günü aşan İtalya ziyaretleri için ulusal vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Ulusal vize başvuruları sadece İtalya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir ve aracı kurumlar tarafından gelen vize talepleri kabul edilmemektedir.

Ulusal vize talebinde bulunacak olan Türk vatandaşlarının vize sürecinde dikkat etmesi gereken konular ve başkonsolosluk tarafından göz önünde bulundurulan kriterler şöyledir:

– Ulusal Vize Başvuru Formu:

İtalya ulusal vize başvuru formu İtalyanca ve Türkçe dillerinde düzenlenmiştir. Bu sayede ikinci bir kişinin yardımına gerek kalmadan başvuru formları rahatlıkla doldurulabilir. Ulusal vize başvuru formu dolduracak olan vatandaşlar, formu büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurmalıdır. Form üzerinde yanlış yazım yapıldığı takdirde kesinlikle silme ve karalama yapılmamalı, yeni bir form alınarak yeniden doldurulmalıdır. Üzerinde değişiklik veya silme yapılan formlar İtalya Başkonsolosluğu İstanbul tarafından kabul edilmemektedir.

Ulusal vize başvuru formu toplamda 4 sayfadan oluşmaktadır. İlk 2 sayfa vize talebinde bulunan kişilerin kişisel bilgileri ve seyahat amaçlarına dair özel bilgileri içermektedir. Formun üçüncü ve dördüncü sayfalarında ise imza alanları ve vize maddeleri bulunmaktadır. Form imzalanmadan önce bu maddelerin dikkatle okunması tavsiye edilmektedir. Form imzalanıp başkonsolosluğa teslim edildikten sonra yazılı tüm hükümler başvuru sahibi tarafından kabul edilmiş sayılır ve maddelerde yazılı yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Vize başvuru formunda kişisel kimlik bilgileri alanı pasaport üzerinde yazılı olan kimlik bilgileri ile eşdeğer ve aynı olmalıdır. Pasaport üzerinde yazılı olan kimlik bilgilerinden farklı bir bilgi yazıldığı takdirde yapılan vize başvuruları reddedilecektir.

İtalya İstanbul konsolosluk iletişim

İtalya Vize Başvuru Formu Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İtalya ulusal vizesi talebinde bulunacak olan vatandaşların dikkat etmesi gerektiği en önemli nokta, hangi amaçla vize talep ettikleri konusundadır. Form üzerinde bulunan seyahat amacı alanına en uygun seçenek işaretlenerek vize talebinde bulunulması gerekir. Eğer formda seyahat amacını net bir şekilde ifade eden bir seçenek bulunmuyorsa, açık bir dille seyahat amacı el yazısıyla yazılmalıdır. Seyahat amacını destekleyen belgeler de başvuru formuna eklenerek İtalya İstanbul Başkonsolosluğu yetkililerine vize görüşmesi sırasında teslim edilmelidir.

Ulusal vize talep formunda İtalya’da hangi kişi veya kurumlar tarafından davet yapıldığına dair bilgiler talep edilmektedir. Öğrenim veya iş amaçlı vize talep eden kişiler, bu alanlara ilgili kurumların yetkili kişisi, isim ve adres bilgilerini yazmalıdırlar. Aile birleşimi veya diğer amaçlarla yapılan vize taleplerinde ise ilişkide bulunulan kişi ve kurumların bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Davet üzerine gerçekleşen vize başvurularında, davetiyeyi yollayan kişilerin bilgileri ve davet mektubu, vize evrakları arasında bulunması zorunlu olan belgelerdir.

İtalya’da ikamet eden bir akraba bulunuyorsa bu kişilerin bilgileri ve akrabalık dereceleri formda istenilen bilgiler arasındadır. Konsolosluk yetkilileri gerek gördüğü takdirde bu kişilerle doğrudan iletişime geçme ve daha detaylı bilgi alma hakkına sahiptir. Ulusal vize başvurusunun kabul edilmesi için başvuru formunda yazılan tüm bilgilerin gerçekliğinin vize talebinde bulunan kişi tarafından ispat edilmesi zorunludur. Başkonsolosluk sunulan bilgilerde bir çelişki veya uyumsuzluk gördüğü takdirde vize talepleri reddetmektedir ve inceleme sırasında oldukça hassas davranmaktadır.

– İtalya Vize Başvuru Evrakları:

Başvuru formuyla birlikte, vize onayı için çeşitli belgeler konsolosluk tarafından talep edilmektedir. İstenilen belgeler talep edilen ulusal vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden başvuru öncesinde kişiler, konsolosluğun resmi kaynakları üzerinden ilgili evrak listesine ulaşarak detaylı bilgi almaları vize onayı için yararlı olur. İstenilen belgelerin haricinde vize görüşmeleri süresince İtalya Başkonsolosluğu ek belge ve bilgi talep etme hakkına sahiptir ve ulusal vize talebinde bulunan kişilerin bu bilgi ve belgeleri konsolosluğa istenilen tarihe kadar ulaştırması zorunludur.

Ulusal vize talebinde bulunan kişiler, seyahat amaçlarını ispatlayan belgeler, finansal durumu gösteren resmi dokümanlar, vukuatlı nüfus sureti, İtalya’dan gönderilen davetiyelerin aslı, iş veya öğrenim amaçlı seyahat gerçekleştirilecekse bu kurumlar tarafından kabul edildiğini gösteren resmi belgeler, sağlık durumunu gösteren rapor ve özel sağlık sigortası bilgileri gibi belgeler konsolosluğa sunulmalıdır. Konsolosluğa vize türüne göre talep edilen belgelerin dışında bir belge sunulmamalı veya eksik olarak teslim edilmemelidir. Sadece konsolosluk talep ettiği takdirde ek belge düzenlenmelidir.

Konsolosluğa sunulacak olan tüm belgelerin asıl ve istenilen özelliklerde olması gerekir. Sahte düzenlenmiş evraklar, resmi niteliği bulunmayan ve sahte evraklar kesinlikle kabul edilmemekte olup, bu kişilerin başvuruları reddedilmekte ve gelecekte yapacakları vize başvurularını engellemektedir.

– İtalya Vize ücretleri:

İtalya ulusal vizeleri ücretleri, talep edilen vize türüne göre farklılık gösterir. Bu yüzden başvurular öncesinde talep edilecek olan vize türü için ödenecek miktarlara konsolosluğun resmi kanallarından ulaşılması tavsiye edilmektedir. Yapılan fazla ödemeler veya vize reddi durumlarında, kişilere geri ödeme yapılmamakta veya yatırılan ücretler tekrardan kullanılamamaktadır. Vize ödemeleri başkonsolosluk tarafından yetkili kılınan Vize merkezi ödenmektedir. Ödemenin yapıldığına dair makbuz başvuru evraklarıyla beraber vize görüşmelerinde başkonsolosluğa sunulmalıdır.

– İtalya Vize Onayı:

Tüm evrakları tamamlanmış ve vize görüşmeleri yapılmış olan başvurular ortalama 7 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmakta olup, sonuçlar başvuru sahiplerine başkonsolosluğa sundukları iletişim kanalları üzerinden bildirilmektedir. Bu yüzden paylaşılan iletişim adresleri ve numaraların sürekli ulaşılabilir kaynaklar olmasına özen gösterilmelidir. Başkonsolosluk çalışma yoğunluğu ve evrakları detaylı incelediği süreçte onay süreci uzamaktadır. Bu yüzden planlanan seyahat tarihinden ortalama 3 ay önce ulusal vize başvurularının yapılması tavsiye edilir.

-İtalya Vizesi Diğer Bilgiler:

İtalya Ulusal vize talebi için başvuru yapılan pasaportların geçerlilik süresi en az 1 yıl olmalıdır. Pasaportların son 10 yıl içinde alınmış olması, tahribata uğramamış ve tüm sayfalarının tam olması, en az 2 adet boş sayfasının bulunması gereklidir. Belirtilen özellikleri taşımayan pasaportların vize başvuruları kabul edilmez. Bu yüzden ulusal vize talebi öncesinde pasaportların uygun standartlarla olması için gerektiği durumlarda yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

Ulusal vize başvurusunda bulunan Türk vatandaşları 18 yaşının altında ve reşit değilse, vize başvuruları muvakafatname eşliğinde yasal velileri tarafından yapılmalıdır. Başvuru formları veliler tarafından doldurulup imzalanmalı, vize başvurusu veliler eşliğinde gerçekleşmelidir. Reşit olmayan çocukların yaptığı başvurular geçersiz sayılacaktır. Eğer ebeveynler ayrılmış ise velayeti bulunan velinin ilgili resmi evraklarla başvuruyu yapması gerekir. Başkonsolosluk gerekli gördüğü takdirde diğer velinin bilgilerini ve onayı talep etme hakkına sahiptir.

 

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu S.S.S

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Adresi Nedir?

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Adres: Boğazkesen Caddesi ,Tom Tom Kaptan Sok., No:5, 34433, Tophane-Beyoğlu / İSTANBUL

E- Posta: consolatogenerale.istanbul@esteri.it
Web: www.consistanbul.esteri.it


İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Telefonu Nedir?

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Telefon: 0212 – 243 10 24 / +90212 243 10 25


İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı Nedir?

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Bolu, İstanbul, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kırklareli, Ordu, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Yalova.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi, Perşembe: 08.30-13.00/13.30-16.30
Cuma: 08.30-14.30

İtalya Vize Başvuru Formu sayfamızı ziyaret ediniz.