italya fahri konsoloslukları

İtalya Fahri Konsoloslukları

İtalya’ya seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşlarının ilgili konsolosluk, büyükelçilik veya İtalya Fahri konsoloslukları vize biriminden İtalya vizesi almaları gereklidir. Ancak pasaportlarında Schengen Bölgesine dâhil olan ülkelerden herhangi birinin geçerli vizesi olan vatandaşlar, bu vize ile İtalya’ya giriş yapabilir.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahibi vatandaşlar ise kısa süreli olan yani 90 günü aşmayan İtalya seyahatleri için vize almak zorunda değildirler. İtalya vizesi başvurularının İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığı ile yapılması gerekir.

İtalya vizesi için öncelikle seyahatin amacı belirlenmelidir. Çünkü seyahatin neden yapıldığına göre alınacak olan vizenin türü değişmektedir. Vize türüne göre hazırlanması gereken belgelerde de değişiklikler görülür. İtalya vize işlemlerinin aksamaması ve belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması için vize merkezleri ya da seyahat acenteleri ile işbirliği içinde olmak önemlidir. Vize belgelerinde herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda, İtalya vizesi başvuruları reddedilmektedir.

İtalya, Türkiye’de ülkesini temsil etmesi için İtalya Konsolosluğu’nu temsilci olarak görevlendirmiştir. İtalya Konsolosluğu, İtalya’yı temsil eder ve Türkiye’de ikamet eden İtalya vatandaşlarının haklarını korur. Bununla beraber İtalya’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya vizesi işlemlerini halleder. İtalya Konsolosluğu’na bağlı olarak hizmet veren Fahri Konsolosluklar bulunmaktadır.

İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu

Antalya ve çevresinde ikamet eden İtalya vatandaşlarının bütün konsolosluk işlemleri İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu tarafından yerine getirilir. Süresi dolan pasaportun yenilenme işlemleri de başvuru formu, 2 fotoğraf ve 18 yaşından küçükler için muvaffakatname ile yapılmaktadır.

Vize başvurularını değerlendirme yetkisi olmayan İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu, vize başvurularını Konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezi aracılığı ile kabul ederek İtalya Konsolosluğu’na iletir.

İtalya fahri konsolosluk iletişim

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu

Bursa’da ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını İtalya Konsolosluğu’na yönlendiren İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu, vize başvurularını değerlendirmemektedir. Oya İzmirlinin Fahri Konsolosluk yaptığı İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu’nda İtalya vatandaşlarının her türlü konsolosluk işlemleri yürütülmektedir.

 

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Gaziantep ile beraber Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Kilis, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak gibi illerde ikamet eden Türk vatandaşları, İtalyan vatandaşları ve Türkiye’de oturma iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşları konsolosluk işlemleri İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. İtalya Konsolosluğu’nun açılmadığı bölgelerde hizmet veren İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu’nun vize başvurusu değerlendirme yetkisi yoktur.

İtalya Konsolosluğu’na bağlı olarak faaliyet gösteren İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, İtalya vizesi başvurularını İtalya Konsolosluğu’na göndermekle yükümlüdür. Bunun dışında, konsolosluğun görev bölgelerinden birinde ikamet eden İtalya vatandaşlarının pasaport yenileme ve diğer tüm konsolosluk işlemleri İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu tarafından yerine getirilir.

 

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu

İskenderun, Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye illerinde ikamet etmekte olan vatandaşlar, İtalya konsolosluk işlemleri için İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu merkezine başvururlar. Hizmet bölgesinde ikamet eden İtalyan vatandaşların pasaport, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, belge tebliği gibi işlemleri de İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu’nca yapılmaktadır.

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya vize başvurularını İtalya Konsolosluğu’na yönlendiren İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu, vize işlemlerini değerlendirme yetkisine sahip değildir.

 

İtalya Fahri Konsolosluklarda Pasaport Yenileme İşlemleri

İtalya Başkonsolosluğu’na bağlı olarak hizmet veren İtalya Fahri Konsoloslukları, Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden İtalya vatandaşlarının bütün konsolosluk işlemlerini yerine getirmektedir. Konsolosluk işlemlerinden biri de pasaport yenileme işlemleridir. Pasaport süresi dolmak üzere olan İtalya vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri Ankara İtalya Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır. İşlemler esnasında gerekli olan belgeler şu şekildedir:

Pasaport yenileme işlemleri için başvuru form
Arka fonu beyaz olan 2 tane vesikalık fotoğraf
18 yaşından küçük olan İtalya vatandaşlarının anne – babasından alınan muvaffakatname
Hazırlanan belgeler ile İtalya Konsolosluğu’na başvuru yapılır. Belgelerin eksiksiz ve istenildiği şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

İtalya Fahri Konsoloslukları Resmi Tatil Günleri

İtalya ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinde, İtalya Konsolosluğu ve Konsolosluğa bağlı olarak faaliyet gösteren İtalya Fahri Konsoloslukları hizmet vermezler. Bu nedenle İtalya vizesi ya da diğer konsolosluk işlemleri yapacak olan kişilerin, işlerinin aksamaması için bu tarihleri göz önünde bulundurması gerekir. İtalya Konsolosluğu ve İtalya Fahri Konsoloslukları hizmet vermediği resmi tatil günleri şu şekildedir:

1 Ocak Yılbaşı tatili
2 Nisan Paskalya Bayram tatili
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili
1 Mayıs İşçi Bayramı tatili
Ramazan Bayramı Arefesi tatili
Ramazan Bayramı tatili
Kurban Bayramı arefesi tatili
Kurban Bayramı tatili
30 Ağustos Zafer Bayramı tatili
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tatili
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili
25 Aralık Christmas Day tatili

İtalya Fahri Konsoloslukları Konsolosluk Hizmetleri

İtalya Devleti, Türkiye ile ticari, siyasi ve diplomatik ilişkilerin düzenli bir şekilde yürütülmesi için Türkiye’de bazı temsilcilikleri görevlendirmiştir. İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya’nın Türkiye’deki resmi temsilcileridir.

Türkiye’de hayatını devam ettiren İtalya vatandaşlarının haklarını korumakla yükümlü olan İtalya Konsoloslukları, konsolosluk ve İtalya vizesi işlemlerini yerine getirir. İtalya vizesi başvurularını değerlendirme yetkisi yalnızca İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi başvurularını yetkilendirdiği vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığı ile kabul eder. Belgeleri inceleyen Konsolosluk, 3 – 7 iş gününde vize başvurusunu sonuçlandırır. Ancak belgelerde eksiklik olması durumu göz önüne alınarak, İtalya seyahatlerinden 90 gün kadar önce İtalya vize başvurularının yapılması önerilir.

İtalya Konsolosluğu’na bağlı olarak faaliyet gösteren İtalya Fahri Konsoloslukları, İtalya Konsolosluğu’nun açılmasına gerek duyulmayan bölgelerde hizmet vermektedir. İtalya Fahri Konsolosluklarının vize başvurularını değerlendirmeye yetkisi yoktur. Yalnızca yapılan İtalya vizesi başvurularını İtalya Konsolosluklarına iletir.

İtalya Fahri Konsoloslukları, Türkiye’de ikamet eden İtalyan vatandaşlarının kimlik yenileme, pasaport yenileme, ölüm, doğum, evlenme, boşanma ve evrak tebliği gibi işlemlerini yerine getirmekle görevlidir.

İtalya Fahri Konsoloslukları S.S.S

İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Eski Lara Yolu, 1513.Sokak, Numara 11, Şirinyalı / Antalya
Telefon: 0 242 323 43 64
Faks: 0 242 323 57 14
E mail adresi: ozberhayat@hotmail.com
Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma, 09.00 – 17.00
İtalya Antalya Fahri Konsolosu: Özden Berhayat


İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Görev Bölgesi

Bursa ve çevre illerde ikamet ediyorsanız, İtalya vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Bursa Fahri Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekecektir.

Çalışma saatleri

Pazartesi-Cuma:  09.00 – 17:00

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Olgulu Cad. Başaran Sok. Diniz 2 Apt. No: 2/1- BURSA
Telefon: +90 224 233 55 14 /+90 224 2349682
Fax: +90 224 234 96 82
E-Posta: info@italyafahrikonsoloslugu.com


İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Gazi Muhtarpaşa Bulvarı, Kalyon İş Merkezi, Kat 5, Daire 36, Gaziantep
Telefon: 0 342 238 14 28
E Mail Adresi: mskileci@gapdanişmanlik.com
Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma, 09.00 – 17.00
İtalya Gaziantep Fahri Konsolosu: Mehpare Şayan Kileci

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvarı, 40.Sokak, Ünsal İşhanı, Kat 3, Daire 2, İskenderun
Telefon: 0 326 613 60 91 – 92 – 93 – 94
Faks: 0 326 617 91 93
E mail adresi: isk.italconsul@levante.com.tr
Çalışma saatleri: Pazartesi – Cuma, 09.00 – 17.00
İtalya İskenderun Fahri Konsolosu: Alfredo Antonio Levante

İtalya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.