italya ankara büyükelçiliği

İtalya Ankara Büyükelçiliği

İtalya Ankara Büyükelçiliği 3 farklı bölüme ayrılmış durumdadır. Bu nedenle merkez ofis dahil olmak üzere 3 farklı yerde büyükelçiliği bünyesinde yer alan kurumlar yer almaktadır. Merkez ofis, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Atatürk Bulvarı, Remzi Oğuz Arık Mahallesi’nde yer alan büyükelçilik, Kavaklıdere mevkiindedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Adres Bilgileri

İtalya Ankara Büyükelçiliği’nin vize bölümü de merkez şube ile aynı yerde bulunmaktadır. Fakat Kültür Ofisi Ankara’nın Gaziosmanpaşa mevkiinde yer almaktadır. Mahatma Gandi Caddesi’nde bulunan ofise şehrin farklı bölgelerinden kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir. Büyükelçilik farklı bölümlere ayrılmış olsa da, yapılacak olan başvurular kısa süreler içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ayrıca Türkiye’de yaşayan İtalya vatandaşları da her türlü evrak işlemini İtalya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile gerçekleştirmektedirler.

 

İtalya Büyükelçiliğinin Görevleri

Her ülkenin, farklı ülkelerde kendisini temsil etmek amacı ile görevlendirdiği kurumlar bulunmaktadır. İtalya Ankara Büyükelçiliği de, İtalya’yı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde temsil eden en yetkili kurumdur. Bunun haricinde diğer yetkili kurumlar da İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ve ülke içerisinde çeşitli yerlerde konumlanmış olan konsolosluklardır.

İtalya Ankara Büyükelçiliği, ülkesini hükümet düzeyinde temsil etmektedir. Bu nedenle büyükelçilik, Türkiye’de bulunan İtalya Devleti vatandaşlarının tüm hak ve menfaatlerini korumayı amaçlamaktadır. Vatandaşlardan farklı olarak aynı şekilde tüzel kişilerin de hakları korunmaktadır. Ayrıca kurum tarafından iki ülke arasındaki dostluğun geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, siyasi ve ekonomik alanda da gelişmeler kurum tarafından takip edilmekte ve iki ülkenin ekonomik anlamda birbirine destek olması amaçlanmaktadır. Tüm bu özellikler sayesinde İtalya Ankara Büyükelçiliği, iki ülke arasındaki ilişkileri sürekli olarak geliştirmekte ve ülke yönetimlerini birbirine yaklaştırmaktadır.

 

İtalya Ankara Büyükelçilik İletişim

 

İtalya Ankara Büyükelçiliği Ulaşım Bilgileri

Ankara’nın birçok yerinden kolaylıkla kuruma erişim sağlanabilmektedir. Bunun için Oran Sitesi’nden kalkan Ego 135 ve Ego 188 numaralı toplu taşıma araçları tercih edilebilmektedir. Ayrıca Opera mevkiinden kalkmakta olan Ego 113, Ego 115 ve Ego 338 de tercih edilebilmektedir. Bunlara ek olarak Altınpark mevkiinden hareket eden Ego 413 ve Ego 413-3 ile de İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya, Avrupa Birliği bünyesinde yer alan bir ülkedir. Ayrıca Schengen bölgesinde de yer almaktadır. Bu nedenle İtalya’ya gidecek olan kişiler direkt olarak İtalya vizesi alabileceği gibi, Schengen vizesi de alabilmektedirler. Fakat alınan bu vizeler yalnızca Bordo pasaport sahibi olan kişiler için geçerlidir. Bu nedenle Bordo pasaport dışında yer alan diğer pasaport tiplerinden herhangi birine sahip olan kişilerin herhangi bir şekilde vize müracaatında bulunmalarına gerek duyulmamaktadır.

Yapılacak olan İtalya vize başvurularında veyahut da Schengen vize başvurularında Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Form, içerisinde çok fazla sayıda soruyu barındırmasından dolayı ilgili ülkenin konsoloslukları için fazlasıyla önem taşımaktadır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin bu belgeyi belirtildiği şekilde, eksiksiz olarak doldurması gerekmektedir.

Vize Başvuru Formu, hangi ülkeye başvuru yapılırsa yapılsın doldurulmaktadır. Fakat Avrupa ülkelerine yapılacak olan vize müracaatlarında uygulanan prosedür daha standarttır. Bu nedenle form tamamen İngilizce olacak şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca elektronik sistemler vasıtası ile doldurulan formda da yalnızca büyük harf kullanmak gerekmektedir. Son olarak da formun alt kısmında yer alan ‘Sign Declaration’ bölümü işaretlenerek, form imzalanmalıdır. İmzalanmayan formlar sistem tarafından kabul edilmemektedir. Kişi, imza atarak vermiş olduğu bilgilerin tamamının doğru olduğunu taahhüt ettiği için kesinlikle yanlış ve gerçeğe uymayan bilgiler verilmemelidir.

İtalya Vize Ücretleri

Vize başvurularında farklı sebeplerden dolayı vize ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişikliğin ilk sebebi, vize tipidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Bordo pasaport sahibi olan kişiler eğer kısa süreli bir İtalya vizesine başvuru yapıyor ise oldukça düşük ücretler ödemektedirler. Fakat uzun süreli ve çok girişli bir vizeye başvuru yapılıyor ise ödenmesi gereken ücretler doğal olarak artış göstermektedir. Bunun haricinde bir takım hususlara bağlı olarak da vize ücretlerinde artış meydana gelebilmektedir.

Başvuru yapan kişilerin başvuruları bazı nedenlere bağlı olarak reddedilebilmektedir. Bunun en büyük nedeni, başvuruda hazırlanması talep edilen belgelerin belirtildiği şekilde hazırlanmamış olmasıdır. Bu tür durumlarda İtalya Konsolosluğu tarafından yapılan kontroller sonrasında başvuru süreci uzatılabiliyor olsa da, başvuruların iptal edilme ihtimali de ortaya çıkmaktadır. Buna benzer durumlarda da kişi İtalya’ya giriş yapabilmek için tekrardan vize başvurusu yapmak durumunda kalmaktadır. Dolayısıyla başvuru yapılırken de tekrardan vize ücretinin konsolosluk hesabına yatırılması gerekmektedir. Bu da vize ücretlerinin doğal olarak fazlasıyla artmasına neden olmaktadır.

İtalya Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Vize başvurularında, başvuru sahiplerinden oldukça çeşitli evraklar istenmektedir. Bu evrakların her birinin eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir. İtalya Büyükelçiliği tarafından talep edilen evrakların yetersiz olması veyahut da yanlış şekilde hazırlanmış olması başvuru sürecini fazlasıyla olumsuz yönde etkilemektedir.

Vize tiplerine bağlı olarak, istenen evraklarda çeşitlilik görülebilmektedir. Fakat genel olarak her vize tipinde Pasaport, Biometrik Fotoğraf, Vize Başvuru Formu, Finansal durumu gösteren belgeler ve Mesleki durumu gösteren belgeler istenmektedir. Bu belgeler de kendi kategorileri içerisinde çeşitlenmektedir. Dolayısıyla ortaya hazırlanması talep eden çok sayıda evrak çıkmaktadır. Başvuru yapacak olan kişilerin tüm bu belgeleri eksiksiz olarak temin etmesi gerekmektedir.

Başvurularda talep edilen belgelerin büyük çoğunluğunun İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca kişi eğer İngilizce dilinde yetersiz seviyedeyse, yeminli bir tercümandan destek alabilmektedir. Tercüman tarafından hazırlanan evrakların tamamının da imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir. Sadece tercümanın hazırladığı evraklar değil, savcılıktan, nüfus müdürlüğünden, bağlı bulunulan şirketten veyahut da bankadan alınan belgelerin tamamının kaşelenmiş ve imzalanmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde kaşesiz ve imzasız olan belgeler İtalya Ankara Büyükelçiliği için herhangi bir şekilde önem arz etmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği S.S.S

İtalya Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

İtalya Ankara Büyükelçiliği Adres: Atatürk Bulvarı, No:118, 06680, Kavaklıdere- Çankaya / ANKARA

E Posta: [email protected]
Web: www.ambankara.esteri.it


İtalya Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

İtalya Ankara Büyükelçiliği Telefon: +90 (312) 457 4200

İtalya Ankara Büyükelçiliği Görev Alanında Hangi İller Bulunur?

İtalya Ankara Büyükelçiliği Türkiye’nin büyük bir çoğunluğuna aktif olarak hizmet vermektedir. Ankara, Çankırı, Karabük, Zonguldak, Kütahya, Kastamonu, Bolu, Eskişehir, Yozgat, Nevşehir, Bartın, Kırşehir, Kırıkkale ve Düzce illerinde ikamet eden kişilerin tamamı her türlü işlemini İtalya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile gerçekleştirmektedirler. Fakat yakın tarihlerden bu yana büyükelçilik tarafından, vize başvurularının kabul edilmesi Vize Hizmet Merkezleri’ne ve yetkili seyahat acentelerine devredilmiş durumundadır. Bu nedenle İtalya’ya giriş yapabilmek amacı ile başvuru yapacak olan kişilerin direkt olarak bahsi geçen kurumlar ile bağlantıya geçmesi gerekmektedir.

Kurum 1 Ocak, 2 Nisan, 1 Mayıs, 15 Haziran, 21 – 22 Ağustos, 29 Ekim, 25 Aralık ve 26 Aralık günlerinde hizmet vermemektedir. Bu günlere ek olarak bazı günlerde de hizmet verilmemektedir. Bu nedenle kurumun hizmet verdiği tarihlere İtalya Büyükelçiliği Ankara resmi internet sitesi vasıtası ile erişilebilmektedir. Bu sayede randevu sisteminden randevu alınarak, kısa süreler içerisinde her türlü işlem gerçekleştirilebilmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

İtalya Büyükelçiliği Pazartesi’den Perşembe’ye kadar 09:00 / 13:00 ile 14:00 / 17.00 arasında hizmet vermektedir. Cuma günleri ise çalışma saatleri daha farklıdır. Kurum tarafından 09:00 / 13:00 ile 14:00 / 16:00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Hafta sonlarında herhangi bir şekilde İtalya Ankara Büyükelçiliği tarafından hizmet verilmemektedir. Resmi tatillerde de kurum kapalıdır. Bu nedenle yalnızca hafta içi günlerinde hizmet alınabilmektedir.

İtalya Vize Ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.