İngiltere’nin Vize Uygulamadığı Ülkeler

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Avustralya ve Bahamalar da bulunmaktadır. İngiltere’ye uzun süreli giriş yapmak isteyen kişilerin kesinlikle vize alması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının umumi pasaporta sahip olması durumunda da vize talep etmesi gerekmektedir.

İngiltere Vatandaşları Kaç Ülkeye Vizesiz Girebiliyor?

İngiltere vatandaşları kaç ülkeye vizesiz girebiliyor; toplamda 185 adet ülkeye vizesiz şekilde giriş yapılmasına izin verilmektedir. Fakat bazı ülkelerde giriş öncesinde online başvuru adımının tamamlanması gerekir. İngiltere pasaportu son senelerde en kıymetli ve öncelikli pasaportlar listesinde yerini almaktadır. İngiltere Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılmasına rağmen pasaportun prestij bakımından herhangi bir düşüş ile karşı karşıya gelmediğinin de bildirilmesi gerekir.

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Türkiye Cumhuriyeti bulunmamaktadır. Türk vatandaşlarının bordo pasaport sahibi olmaları durumunda ülkeye giriş adımında vize talep etmesi gerekmektedir. Fakat yeşil pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının bu konuda muafiyetlerden istifade edeceği de görülmektedir. Vize talep adımlarını dileyen kişilerin bireysel başvuru adımları üzerinden dileyen kişilerin de danışmanlık firmaları aracılığı ile tamamlamasına olanak tanınmaktadır.

İngiltere Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

İngiltere pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir; Fransa ve Almanya’ya vizesiz şekilde giriş yapılabilmektedir. Bu noktada kişilerin giriş süreleri sınırlıdır. 180 günlük bir zaman diliminde kişilerin en fazla 90 gün boyunca belirtilen bu ülkelere vizesiz giriş yapmasına izin verilir. Çalışma izni alacak ya da oturum talep edecek olan bireylerin kesinlikle klasik vize talep adımlarını yerine getirmesi istenmektedir. Vize başvuru aşamasında maddi duruma ilişkin de bilgilendirme istenecektir. Özellikle Avrupa ülkeleri; ülkeye giriş yapan kişilerin kendi maddi masraflarını karşılayacak birikime sahip olduğundan emin olunmasını ister.

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri de yer almaktadır. Daha öncesinde İngiltere’ye ya da Birleşik Krallığın diğer ülkelerine giriş yaparak sınır dışı edilen kişilerin bu muafiyetten faydalanmasına olanak tanınmayacaktır. Ülkeler klasik vize başvuru adımlarında kişilerden sabıka kayıtlarını da bu nedenle talep etmektedir.

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir?

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir; Azerbaycan vatandaşları ve Ukrayna vatandaşlarının ülkemize vizesiz bir biçimde giriş yapmasına hak verilmektedir. Bu giriş sürecinin 90 gün ile sınırlı olduğu da unutulmamalıdır. 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize alması gerekir. Ayrıca çalışma ya da oturum talep edecek olan bireylerin de başvuru adımlarını klasik prosedürler üzerinden yerine getirmesi gerekecektir.

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında maalesef ki ülkemiz bulunmamaktadır. Umuma mahsus olan pasaport sahibi Türk vatandaşlarının İngiltere’ye turistik amaçlar ile dahi olsa giriş yapması için vize talep adımını yerine getirmesi gerekmektedir. Vize başvuru adımlarında maddi duruma ilişkin bilgilendirmelerin yanı sıra seyahat ve sağlık sigortasının da aktif olması beklenir.

Avrupa Birliği Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Avrupa Birliği vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir; Bu ülkelerin kendi aralarında oluşturduğu bir ortak vize programı bulunmaktadır. Schengen olarak tanımlanan bu ortak vize programına dahil olan tüm ülkelerin sorunsuz şekilde dolaşım serbestliği olacaktır. Ayrıca ülkelerden bu vizeyi alan diğer ülke vatandaşlarının da ortak vize programına dahil olan ülkelere giriş yapmasına olanak tanınır. İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler; Fransa ve Hollanda vatandaşları da ülkeye vizesiz şekilde giriş yapabilir. Özellikle turistik ziyaret için hiçbir zorluk çıkartılmamaktadır.

Amerika Birleşik Devleti Hangi Ülkelere Vize Uygulamıyor?

Amerika Birleşik Devleti hangi ülkelere vize uygulamıyor; İngiltere vatandaşlarının belirli bir süre ile kısıtlı olmak kaydı ile ABD’ye vizesiz olarak giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu aşamada kişilerin oturum talep etmek istemeleri durumunda ise vizesiz girişten ziyade Dışişleri Bakanlığı tarafından da belirtilen yol haritasının takip edilmesi daha faydalı olacaktır. Özellikle Amerika’nın öncelikli alan olarak belirlediği konularda, uzmanlığı olan kişilerin hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun Amerika’ya giriş yapmasının kolaylaştırıldığı görülmektedir.

Bordo pasaport sahipleri İngiltere’ye vizesiz girebilir mi?

Bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının İngiltere’ye vizesiz giriş yapmasına izin verilmez.

ABD vatandaşları İngiltere’ye vizesiz girebilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının İngiltere’ye vizesiz giriş yapmasına izin verilir.

İngiltere Schengen’in parçası mıdır?

İngiltere Schengen ortak vize programının bir parçası değildir.