E Vize Veren Ülkeler

E Vize Veren Ülkeler

E-vize veren ülkeler sayıca giderek artış göstermektedir. Gerekli olan işlem adımlarının online şekilde tamamlanarak başvurunun değerlendirilmesi ve ülkeye giriş için vize alma hakkınızı tanımlayan sistem olarak da anlatılabilir. Vize talep adımlarını yerine getirirken kişilerin bizzat temsilciliklere gitmek zorunda olmadan başvuru adımlarını yerine getirmesi genel verimliliği artıran olanaklar arasındadır. Hem temsilciliklerde verilen hem de sınır kapılarında verilen vizelere bir alternatif oluşturduğunun da ayrıca dile getirilmesi gerekir.

E-Vize Ücreti Ne Kadar?

E-vize ücreti ne kadar; Türkiye’de de e-vize işlemleri yerine getirilebilmektedir. 758 TL ödeme yaparak ülkemize giriş için gerekli olan elektronik vize başvur adımının yerine getirilebileceği belirtilmelidir. Vize başvuru adımlarının dikkate alınması için ücretin eksiksiz bir biçimde ödenmesi gerekmektedir.

E-vize veren ülkeler arasında ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Zimbabve de bulunmaktadır. İlerleyen yıllarda birçok ülkenin bu listeye dahil olacağı tahmin edilmektedir. Kişilerin özellikle pandemi döneminde sorun yaşamadan başvuru adımlarını yerine getirebilmeleri için özel bir alt yapı geliştirilmiştir. Pandemi sebebi ile e- vize vermeyen ülkeler dahi işlemlerin büyük bir kısmının online şekilde tamamlanmasını mümkün kılmaktadır.

E-Vize Ne Demek?

E-vize ne demek; başvuru adımlarını online şekilde tamamlayarak temsilciliklere gitmek zorunda olmadan vize almanıza yardımcı olan sistemdir. E-vize aracılığı ile genellikle kısa süreli ve turistik gezilere onay verilmektedir. Oturum talep edecek ya da çalışma-öğrenim izni alacak olan kişilerin e-vize başvurusunda bulunması mantıklı olmayacaktır. Bu kişilerin bizzat temsilcilikler üzerinden başvurusunu yapması gerekir.

E-vize veren ülkeler; Malezya, Moldova ve Singapur da e-vize sunan ülkeler arasındadır. Kişilerin merak ettikleri biri diğer husus da başvuru adımında online şekilde yüklenen belgelerin güvende olup olmadığının temin edilmesidir. Sizin e-vize başvuru adımları sırasında vermiş olduğunuz belgelerin güvenliğine dair asla sorun olmayacaktır. Aynı temsilciliklerden yapılan başvuruların güvenlik seviyesi gibi elektronik vize başvurularında da aynı geçerliliğin söz konusu olduğu fark edilmektedir.

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir?

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir; Azerbaycan, Ukrayna, Arnavutluk, İran vatandaşlarının kısa süreli olmak kaydı ile ülkemize vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Ülkeler arasında yapılacak olan dönemsel ikili anlaşmalar ile listede değişim söz konusu olabilmektedir. Sadece kimlik belgesi ile giriş yapabilecek olan bu ülke vatandaşlarının daha öncesinde ülkemizden sınır dışı edilme gibi bir durumunda, bu haktan yeniden istifade etmesine izin verilmeyecektir.

E-vize veren ülkeler; E-vize uygulaması sayesinde pandemi döneminde vize alma adımlarının daha risksiz bir hale gelmesi sağlanmıştır. Bu şekilde online olarak işlemlerinizi tamamlarken kalabalık ortamlara girmekten kaçınabilirsiniz. Elektronik vize pratik yapısı ile daha çok ülke tarafından benimsenen bir uygulama olmaya başlamıştır. Son seneklerde yaşanan aşı tartışmaları ile beraber vizenize aşı olup olmadığınızın da tanımlanacağı düşünülmektedir.

Elektronik Vize Nereden Alınır?

Elektronik vize nereden alınır; bağlı bulunulan Dışişleri Bakanlığı bünyesinde e-vize verilmektedir. E-vize veren ülkeler arasında Ermenistan ve Gürcistan da yer almaktadır. Artık kısa süreli ziyaretlerinizde kapsamlı vize talep adımları ile uğraşmadan daha kısa bir süre içerisinde ve güvenli bir şekilde başvuru adımlarınızı tamamlayabilirsiniz. Oturum talep etme ya da giriş yaptığı ülkede çalışma gibi bir düşüncesi olan kişilerin klasik vize başvuru adımını yerine getirmesi gerekir.

E Vizeyi Kimler Alabilir?

E-vizeyi kimler alabilir; ülkelere kısa süreli giriş yapacak olan kişilerin için özel olarak tasarlanmış bir sistemdir. Genellikle turist olarak giriş yapacak olan kişilerin ya da ticari maksatlı giriş adımını tamamlayacak olan bireylerin bu seçeneği tercih ettiği belirtilmelidir. Uzun süre kalmak ve hatta ülkelerde ikamet almak isteyen kişilerin ise klasik olarak temsilcilikler aracılığı ile başvuru adımlarını tam almaması gerekmektedir. Klasik vize başvuru adımlarında dilerseniz tüm işlemlerinizi bireysel olarak dilerseniz de aracı kurumlardan destek alarak tamamlamanıza olanak verilmektedir.

İtalya Vize Başvuru İşlemleri için tıklayınız; https://www.visacenter.com.tr/italya-vize-basvurusu/

[toggle title=”Türkiye e-vize veriyor mu?”]

Ülkemize kısa süreli bir biçimde giriş yapacak olan kişilerin e-vize başvurusu yapmasına olanak verilmektedir.[/toggle]

[toggle title=”ABD E-vize veriyor mu?”]

Amerika Birleşik Devletleri de E-vize uygulamasına geçmiş olan ülkeler arasındadır.[/toggle]

[toggle title=”e-vize kapsamında harç talep edilir mi?”]

E-vize almak isteyen kişilerin de ödemesi gereken harç tutarı belirlenmiştir. Harç ödemesi olmadan vize almanıza olanak tanınmaz.[/toggle]

İngiltere'nin Vize Uygulamadığı Ülkeler

İngiltere’nin Vize Uygulamadığı Ülkeler

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Avustralya ve Bahamalar da bulunmaktadır. İngiltere’ye uzun süreli giriş yapmak isteyen kişilerin kesinlikle vize alması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının umumi pasaporta sahip olması durumunda da vize talep etmesi gerekmektedir.

İngiltere Vatandaşları Kaç Ülkeye Vizesiz Girebiliyor?

İngiltere vatandaşları kaç ülkeye vizesiz girebiliyor; toplamda 185 adet ülkeye vizesiz şekilde giriş yapılmasına izin verilmektedir. Fakat bazı ülkelerde giriş öncesinde online başvuru adımının tamamlanması gerekir. İngiltere pasaportu son senelerde en kıymetli ve öncelikli pasaportlar listesinde yerini almaktadır. İngiltere Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılmasına rağmen pasaportun prestij bakımından herhangi bir düşüş ile karşı karşıya gelmediğinin de bildirilmesi gerekir.

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Türkiye Cumhuriyeti bulunmamaktadır. Türk vatandaşlarının bordo pasaport sahibi olmaları durumunda ülkeye giriş adımında vize talep etmesi gerekmektedir. Fakat yeşil pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının bu konuda muafiyetlerden istifade edeceği de görülmektedir. Vize talep adımlarını dileyen kişilerin bireysel başvuru adımları üzerinden dileyen kişilerin de danışmanlık firmaları aracılığı ile tamamlamasına olanak tanınmaktadır.

İngiltere Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

İngiltere pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir; Fransa ve Almanya’ya vizesiz şekilde giriş yapılabilmektedir. Bu noktada kişilerin giriş süreleri sınırlıdır. 180 günlük bir zaman diliminde kişilerin en fazla 90 gün boyunca belirtilen bu ülkelere vizesiz giriş yapmasına izin verilir. Çalışma izni alacak ya da oturum talep edecek olan bireylerin kesinlikle klasik vize talep adımlarını yerine getirmesi istenmektedir. Vize başvuru aşamasında maddi duruma ilişkin de bilgilendirme istenecektir. Özellikle Avrupa ülkeleri; ülkeye giriş yapan kişilerin kendi maddi masraflarını karşılayacak birikime sahip olduğundan emin olunmasını ister.

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri de yer almaktadır. Daha öncesinde İngiltere’ye ya da Birleşik Krallığın diğer ülkelerine giriş yaparak sınır dışı edilen kişilerin bu muafiyetten faydalanmasına olanak tanınmayacaktır. Ülkeler klasik vize başvuru adımlarında kişilerden sabıka kayıtlarını da bu nedenle talep etmektedir.

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir?

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir; Azerbaycan vatandaşları ve Ukrayna vatandaşlarının ülkemize vizesiz bir biçimde giriş yapmasına hak verilmektedir. Bu giriş sürecinin 90 gün ile sınırlı olduğu da unutulmamalıdır. 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize alması gerekir. Ayrıca çalışma ya da oturum talep edecek olan bireylerin de başvuru adımlarını klasik prosedürler üzerinden yerine getirmesi gerekecektir.

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında maalesef ki ülkemiz bulunmamaktadır. Umuma mahsus olan pasaport sahibi Türk vatandaşlarının İngiltere’ye turistik amaçlar ile dahi olsa giriş yapması için vize talep adımını yerine getirmesi gerekmektedir. Vize başvuru adımlarında maddi duruma ilişkin bilgilendirmelerin yanı sıra seyahat ve sağlık sigortasının da aktif olması beklenir.

Avrupa Birliği Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Avrupa Birliği vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir; Bu ülkelerin kendi aralarında oluşturduğu bir ortak vize programı bulunmaktadır. Schengen olarak tanımlanan bu ortak vize programına dahil olan tüm ülkelerin sorunsuz şekilde dolaşım serbestliği olacaktır. Ayrıca ülkelerden bu vizeyi alan diğer ülke vatandaşlarının da ortak vize programına dahil olan ülkelere giriş yapmasına olanak tanınır. İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler; Fransa ve Hollanda vatandaşları da ülkeye vizesiz şekilde giriş yapabilir. Özellikle turistik ziyaret için hiçbir zorluk çıkartılmamaktadır.

Amerika Birleşik Devleti Hangi Ülkelere Vize Uygulamıyor?

Amerika Birleşik Devleti hangi ülkelere vize uygulamıyor; İngiltere vatandaşlarının belirli bir süre ile kısıtlı olmak kaydı ile ABD’ye vizesiz olarak giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu aşamada kişilerin oturum talep etmek istemeleri durumunda ise vizesiz girişten ziyade Dışişleri Bakanlığı tarafından da belirtilen yol haritasının takip edilmesi daha faydalı olacaktır. Özellikle Amerika’nın öncelikli alan olarak belirlediği konularda, uzmanlığı olan kişilerin hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun Amerika’ya giriş yapmasının kolaylaştırıldığı görülmektedir.

[toggle title=”Bordo pasaport sahipleri İngiltere’ye vizesiz girebilir mi?”]

Bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının İngiltere’ye vizesiz giriş yapmasına izin verilmez.[/toggle]

[toggle title=”ABD vatandaşları İngiltere’ye vizesiz girebilir mi?”]

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının İngiltere’ye vizesiz giriş yapmasına izin verilir.[/toggle]

[toggle title=”İngiltere Schengen’in parçası mıdır?”]

İngiltere Schengen ortak vize programının bir parçası değildir.[/toggle]

Türkiye Vize İstemeyen Ülkeler 2022

Türkiye Vize İstemeyen Ülkeler 2022

Türk vatandaşlarının yabancı ülkelere giriş çıkış adımlarında uymaları gereken prosedürlerde ikili anlaşmalara gire değişim yaşanabilmektedir. Herhangi bir muafiyet söz konusu değilse vize ve pasaportunuzu sunarak ülkelere giriş adımını tamamlamanıza olanak tanınmaktadır. Sahip olunan pasaport bir diğer adı ile seyahat belgesi türüne göre tabi olacağınız vize prosedürleri de değişim göstermektedir. Siyah, gri, yeşil ve bordo pasaport çeşitleri mevcuttur.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022; umuma mahsus olan pasaporta sahip kişilerin 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bordo pasaport bir diğer adı ile umuma mahsus olan pasaport sahiplerinin bu seyahat belgesi ile ayrıcalıklı bir konumdan istifade etmesi söz konusu değildir. Ayrıcalık kategorisinde olmayan Türk vatandaşlarının bordo pasaport ile sürece dahil olması sağlanır.

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir; 111 ülkeye vizesiz giriş adımında giriş sürecinde pasaportunuzu ya da kimlik belgenizi sunmanız istenecektir. Bu noktada ülkelerin maddi kural ve sınırlama koyabileceğini de unutmamalısınız. Örneğin Ukrayna’da kalacağınız her gün için hesabınızda bulunması gereken tutar belirlenmiştir. Vizeden muaf olan ülkeler arasında yer alsak da özellikle ülkelere giriş aşamasındaki maddi koşullarda daha çok dikkat edilmesi gerekir.

Türkiye Hangi Ülkelere Vize Uygulamıyor?

Türkiye hangi ülkelere vize uygulamıyor; Azerbaycan vatandaşlarının ülkemize vize olmadan giriş yapmasına izin verilmektedir. Sadece kimlik ile giriş yapmalarına imkan verilmektedir. Aynı şekilde Türk vatandaşlarının da Azerbaycan’a kısa süreli olarak vizesiz bir biçimde giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu aşamada uzun süre kalmak isteyen kişilerin oturum izni ya da çalışma izni talep edecek olan bireylerin vize talep adımını tamamlamaları gerekmektedir. Vize talep aşamasında fotoğrafınızı, başvuru formunun doldurulmuş halini, pasaportunuzu, maddi durumunuza ilişkin bilgilendirici belgeyi eksiksiz sunmanız gerekmektedir.

Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022 uzun süreli kalma durumunda vize talep etmektedir. Bu durum sadece Azerbaycan’a özel değildir. Ukrayna’da da aynı durum geçerliliğini korumaktadır. Oturum talep etmek isteyen kişilerin maddi durumları, ülkeye entegre olup olmayacakları gibi hususlarda da incelemeler yapılmaktadır. Bir ülkede 5 sene boyunda ikamet etmeniz durumunda vatandaşlık ya da süresiz oturum isteyebilirsiniz. Özellikle vatandaşlık talep adımlarında dilerseniz alanın uzmanı olan ekiplerden yardım alabilirsiniz.

Kimlik İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Kimlik ile hangi ülkelere gidilir; Ukrayna’ya kimlik ile giriş yapabilirsiniz. Ukrayna’dan daha öncesinde sınır dışı edilmiş olan kişilerin Türk vatandaşlarına tanınan bu haktan istifade etmesine hak verilmeyecektir. Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022; Ukrayna’da 90 günden fazla kalmak isteyen kişilerin ise vize başvuru adımını yerine getirmesi gerekmektedir.

Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir 2022?

Hangi ülkelere vizesiz gidilir; İran’da vize talep edilmeden 90 gün boyunca bulunmanıza hak verilmektedir. 180 gün içerisinde 90 günlük zaman dilimini aşacak olan kişilerin ise vize prosedürünü başlatmaları gerekmektedir. Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022; vizesiz giriş adımları ile giriş yaptığınız ülkelerde çalışma hakkınız olmayacaktır. Çalışma aşaması için ayrıca bir izin talep etmeniz gerekecektir. Çalışma vizesi almak için bireylerin daha önceki iş referansları hakkında da veri sunmaları gerekir.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir; bordo pasaportlu kişilerin girdikleri ülkelere ek olarak 67 ülkeye daha vizesiz giriş yapılmasına izin verilmektedir. Yeşil pasaport almak isteyen kişilerin bazı temel koşulları sağlamaları gerekmektedir. Memuriyette son 3 derecede olan kişilere ve bu kişilerin ailelerine yeşil pasaport tahsis edilmektedir. Yeşil pasaport başvuru adımının bir diğer avantajı da pasaport harcının ödenmeyecek olmasıdır. Sadece pasaport defter bedeli ile başvuru adımınızı tamamlayabilirsiniz.

Türkiye vize istemeyen ülkeler 2022; ülkemizde siyah ve gri pasaportlu kişilerin de birçok farklı avantajdan istifade etmesine olanak tanınır. Siyah pasaport diplomatik, gri pasaport ise hizmete mahsus olarak kullanılabilmektedir.

[toggle title=”Umuma mahsus Türk pasaportuna sahip olan kişiler kaç ülkeye vizesiz girebilir?”]

Mevcut anlaşmalara göre toplamda 111 adet ülkeye vizesiz giriş sağlanır.[/toggle]

[toggle title=”Vizesiz giriş ile maksimum kaç gün kalınabilir?”]

Vizesiz olarak giriş yaptığınız ülkelerde maksimum 90 gün boyunca kalmanıza olanak tanınmaktadır.[/toggle]

[toggle title=”Vize talep adımlarında harç ödenmeli midir?”]

Vizesiz giriş yapılmayan ülkelerde başvuru safhasında vize harcını da ödemeniz gerekmektedir.[/toggle]

İtalya Vizesi Ret Nedenleri

İtalya Vizesi Ret Nedenleri

İtalya vizesi başvuru işlemlerini değerlendiren İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi ret nedenleri ile ilgili açıklama yapmama hakkını saklı tutmakla birlikte genellikle vize talebinin neden ret kararı ile sonuçlandığını başvuru sahibine özel bir mektupla belirtmektedir. Ret nedeni bir veya birden fazla olabilmektedir.

Geçmiş veya güncel adli kayıtlar: Schengen bölgesinde kamu düzenini tehdit oluşturacak cezalar alınmış olması. Terör suçu, taciz, uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili suçları içerir.

Hatalı seyahat belgesi: Sahte kimlik veya sahte kimlik belgeleri ile başvuru yapıldığı tespit edildiğinde vize reddi almanın yanı sıra yasal olarak da işlemlerle karşı karşıya kalırsınız.

Planlanan seyahatin amacı ve koşullarına uygun olmayan belgelerin ibrazı: Finansal durumunuzu belgeleyen evraklar yani banka hesap dökümleriniz, maaş bordronuz, firmanızdan aldığınız belgeler arasındaki tutarsızlık veya bu belgelerin seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterlilikte görünmemesi İtalya vizesi ret nedenleri arasındadır.

Hasarlı pasaport: Yırtık sayfaları olan, kimlik bilgilerinin okunaksız olduğu veya pasaport defteri kapağı hasarlı pasaportlarla yapılan başvurular ret ile sonuçlanır.

Geçersiz pasaport: Pasaport seyahat sonrası en az 3 ay geçerli değilse, en az 2 boş sayfası yoksa geçerli pasaport yerine seyahat belgesi kitapçığı sunuluyorsa ve pasaport 10 yıldan eski ise başvurunuz kabul edilmez veya doğrudan vize reddi alırsınız.

Seyahat amacınız desteklemeyen evrak ve başvurular: Örneğin turistik vize başvuru yaparak aile veya arkadaş yanında kalacağınızı belirtirseniz seyahat amacının gerektirdiği vize türüne başvuru yapmadığınız için vize reddi alırsınız. Örneğin İtalya’da daha uzun süre kalmayı amaçlarken başvurunuzu Yunanistan Konsolosluğuna yaparsanız başvurunuz ret ile sonuçlanır. Randevu tarihi itibariyle düşen rezervasyonlar ret almanıza neden olabilmektedir. Evrak takibinin profesyonelce yapılması gerekir

İtalya vize reddi

Geçersiz davetiye: Davetiyenin, gönderen kişinin adres, kimlik ve iletişim bilgileri ile sunulması gerekir. İtalya vize işlemlerinde davetiye formatlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Davetiye tarihinin seyahat tarih aralığı ile uyumlu olması gerekir.

Yetersiz geçim kaynakları: bankadan alınan belgeler imza sirküleri ve kaşeli olmalıdır. Benzer şekilde şirket evrakları da yetkili imza ve kaşesini taşımalıdır. Banka dökümü güncel olmalıdır, 1 aydan daha eski banka dökümü sunmak vize reddine neden olmaktadır.

Geçersiz vukuatlı nüfus kayıt örneği: Bu belgenin tam vukuatlı şekilde alınması gerekir. Gerektiği taktirde İngilizce tercümesi talep edilen tam vukuatlı nüfus kayıt örneği doğum, ölüm ve evlilik durumu hakkında bilgiler içerir.

Geçersiz seyahat sağlık sigortası: 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası sunulması önemli bir Schengen koşuludur.

Yanlış konaklama bilgisi: Otel rezervasyonlarınız seyahat tarihi itibariyle geçerli ve gerçek olmalıdır. Davetiyesiz aile ve arkadaş ziyareti yapamazsınız.

Önceki Schengen vize kullanımı: Önceki Schengen vizeleriniz doğru şekilde kullanılmadıysa, vize bitiş tarihi itibariyle Schengen bölgesinden ayrılmamışsanız, girişlerinizin çoğunu vizesini aldığınız SChengen ülkesi dışındaki ülkelerden yaptıysanız vize reddi almanız olasıdır.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya turistler için bir cazibe merkezi olmasının yanı sıra, eğitim amacıyla giden öğrencilerin gözdesi konumundadır. İtalya vizesi nasıl alınır sorusuna pratik bir yanıt arıyorsanız bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

İtalya Schengen üyesi ülkelerden biridir ve İtalya’ya kısa süreli turistik, ticari veya aile ve arkadaş ziyaret amaçlı seyahat edecek kişiler İtalya vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, İtalya Konsolosluğu tarafından istenen belgeleri hazırlamalıdırlar. İtalya vizesi için gerekli evrak ve belgeler işinize ve yolculuğunuzun amacına göre değişmektedir. İtalya turistik vize, iş amaçlı vize, aile ve arkadaş ziyareti vizeleri Schengen vizesi kategorileri içinde yer alan C kategorisi vizeleridir ve kısa süreli geziler için geçerlidirler.

Vize belgelerinin randevu tarihinde güncel olması, başvuru formu ve başvuru dilekçesinde belirttiğiniz taleplerin şüpheye yer bırakmayacak şekilde belirtilmesi önemlidir. Ama hepsinden önemlisi vize dosyanızdaki evrakların ülkeye geri dönüşünüz hakkında güven verici olması gerekir. Türkiye’deki maddi manevi bağlarınız ve banka hesap hareketleri ve özetleri ülkeye geri dönüşünüzün teminatı niteliğinde olmalıdır. Eğer uzun süreli bir İtalya Schengen vize talep ediyorsanız, bunun nedenine dair detaylı bir dilekçe hazırlamanız gerekir. Schengen vize başvuru formuna yazdığınız seyahat amacınızı belgelerinizle desteklemiş olursunuz. Başvuru formunda yapılacak küçük bir hata bile vize reddi almanız sebep olabilmektedir.

İtalya vizesi gerekli belgeler

Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli pasaport, biyometrik fotoğraf, talep dilekçesi, şirket belgeleri, şirket görev dilekçesi, hizmet dökümü, vukuatlı nüfus kayıt örneği, konaklama ve uçak rezervasyonları, güncel maaş bordroları, tapu, araç ruhsatı gibi belgeler İtalya vizesi için gerekli evraklar arasındadır ve kişinin durumuna göre değişebilmektedir. Örneğin ev hanımları ve öğrenciler kazançlarını belgeleyemedikleri için gezinin masraflarını karşılayacak garantör desteğiyle vize başvurusu yapabilmektedirler. Emeklilerin, şirket sahiplerinin, devlet görevlilerinin, çalışanların, , çiftçilerin, doktor ve avukat gibi özel meslek gruplarındaki kişilerden durumlarına uygun evraklar talep edilmektedir.

Evrak listeleri vize türüne göre farklılık göstermektedir. Örneğin iş amaçlı ziyaretler ticari vize kapsamında olduğundan İtalya’da ticari faaliyet içinde bulunulan firmadan davetiye alınmalıdır. Aile veya arkadaş ziyareti amaçlı gidiliyorsa İtalya’da yaşayan yakınınızdan davetiye göndermesi gerekir. Eğer 90 günde kısa süreli eğitim için gidiliyorsa İtalya’daki eğitim kurumundan kabul yazısı talep edilmelidir.

Vize başvuru sonucuna vizenin süresine karar veren tek yetkili kurum İtalya Konsolosluğu veya İtalya Büyükelçiliği olmakla birlikte, Schengen vize başvurusu akredite vize merkezlerine yapılmaktadır.

İtalya Ekspres Vize 2018

İtalya Ekspres Vize 2018

İtalya ekspres vize 2018 senesi itibariyle halen uygulamadadır. Schengen bölgesindeki ülkelerin birçoğunda bulunmayan ekspres vize uygulaması VIP bir hizmettir ve konsolosluk harç bedeli, başvuru merkezi hizmet bedellerine ek ücretler içermektedir.

İtalya vize işlemleri 7 ila 15 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir. Söz konusu süreler İtalya Konsolosluğundan alınan vize randevusundan sonra geçerli olmaktadır. Süreler döneme göre uzayabilir veya dosyanın düzenine göre daha kısa sürede de sonuçlanabilir.  Her koşulda vizenin sonuçlanması İtalyan Konsolosluğunun inisiyatifinde olan bir durumdur.

İtalya Ekspres Vize Hakkında

İtalya ekspres vize 2018 yılı başvuruları 48 ila 72 saat içinde sonuçlanmaktadır. Başvuruda sunulması gereken evraklarla ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Kişiler, durumlarına uygun gerekli evraklarla başvuru yapmaktadırlar.

İtalya vize randevusu online şekilde alınabilmektedir. Ekspres vize başvurusu yapan kişiler randevu tarihini konsolosluğun yoğunluğuna göre en erken tarihe alabilmektedirler. Randevu oldukça erken bir tarihe alınabildiğinden sonuçlanma süresi de hızlanmaktadır. Ekspres vize randevusu VIP vize başvuru sahibine tanıdığı ayrıcalık işlemlerin tek bir noktadan hızla yapılmasıdır. Parmak izi verme prosedürüyle ilgili herhangi bir değişiklik yoktur. Eğer son 5 yıl içinde İtalya veya başka bir Schengen ülkesine başvuru yaptıysanız ve vizenizde VIS ibaresi varsa veya parmak iziniz tanımlı ise yetki yazısı verdiğiniz vize danışmanlık firmaları aracılığı ile randevuya hiç gitmeden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bununla birlikte İtalya ekspres vize uygulamasının ön koşulu daha önceden İtalya’dan veya bir başka Schengen ülkesinden vize alınmış olmasıdır. Eğer İtalya Konsolosluğu üzerinden ilk kez Schengen vizesi başvurusu yapıyorsanız ekspres vize uygulamasından faydalanamazsınız.

İtalya ekspres vize 2018 senesi içinde yapılan başvuruların kesinlikle vize onayı alacağının bir garantisi yoktur. İtalya Konsolosluğundan vize reddi aldığınız durumunda normal başvuru veya ekspres başvuruların herhangi bir geri ödemesi yapılmamaktadır. Ekspres vize başvurusu, başvurunun hızla değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Bütün İtalya vize işlemlerinde prosedür benzer şekilde işlemektedir. Öncelikle seyahat amacınızı belirlemeniz ve bu doğrultuda online randevu alarak evraklarınızı hazırlamanız gerekecektir. Başvurular vize merkezleri aracılığı ile yapılmakla birlikle vize sonucu sadece İtalya Konsolosluğu karar verebilir.

İtalya vizesi randevu

İtalya vizesi randevu

İtalya vizesi randevu alma işlemi İtalya Konsolosluğu tarafından akreditasyonu yapılmış vize başvuru merkezlerinden internet üzerinden online şekilde alınmaktadır. İtalya vize randevusu Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya, Trabzon’daki başvuru merkezlerinde gerçekleştirilir. Bununla birlikte vize sonucu ve süresine karar veren Türkiye’deki tek yetkili kurum İtalya Konsolosluğu vize departmanıdır.

İtalya Vizesi Randevu İşlemleri

Online şekilde alınan İtalya vize randevusunda belirtilen tarih ve saatte vize başvuru sahibinin şahsen başvuru merkezinde olması gerekmektedir. Tanımlı parmak izi olmayan yolcuların başvuruya şahsen gelmeleri gerekirken, son 2 yıl içinde alınan Schengen vizesinde VIS ibaresi bulunan kişiler istedikleri takdirde başvurularını yetki yazısı verdikleri üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile yapabilmektedirler. Böyle durumlarda İtalya başvuru merkezi evrakları posta yoluyla kabul etmez ancak akredite vize danışmanlık firmalarının vize başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştıracak yöntemleri mevcuttur. Randevu tarihinde ilgili başvuru merkezinde olmayan başvuru sahiplerinin randevu tarihini erteleme veya değiştirme gibi seçenekleri yoktur.

İtalya vizesi randevu işlemleri bireysel olarak kabul edilmektedir. Ancak 12 yaşından küçüklerin ebeveynleri ile aynı randevu tarih ve saatinde başvuru yapmalarına izin verilmiştir. Eğer ebeveynlerin ve çocuklarının randevu saatleri birbirinden farklı ise bütün aile aynı randevu saatinde başvuru yapabilirler. Grup başvurusu yapılacaksa gruptaki kişi sayısı kadar randevu alınması gerekmektedir.

Online sistemde alınan vize işleminde dikkatli olunması gerekir. Türkçe-İngilizce karakterlerin girilişi, verilen kimlik ve pasaport bilgilerinin tutarlılığı gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

İtalya vize randevusu İtalya Konsolosluğunda mülakat içermemektedir ancak gerektiği takdirde İtalya Konsolosluğu vize departmanı başvuru sahibini mülakata çağırma hakkını saklı tutmaktadır.

İtalya vize işlemleri başvurudan 3 ay önce yapılabilir. Başvuru yoğunluğu olduğu durumlarda randevular geç tarihe verilebilmekte vizenin çıkışı seyahat tarihine yetişmeyebileceği durumlardan kaçınmak için randevunun seyahatten 1 ay öncesinde alınması tavsiye olunur. İtalya vizesinin çıkış süresi 7 ila 10 iş günüdür ve bu süre İtalya vize randevusunda evrakları teslim ettiğiniz ve parmak izi kaydınızı yaptırdığınız tarihten itibaren geçerlidir.

İtalya Vize prosedürlerinde güncellemeler olabileceğinden buradaki bilgilerin başvurudan önce ilgili kurumlardan teyit edilmesi tavsiye edilmektedir.

İtalya Vize İşlemleri

İtalya Vize İşlemleri

İtalya’ya turistik, ticari veya aile ziyareti amacıyla seyahat edecek kişiler İtalya vize işlemleri için seyahat amaçlarına uygun başvuru yapmalıdırlar. Seyahat amacına uygun başvuru kişinin çalışma veya sosyal durumuna uygun evrakları hazırlayarak, bütün vize belgelerinin birbiriyle uyumlu başvuru yapılması gerektiği anlamına gelir. İtalya vize işlemleri, İtalyan Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri ve aracı kurumlar aracılığıyla yapılmaktadır. Konsolosluğa doğrudan yapılan başvurular zaman kaybına yol açarken başvuru merkezleri üstünden yapılan başvurular konsolosluğun vize işlemlerini daha hızlı sonuçlandırmasına sebep olmaktadır. İtalya Schengen vizesi başvurularının sonucuna ve vize süresine karar veren tek kurum İtalya Konsolosluğudur.

İtalya Vize İşlemleri Hakkında

İtalya vize işlemleri için gerekli pasaportun geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 6 ay olmalıdır. Pasaport ayrıca son 10 yıl içinde çıkarılmış vizenin işlenebileceği en az 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır. Ticari ve aile ziyareti başvurularında davetiye formatlarına dikkat edilmelidir. Bu davetiyeler İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş ve özel bir formata sahiptir. İtalya ticari vize ve aile ve arkadaş ziyareti vizelerinde davetiye gönderen taraftan da ek belgeler talep edilmektedir.
İtalya vize işlemlerinin sonuçlanma süresi 5 ila 7 iş günüdür ancak başvuru zamanına dikkat edilmesi gerekir. Seyahatten en fazla 3 ay önce başvuru yapabilirsiniz. Eğer seyahatinize çok kısa bir zaman kaldıysa 48 veya 72 saatte sonuçlanan ekspres vize başvurusu yapma imkanı İtalya vize işlemlerinde mevcuttur. Birçok Schengen vize uygulamasında ekspres vize işlemi yapılmamaktadır.

Eksik evraklarla yapılan başvurularda konsolosluk eksik evrakları ve gerektiği durumda destekleyici başka evraklar da talep edebilmektedir. Vize işlemlerinde evrakların güncelliği çok önemlidir. Evrakların güncelliği randevu tarihi baz alınarak belirlenir. Bankadan alacağınız hesap dökümü gibi belgelerin randevu tarihi itibariyle geçerli olması, otel ve uçak rezervasyonlarının randevu tarihi itibariyle düşmemiş olması gerekmektedir. Ek evrak veya yetersiz evraklarla yapılan işlemler vize başvuru sürecini uzatabilmektedir.

İtalya vize işlemlerinde vize randevusunda mülakata yapılmamaktadır ancak konsolosluk seyahat amacını netleştirmek bağlamında başvuru sahibini mülakata davet edebilir. Seyahat amacı dışındaki işlemler vize reddi alınmasına sebebiyet vermektedir.

İtalya Vize Ücreti 2018

italya vize ücreti 2018

İtalya vize ücreti 2018 yılında İtalyan Konsolosluğu tarafından akredite edilen vize başvuru merkezi ücreti, Konsolosluk harcı ve işlemlerini danışman firmalar aracılığı yapan kişiler için danışman firma hizmet ücretlerini içerir. Vize başvuru merkezi konsolosluk adına konsolosluk vize harcı bedelini tahsil etmektedir. Başvurular ve parmak izi verme işlemi vize başvuru merkezinde gerçekleşir.

İtalya Vize Harç Ücretleri

İtalya vizesi ücreti vize türüne ve talep edilen vize türünün uzunluğuna göre farklılık gösterir. Schengen vize harç bedeli 60 Euro olarak belirlenmiştir. 6 yaşından küçükler harç bedelinden muaftır ancak vize işlem merkezi ücretleri tahsil edilmektedir. İtalya D vize ücreti 116 Euro’dur. Eğitim amaçlı seyahat edecek kişiler gerekli evraklarla eğitim alacakları kurumdan temin edecekleri evrakları ibraz ederek vizeden muaf olmaktadırlar ancak 90 günden daha uzun süre eğitim alacak kişiler belirlenen vize ücreti 50 Euro’dur. Ukrayna, Sırbistan, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve Arnavutluk vatandaşları İtalya vize işlemlerini Türkiye’den yaptıkları taktirde vize harç bedeli 35 Euro’dur. Vize başvuru merkezi bütün koordinasyon ücreti olarak yaşa göre bir düzenleme olmaksızın 29 Euro tahsil etmektedir. İtalya’ya acil seyahat etmek isteyen kişiler İtalya Ekspres vizesi ile vizelerini 2 ila 4 iş günü içinde alabilmektedir. Bu da ekstra ücretlere tabidir.

Vize başvuru merkezleri ayrıca öncelikli başvuru, ekspres başvuru, Schengen vize formu doldurma, kargo hizmeti, biyometrik fotoğraf çekimi gibi ek hizmetler sunmaktadır. Bunlar vize ücretlerine başvuru sahibinin onayı ile dahil edilmekte olup ekstra hizmet bedellerini içermektedir. İtalya vize ücreti 2018 yılında Euro karşılığında TL olarak nakit kabul edilmektedir. İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezinde fotokopi, kargo, bilgisayar çıktısı gibi hizmetler için ek hizmet bedelleri alınmaktadır. İtalya Schengen vize başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılamamaktadır.

İşlemlerini kurumsal vize danışmanlık hizmeti alarak gerçekleştirmek isteyen kişilerden, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonu, randevu alımı, başvuru formu doldurma, dilekçe hazırlama, evrak takibi gibi işlemleri için hizmet bedelleri tahsil edilmektedir. Daha önce İtalya’dan Schengen vizesi almış olan kişiler parmak izi verme işlemi için randevuya gelmeden işlemlerini aracı firmalar sayesinde yapabilmektedirler.

İtalya vizesinin sonucuna, süresine ve giriş sayısına karar veren yetkili tek kuruluşu İtalya Konsolosluğudur. Başvuru merkezinde yapılan bütün işlemler konsolosluk adına yapılmaktadır ancak İtalyan Konsolosluğu dışında hiçbir kurumun vize sonucu hakkında açıklama yetkisi bulunmamaktadır.

İtalya Vizesi için Gerekli Evraklar 2018

italya vizesi için gerekli evraklar 2018

İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişiler İtalya vizesi için gerekli evraklar 2018 senesinde konsolosluğun belirlediği vize koşullarını kontrol ederek seyahat planlarını uygun şekilde oluşturmalıdırlar. İtalya vizesi nasıl alınır sorusuna verilebilecek ilk cevap geçerli bir pasaportunuz varsa, gerekli evrakları hazırladıktan sonra İtalya Konsolosluğu’nun akredite ettiği başvuru merkezlerine doğrudan veya danışman firmalar aracılığı ile vize başvurusunda bulunarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Ancak vizenin sonucuna ve ne kadar süreyle verileceğine karar veren kurumlardır İtalya Konsolosluğu ve diplomatik misyonlarıdır.

İtalya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaportunuzun seyahat sonrası geçerlilik süresine dikkat etmeniz gerekir. Schengen vizesi başvurusu yapacaksanız pasaportunuzun geçerlilik süresi vize bitiş tarihi itibariyle 3 ay olması talep edilmektedir. Bu özelliğe ilaveten pasaportunuzun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması vize etiketinin işlenebileceği en az 2 boş sayfası olması, yıpranmış olmaması ve içindeki bilgilerin okunabilir durumda olması gerekir.

Geçerli pasaportunuz varsa seyahatinizin amacına göre gerekli evrakları hazırlamanız gerekecektir. Schengen statüsündeki vizelerde seyahat amacıyla bağlantılı olarak sosyal durumunuza veya mesleğinize uygun evrakları hazırlamalısınız. Sigortalı çalışanların, devlet memurlarının, iş yeri sahiplerinin, öğrencilerin, ev hanımlarının, emeklilerin hazırlamaları gereken evraklar birbirinden farklılıklar içerebilmektedir. Ayrıca vize türüne özel belgeleri de hazır etmelisiniz. İtalya vizesi için gerekli evraklar 2018 vize işlemlerinde ticari ve aile ve arkadaş ziyareti vize başvurularında İtalyanca hazır bir formatı olan davetiye formları talep edilmektedir.

Genel olarak İtalya vizesi başvurularında geçerli pasaport, fotoğraf (biyometrik özellikte), şirket evrakları (faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası vb.) banka hesap dökümleri, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, vize talep dilekçesi ve vize başvuru formu talep edilen evraklar arasındadır. Ancak bu belgeler ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Vize başvuru formu hemen her konsolosluk tarafından talep edilir ve ülkeye özel olarak hazırlanmış formlardır. Vize başvuru formunda verdiğinizi bilgiler, sunduğunuz vize evrakları ile bütünlük içinde olmalıdır.

Vize başvurusunda sunduğunuz evrakların güncel olması gerekmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu evraklar sizin Türkiye’ye geri dönüşünüzü konsolosluğa taahhüt ettiğiniz belgeler niteliği taşır. Özellikle banka hesap dökümlerinizin ve taşınmaz mallarınızın, Türkiye’deki aile ve sosyal bağlarınızın güçlü olması vizenin sonucuna pozitif etki eden unsurlardır.